Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Ubezpieczenie zdrowotne – zbiór najważniejszych informacji

stethoscope 1584223 1920

Możliwość wykonywania badań, odbywania operacji, profilaktyki i dbania o swoje zdrowie to jeden z ważniejszych aspektów każdej społeczności. Dzięki min. tym czynnikom wiek maksymalny narodu zwiększa się, a świadomość prozdrowotna jest w progresie. Ubezpieczenie zdrowotne zakłada możliwość skorzystania z opieki lekarskiej i wspomnianej profilaktyki bez względu na naszą płeć, albo status społeczny. O ile samo założenie jest bardzo słuszne i trafne, o tyle w praktyce pojawiają się pytania i głosy sprzeciwu przeciwko takiej formie ubezpieczenia. Spróbujmy zebrać najważniejsze informacje, które przedstawiają sposób przydzielania, ale także dostępnych możliwości, związanych z tzw. NFZ i opieką prywatną.

Co to jest ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne to rodzaj ubezpieczania, które niesie za sobą świadczenia zdrowotne. Ich wykupienie ma na celu zachowanie zdrowia, ale także profilaktykę i prawidłowe leczenie. W Polsce zostało wprowadzone na mocy uchwały, którą wprowadzono stosunkowo niedawno (tj. 1996 rok). Tak skonstruowana ustawa obejmuje większość Polaków. Za ten rodzaj opieki odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Zdrowia, znany pod skrótem NFZ.

Co ważne – w Polsce obowiązuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne (tzw. prywatne ubezpieczenie zdrowotne), jak i obowiązkowe.

  • prywatna opieka zdrowotna – znana powszechnie jako dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.. Jak sama nazwa wskazuje, wykupienie jego jest dobrowolne, a pacjent w ramach składki ubezpieczeniowej otrzymuje bezpłatny lub częściowo refundowany dostęp do placówek medycznych, badań, konkretnych usług. Ten rodzaj ubezpieczenia jest coraz częściej wybieranym, zwłaszcza że wiele abonamentów medycznych wynika współpracy z placówkami medycznymi, które w ramach wyżej wspomnianego abonamentu oferują wiele przydatnych usług. Szacuje się, że co roku liczba Polaków korzystających z tej opcji rośnie. Prywatne leczenie obejmuje min. szczepienie, leczenie ambulatoryjne, wizyty domowe i prywatne pogotowie ratunkowe.
  • obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, wprowadzone w latach 90tych ubiegłego wieku, opiera się na zasadach min. solidarności społecznej, samofinansowania i prawa wolnego wyboru kasy chorych. To tą grupą ubezpieczeń zajmuje się NFZ, a sama opieka zdrowotna finansowana jest ze środków publicznych. To właśnie ta placówka refunduje leki. Ubezpieczenie spełniane przez NFZ zapewni też polskim obywatelom ubezpieczenie zdrowotne za granicą, na podstawie wyrabianej, darmowo karty Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Pamiętaj, że posiadając prywatny pakiet medyczny nie możesz zrezygnować z pakietu NFZ, na który co miesiąc płacisz ok. 9% Twojej pensji.

Kogo obowiązuje obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Do grupy osób, którym przysługuje obowiązkowa forma ubezpieczenia zdrowotnego należą:

  • pracownicy, zleceniobiorcy,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • dzieci, studenci, uczniowie,
  • emeryci, renciści
  • bezrobotni (tj. osoby zarejestrowane jako bezrobotne w urzędach pracy w Polsce)
  • kobiety w ciąży
  • dzieci i młodzież do 18 roku życia

Z kolei, do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego może przystąpić każdy, to nie posiada obowiązkowego tytułu do tego ubezpieczenia oraz zamieszkuje terytorium Polski, ani nie została zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny osoby już ubezpieczonej. Dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą objęci być także wolontariusze, co stanowi za znaczącą różnicę w porównaniu z ubezpieczeniem obowiązkowym.

Co daje dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

  • wyższy standard usług medycznych – również w bardziej prestiżowych placówkach
  • możliwość wyboru lekarza
  • mniejsze kolejki w szpitalach i przychodniach – a tym samym szybsza obsługa
  • więcej możliwości w zakresie: liczby operacji, konsultacji i zabiegów oferowanych przez szpitale

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.