Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Jak poprawnie wykonać przelew zagraniczny?

przelewy internetowe 800x456 1

Wykonywanie przelewów krajowych jest wyjątkowo łatwe i nie wymaga uiszczania dodatkowych opłat prowizyjnych. Jedyne co będzie nam niezbędne to dane odbiorcy i pieniądze na własnym koncie. Sytuacja nieznacznie komplikuje się, gdy musimy wykonać przelew zagraniczny, a naszym odbiorcą jest osoba posiadająca konto w innym, niepolskim banku. Czy wykonanie przelewu zagranicznego jest możliwe za każdym razem i o każdej porze? Czy generuje to inne, dodatkowe koszta? Jak go wykonać?

Przelew zagraniczny – jak go wykonać?

Wbrew powszechnym stereotypom, by wykonać lub odebrać przelewy zagraniczne (tzw. SEPA) nie jest nam potrzebne konto specjalne. Nie potrzebujemy też udać się do placówki bankowej, która przeprowadzi nas przez wszystkie etapy wykonywanego przelewu. Kiedyś owszem wykonywanie ich wiązało się ze sporymi trudnościami – dziś nie różni się to od przelewów tradycyjnych, które wykonujemy dzięki bankowości internetowej. Przelewy wykonywane w euro, dolarach, frankach lub innych walorach zostaną automatycznie przeliczone z “naszych” złotówek. Warto jednak zaznaczyć iż kwota zostanie pomniejszona przez zysk z transakcji przewalutowania (tzw. spread), co warto uwzględnić w sytuacji wykonywana i przelewania konkretnej kwoty. Sytuacja dotyczy obydwu stron, bez względu na to czy jesteśmy nadawcami czy odbiorcami przelewu.

Możemy również, mi zminimalizować koszty wykonywania przelewów, założyć konto specjalne. Nazywa się ono kontem walutowym i różni się tym, iż nie pobiera opłaty za przewalutowanie. Opłata ta może wynosić nawet 5 zł, dlatego warto uwzględnić założenie takiego konta, gdy ilość przelewów zagranicznych jest faktycznie znacząca

Procedura wykonywania takiego przelew, nie różni się od wykonywania przelewów krajowych. Po zalogowaniu na konto wystarczy wybrać opcję “przelewy zagraniczne”. W rubryce jego wykonywania należy umieścić: nazwę odbiorcy, kraj odbiorcy, adres odbiorcy, numer SWIFT (który dostaniesz dzięki uprzejmości swojego banku), numer rachunku, tytuł płatności i co oczywiste – kwotę. Pamiętajmy iż każdy przelew należy autoryzować. Najczęściej robi się to za pomocą kodu, dostanego w SMS.

W przypadku trudności i niezrozumiałego formularzu radzimy konstultować się z infolinią która przeprowadzi nas przez każdy krok i opisze znaczenie wypełnianych okienek. Prowizja za pomoc nie obowiązuje i nie nalicza się, więc warto z niej skorzystać.

Ważne, abyś nie wykonywał przelewu np. USD z rachunku w euro, bo koszty mogą znacząco wzrosnąć. Pamiętaj, że przelew zagraniczny możesz zlecić wykonywania zarówno w obcej walucie, jak i w złotówkach. Co ciekawsze – rachunki walutowe są przeważnie w EUR, GBP, USD i CHF. Z konta w złotówkach dostęp do walut jest dużo większy.

Jakie banki umożliwiają zrobienie przelewu za granicę?

Obecnie niemalże każdy bank udostępnia opcją wykonywania przelewów zagranicznych. Docierają one w mniej niż 24h do odbiorcy, jeśli znajduje się on na terenie Unii Europejskiej. W przypadku krajów poza jej okręgiem księgowanie wydłuża się do 3 dób (72h). Obecnie transakcje są bezpieczne, bez uczestnictwa pośredników i całkowicie opłacalne. Dokładną listę wszystkich banków, które uczestniczą w możliwości wysyłania przelewów SEPA znajdziemy na stronie oficjalnej, pod adresem – www.epc.cbnet.info.

Jakie są koszty wykonania przelewu zagranicznego?

Wykonanie takiego przelewu wymaga uiszczenia dodatkowych opłat – najczęściej dotyczą one opłaty za prowizje. Bez wątpienia wykonywanie przelewów internetowych, w ogólnym rozrachunku, wychodzi taniej, niż robienie jest za pośrednictwem banku lub oddziału pocztowego. Dokładne opłaty znajdziemy w tabeli Prowizji i Opłat, które są udostępniane każdemu zainteresowanemu – również za pomocą strony internetowej. Niektóre banki umożliwiają dokonywanie przelewów darmowych, ale zdecydowana większość wymaga wpłacenia niewielkiej, dodatkowej kwoty. Najczęściej wartość oscyluje w okolicach 5-20zł.

Czy przelew zagraniczny się opłaca?

To zależy. Jeśli wysyłamy z granice 20USD (około 80zł), istnieje ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów, w wysokości nawet… 20zł. Jest to więc ćwierć całej, wysyłanej kwoty. Warto więc przeanalizować prowizje swojego banku i w razie konieczności i częstych przelewów tego typu -założyć konto walutowe.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.