Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Wiarygodność kredytowa – definicja,podstawy oceny,zdolność kredytowa

pexels photo 440581 800x533 1

Wzięcie kredytu wiąże się z ważnymi decyzjami i parametrami, które dokładnie analizujemy i sprawdzamy. Decyzja ta bowiem wiąże się ze zobowiązaniem na nawet kilkanaście lat. Co jednak należy zrobić by ten kredyt dostać? Jakie warunki należy spełnić? Wielokrotnie słyszy się o wiarygodności kredytowej, ale czym ona właściwie jest? Czy spełnienie jej jest konieczne, jeśli planujemy zakup mieszkania, auta lub wymarzonych wczasów? Czy jest ona tożsama z tzw. zdolnością kredytową i jak właściwie ją ocenić? Na te wszystkie pytania postaramy się już teraz odpowiedzieć, by możliwie najmocniej umożliwić wzięcie kredytu na postawiony sobie cel lub marzenie.

Wiarygodność kredytowa definicja

Opis i dokładna definicja wiarygodności może być wyjątkowo trudna i skomplikowana. Najprościej będzie, jeśli przedstawimy ją na przykładzie. Wyobraźmy sobie iż mamy swój ulubiony sklep spożywczy, w którym dokonujemy regularnych zakupów. Dotychczasowa współpraca przebiegała bez większych problemów, zawsze dochodziło do zapłaty należnej kwoty, a same produkty były świeże i smaczne. Pewnego dnia bierzemy jakiś produkt z półki, co zostało zauważone przez właściciela i wychodzimy bez zapłaty. Następnym razem, gdy wejdziemy do tego sklepu będziemy szczególnie na celowniku kasjera, który nie zaufa nam kolejny raz i relację z nim mocno się ochłodzą. Tak właśnie działa wiarygodność. Jest to swoista historia przeszłości, która pokazuje podjęte zobowiązania kredytowe oraz naszą sumienną i poprawną postawę wobec niej.

Aby stwierdzić jaką wiarygodność kredytową posiadamy, należy spełnić kilka, niezależnych warunków, które mają realny wpływ na wskaźnik wiarygodności kredytowej.

Wiarygodność kredytowa – podstawy oceny

Wiarygodność to składowa kilku czynników, które w pewien sposób są od siebie zależne. To jak one wypadną w ostatecznym rozrachunku wpłynie na ostateczny odbiór i ewentualną decyzje banku. Do pełnej listy determinantów, wymienić trzeba:

  • informacje na temat danej osoby, która pragnie zaciągnąć zobowiązanie
  • informacje pozyskiwane z Biura Informacji Kredytowej – BIK

Aby zrozumieć pełny obraz, sytuację wskazującą na swoją wiarygodność, stosowany jest tzw. wskaźnik wiarygodności kredytowej. Rzadko kiedy jest on liczony przez osoby indywidualne – najczęściej to zadanie jest w rękach banku, który rozpatruje naszą kandydaturę. Otrzymany wynik najczęściej przekładany jest na prawdopodobieństwo spłacania rat w terminie.

Zdolność kredytowa

Bardzo często, wraz z pojawieniem się terminu wiarygodności kredytowej wymienia się również tzw. zdolność. Na skutek tego przyjęło się iż są to synonimy, nawzajem się zastępujące. Jest to mocno mylące, bowiem rozróżnienie ich jest wręcz konieczne, by zrozumieć znaczenie i intencje zarówno pierwsze, jak i drugiej terminologii.

  • wiarygodność pokazuje w jaki sposób zobowiązaliśmy się do spłaty zaciągniętej należności – czy robiliśmy to punktualnie, jak uiszczaliśmy te należności. To swoista kalka naszej przeszłości.
  • zdolność to nasza możliwość spłaty zobowiązania. Tu brana jest pod uwagę nasza sytuacja majątkowa, wiek, liczba osób która musimy utrzymywać, na jakich warunkach pracujemy (tj. jaką mamy umowę, na jak długo itd).

Można więc doprowadzić do sytuacji, w której to nasza wiarygodność jest wysoka i spełnia wymogi stawiane przez bank, jednocześnie nie spełniając wymagań zdolności. Sytuacja może się również odwrócić – możemy mieć świetną pracę, idealny wiek i możliwości finansowe (tj zdolność) ale jednocześnie niejasną i nie klarowną przeszłość (tj wiarygodność).

Wiarygodność więc jest pewną kalką, którą stosuje bank i daje pierwszy “przesiew”osób zdolnych zaciągnąć zobowiązania. Nie jest to oczywiście gwarancja dostania kredytu, ale niewątpliwie jest to znaczący krok, ułatwiający ten proces. Wnioskować zatem można, że terminowość, sumienność i skrupulatność spłaty zobowiązań jest elementem podstawowym i znaczącym. Eksperci często zalecają zaciągnięcie kredytu (nawet niewielkiego), po czym jego spłatę, by zbudować w ten sposób potrzebną wiarygodność. Wbrew pozorom – brak informacji o wiarygodności nie wróży niczego dobrego i nie musi wiązać się z natychmiastowym przydzieleniem danej kwoty.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.