Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Jakie warunki musisz spełnić, aby dostać kredyt na działkę?

pexels andrea piacquadio 3760067 scaled 1

Według badań tylko w 2020 roku banki odnotowały ponad 2,5 miliony czynnych umów kredytowych. Co ciekawe – aktywne zobowiązanie hipoteczne posiada już ponad 4 miliony rodaków, którzy w ten sposób realizują marzenie o własnym domu z zielonym, przestronnym ogródkiem. Niech jednak te liczby Cię nie zmylą – kredyt hipoteczny na działkę przyznawany jest tylko nielicznym i to po spełnieniu szeregu wymagań.

Zatem, co musisz zrobić aby otrzymać kredyt na działkę budowlaną? Jakie dokumenty należy przygotować i który bank wybrać?

Najważniejsze informacje o kredycie na działkę budowlaną

Zakup działki budowlanej to pierwszy etap w procesie budowy domu, dlatego też nie należy go bagatelizować.

Zakup takiej działki może zachodzić w różny sposób – za pomocą środków własnych, ale także przy pomocy kredytu (hipotecznego lub gotówkowego). Niezwykle ważna jest także weryfikacja stanu prawnego nieruchomości, co wiąże się z koniecznością np. zapoznawania się z księgą wieczystą. W ten sposób dowiesz się między innymi kto jest faktycznie właścicielem parceli i czy nie ma na nich innych, ustawowych ograniczonych, praw rzeczowych. Ponadto, zaciągając kredyt musisz się liczyć z tym, że wiele banków nakłada obowiązek tak zwanego wkładu własnego.

Jaki kredyt na działkę budowlaną?

Kredyt na działkę budowlaną nazywany jest inaczej kredytem hipotecznym. Jak sama nazwa wskazuje – przeznacza się go na zakup działki budowlanej lub działki rekreacyjnej. Docelowo wnioskowana kwota kredytu wynosić powinna powyżej 4000zł i nie może przekraczać 50% wartości kupowanej nieruchomości.

Decydując się na odpowiedni kredyt, weź pod uwagę między innymi: renomę banku, rekomendacje, ale przede wszystkim warunki spłaty – poczynając od ilości rat, wartości rat, po oprocentowanie.

Pamiętaj, że wzięcie kredytu to także ogromne zobowiązanie z twojej strony. Banki żądają więc wielu kroków i dokumentów – zarówno dotyczących docelowej nieruchomości, jak i potwierdzających twoje zarobki. Co więcej niektóre placówki zgadzają się na kredyt hipoteczny za zakup działki, wyłącznie wtedy, jeśli nie posiadasz innej działki w swoim majątku.

Nie wszystkie banki w Polsce są zainteresowane finansowaniem tego typu, dlatego też kredyt hipoteczny na działkę budowlaną wymaga dużej cierpliwości i odpowiedniego przygotowania.

Ile może kosztować działka?

Zanim złożysz odpowiednie dokumenty, zastanów się ile dokładnie powinien wynieść twój docelowy kredyt. Działka budowlana o wielkości 1000 m2 w niewielkim mieście – np. pod Warszawą czy Krakowem, to koszt nawet 200 000 zł. W przypadku mniejszych miejscowości koszt gwałtownie spada, stanowiąc nawet 25% powyższej wartości.

Ceny działek budowlanych w 2021 roku, statystycznie, wynosiły np. w województwie dolnośląskim 130 zł za metr kwadratowy, w województwie lubuskim 85 zł za metr kwadratowy, w pomorskim 190 zł za metr kwadratowy, a w mazowieckim – 235 zł za metr kwadratowy.

Jak wziąć kredyt na działkę i budowę domu?

Po pierwsze: zastanów się czy te dwa elementy mają być ze sobą połączone, czy chcesz je realizować osobno? Możesz bowiem wziąć kredyt na zakup działki, a dom wybudować z własnych funduszy, bądź zdecydować się na kolejny krok po kilku latach. Możesz też skumulować te dwa przedsięwzięcia i zdecydować się na zakup działki budowlanej z jednoczesnym pośrednictwem jednego kredytu na dom.

Po drugie – pamiętaj, że kredyt na zakup działki budowlanej to nie ten sam kredyt, który obowiązuje przy zakupie mieszkania. Kredyt hipoteczny bardzo często wymaga wkładu własnego. Wkład ten jest zależny od wybranej oferty banku. Te czasami decydują się na udzieleniu 100% kredytu na wartość działki, ale wiąże się to z gorszymi warunkami dot. oprocentowania czy ilości rat.

Po trzecie – uzyskanie kredytu na zakup działki jest połączone z koniecznością zebrania odpowiednich dokumentów (innych niż w przypadku kredytu na mieszkanie). W tym przypadku należy złożyć do banku m.in. wypis i wyrys z ewidencji gruntu, dostarczyć akt własności, wypis z księgi wieczystej i umowę przedwstępną.

Po czwarte – banki bardzo często nie przyjmują wniosków, których koszt budowy stanu surowego zamkniętego jest niższy niż 2,5 za m2 powierzchni.

Kredyt na działkę jaki bank?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zapoznaj się z kredyt na działkę budowlaną kalkulator, który pomoże ci wybrać najlepszą i najbardziej optymalną ofertę na rynku. Kalkulatory tego typu działają podobnie jak klasyczne filtry, przy pomocy których ustawiasz parametry i zakres oferty, która wyda Ci się najatrakcyjniejsza. W kalkulatorach podajesz między innymi docelową kwotę kredytu, czas trwania dochodu itd. Po zaakceptowaniu wszystkich filtrów otrzymasz listę najbardziej atrakcyjnych ofert, które różnią się oprocentowaniem, RRSO, łączną kwotą do zapłaty, prowizją i ratą miesięczną.

Bibliografia:

[1] Paczóska, A. (2008). Rynek kredytów hipotecznych w Polsce. Zeszyty Naukowe SGH, (23).

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.