Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Pożyczka pracownicza – jak się o nią ubiegać?

euro 1144835 1920

Kredyty, chwilówki, zakupy na raty… to tylko niektóre z możliwości, których celem jest pomoc finansowa i realizacja zaplanowanych (lub niezaplanowanych) wydatków. Wśród nich znajduje się też tzw. pożyczka dla pracownika, którą oferuje wiele zakładów pracy.

Atrakcyjność warunków oraz dogodne możliwości spłaty takiej pożyczki są niezwykle kuszące. Zwłaszcza, jeśli kredyt w banku jest poza naszym zasięgiem, a pracodawca oferuje kwoty, których nigdzie wcześniej nikt ci nie zaproponował. Dlaczego pożyczka dla pracownika cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Kto może z niej skorzystać i w jaki sposób wypełnić wniosek?

Czym jest pożyczka pracownicza?

Zanim odpowiemy na te pytania zacznijmy od podstaw, a więc od scharakteryzowania i podania najważniejszych właściwości pożyczki pracowniczej.

  • Po pierwsze – pożyczka tego typu jest dobrowolnym świadczeniem, które udziela pracodawca na rzecz zgłoszonego przez pracownika wniosku. Jest to powiązane z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, z którego korzystać mogą pracownicy związani z funkcjami socjalnymi. Atrakcyjność pożyczki wynika głównie z oprocentowania, które jest dużo niższe niż w przypadku oprocentowania bankowego. Mniejsza formalność, łatwiejsza procedura oraz dokładna znajomość warunków zatrudnienia (a co za tym idzie – dochodu) ułatwia proces zdecydowania się, otrzymania i spłacenia zobowiązania. Wielu pracodawców ustala warunki po rozmowie z pracownikiem. Na drodze kompromisu dochodzi więc do przygotowania niezwykle atrakcyjnego zobowiązania, z którego zadowolone są dwie zainteresowane osoby.
  • Po drugie – sama pożyczka definiowana jest przez Kodeks cywilny, a dokumentem stwierdzającym zaciągnięcie pożyczki jest umowa, podpisywana przez obie strony transakcji. Co ciekawe – z punktu widzenia prawnego – w umowie nie muszą zostać umieszczone takie informacje jak np. termin zwrotu należności. Brak umieszczenia tak konkretnych informacji nie czyni umowy nieważnej.
  • Po trzecie – udzielona pożyczka nie podlega podatkowi VAT.
  • Co czwarte – i jednocześnie najbardziej kuszące z punktu widzenia zaciągania zobowiązania- pożyczka pracownika nie musi być oprocentowana.
  • Po piąte i ostatnie – pożyczka zaciągana może być na dowolną kwotę, a pokaźna suma nosi miano “pożyczka mieszkaniowa”, której wartość pozwala na spłatę lub zakup danego lokum.

Uwaga – pożyczka opodatkowana jest podatkiem od tzw. czynności cywilnoprawnych. Podstawa opodatkowania wynosi 2% i to właśnie takim podatkiem należy objąć umowę pożyczki.

Jak mogę otrzymać pożyczkę?

Pożyczka pracownicza jest bliźniaczo podobna do każdej inna pożyczki, zaciąganej w firmie bankowej i pozabankowej. Oznacza to, że aby z niej skorzystać należy sporządzić dokument (koniecznie w formie pisemnej), który będzie wiążący i który zostanie podpisany przez obie strony transakcji. W umowie powinny znajdować się takie informacje jak min. wysokość miesięcznych spłat, koszty oprocentowania (jeśli występują) oraz charakterystyka zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Kiedy mogę otrzymać pożyczkę?

Wydawać by się mogło, że pożyczkę otrzymać może każdy zainteresowany. Jest to jednak duże uproszczenie ponieważ, jak zawsze, są pewne wyjątki, które uniemożliwiają zaciągnięcie zobowiązania przez pracownika. Podstawowym warunkiem jest staż pracy, który wynieść musi minimum 6 miesięcy. Dopiero po tym czasie pracodawca może rozpatrzyć nasz wniosek, uwzględniając min. dochody i realne możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania. Najczęściej wiąże się to z odpowiednim potrąceniem comiesięcznej pensji, której wartość została zapisana w umowie.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.