Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Giełda wierzytelności – czym jest i jak działa?

Giełda wierzytelności, znana również pod nazwą “giełda długów” rośnie w swej popularności. Dlaczego? Najprościej mówiąc – pozwala ona na odzyskanie należnego zobowiązania, które spoczywa na rękach naszych dłużników. Dzięki niej zobowiązanie może zostać zwrócone… przez kogoś innego. Jeśli chcesz wiedzieć czym dokładnie jest i jak działa giełda dłużników, sprawdź najważniejsze, poniższe informacje.

Jak działa giełda dłużników?

W całym procesie prowadzona jest tzw. ewidencja. To na tej liście wpisywane są oferty sprzedaży długów, w tym informacje o zadłużeniach lub podmiotach (dłużnikach), którzy nie spłacają należności na czas. Co ważne – informacje te trafiają do publicznej wiadomości, a przepisy o ochronie danych osobowych nie mają w tym elemencie zastosowania. Argumentem za takim postrzeganiem jest fakt, że giełda nie przetwarza, a jedynie dochodzi należnej płatności. Zgodnie z tym, wierzyciel może ujawnić takie dane jak: imię i nazwisko, nazwę firmy, miejsce zamieszkania i oczywiście – wysokość należnego długu.

Co ważne i co wynika z powyższych informacji – giełda to doskonałe miejsce, pozwalające na sprawdzenie, czy dana firma lub osoba nosi miano zadłużonej.

Kiedy korzysta się z giełdy dłużników?

Głównie z opcji giełdy korzystają wierzyciele, którzy od dłuższego czasu zmagają się z dłużnikami, którzy nie zapłacili należności na czas. Oczywiście w całym procesie najpierw dochodzi do wezwania do zapłaty, a dopiero potem drogi prowadzą na giełdę. Jest to sposób szybszy i łatwiejszy, zwłaszcza jeśli perspektywa dochodzenia należności jest długa i uporczywa. Co ważne – z giełdy korzystają także firmy windykacyjne oraz przedsiębiorcy, którzy planują zweryfikować historię swojego klienta (np. analizując czy ten nie znajduje się na czarnej liście pod względem swojej wiarygodności).

Co zrobić jeśli jestem na giełdzie dłużników?

Naturalnym jest, że dostrzeżesz swoje nazwisko na liście, będziesz chciał możliwie jak najszybciej się z tej listy “wykreślić”. Oczywiście, aby do tego doprowadzić należy uregulować zalegającą kwotę. Pamiętaj, że nieuregulowanie należności na czas przede wszystkim wpłynie na twoją wiarygodność. Na skutek tego, jako osoba nierzetelna i niewiarygodna, możesz stracić wielu klientów, którzy nie będą chcieli z tobą współpracować.

Giełda, a sprzedaż wierzytelności

Giełda, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia sprzedaż długu, poprzez jego wystawienie. Takie rozwiązanie obejmuje dwie sytuacje:

  1. sytuacja zakładająca, że ktoś kupuje dług, a wierzyciel odzyska część należności
  2. sytuacja w której giełda pełni rolę motywatora do spłaty lub uregulowania zobowiązania
    Więcej o zaletach takiego rozwiązania poniżej.

Giełda należności – zalety

Wbrew pozorom – giełda długów przynosi korzyści dla każdej ze stron, której to ona dotyczy.
Dla wierzyciela, który wystawia dług zaleta jest oczywista i prosta – usprawnia i umożliwia odzyskanie należności. Często w sposób szybszy i łatwiejszy. Wierzyciel który z kolei sprzedaje swój dług uzyskuje zapłatę. Jej wartość może całkowicie pokryć dług lub być mniejsza, co z kolei wiąże się z ponoszeniem dodatkowych nakładów finansowych.

Kupując dług także wiele zyskujesz – głównie możliwość odzyskiwania spłaty całości długu, co w konsekwencji wiąże się z uzyskaniem większej kwoty przychodu. Idąc za tymi informacjami nie ma co się dziwić, że giełda długów zyskuje tak duże zainteresowanie i popularność. Co więcej, jest to jeden z popularniejszych sposób windykacji.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.