Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Ogrzewanie podłogowe wodne – montaż, ceny i zalety

erik mclean fSLI8RdCdyk unsplash scaled 1

Dzięki nowym rozwiązaniom stosowanym w branży budowlanej, pojawiła się koncepcja ogrzewania podłogowego wodnego – zapewniająca wysoki komfort przez cały rok. To dzięki tym elementom ogrzejesz w zimie zmarznięte stopy, a w lecie ochłodzisz pomieszczenie za pomocą zimnej wody.

Wodne ogrzewanie podłogowe to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania polskich domów. Według statystyk – metoda ta zajmuje drugie miejsce, plasując się zaraz po tradycyjnych grzejnikach. Rozwiązanie to co prawda nie jest tanie w montażu, ale generuje dużo niższe koszty codziennego użytkowania, dzięki czemu cieszy się coraz to większym zainteresowaniem w nowoczesnym budownictwie – zwłaszcza w domach jednorodzinnych.

Ile dokładnie wynosi ogrzewanie podłogowe wodne cena? Czy wodne ogrzewanie podłogowe to najlepsze, współczesne rozwiązanie? Kto powinien się nim zainteresować i w jaki sposób zamontować je w swoim domu?

Co to jest ogrzewanie podłogowe wodne?

Wodne ogrzewanie podłogowe to tzw. niskotemperaturowe ogrzewanie, instalowane w podłodze, a następnie zasilane wodą grzejną. W ten sposób podłoga spełnia wymogi grzejnika, dostarczając do wnętrza kojącego ciepła. Maksymalna temperatura, którą może osiągnąć taka podłoga, wynosi nawet 35°C. Wyższe parametry są stosowane niezwykle rzadko – najczęściej w specyficznych wnętrzach.

Tak stosowany system oparty jest na rurach, które układa się na dwa sposoby – w układzie ślimakowym lub meandrowym, ze szczególnym zagęszczeniem w strefie brzegowej (na przykład pod oknami).

Ogrzewanie podłogowe wodne zalety

 • równomierny rozkład temperatury w całym wnętrzu,
 • brak kumulowania ciepła pod sufitem – co często ma miejsce w przypadku grzejników lub piecyków,
 • możliwość stosowania różnorodnych temperatur,
 • wysoka estetyka,
 • możliwość stosowania niskotemperaturowych źródeł ciepła,
 • czas wychładzania pomieszczania jest zdecydowanie dłuższy, niż w przypadku grzejników lub piecyków
 • możliwość stosowania tzw. pompy ciepła.

Wady ogrzewania podłogowego wodnego

 • dość skomplikowany sposób montażu – nierzadko wymagający ekipy remontowej bądź budowlanej,
 • wysoki koszt montażu – zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest obszerne,
 • konieczność stosowania materiałów, które znoszą wysokie temperatury,
 • w przypadku demontażu (na przykład na skutek awarii) – wysokie koszta i nagromadzenie pracy.

Ogrzewanie podłogowe wodne jak wykonać?

Ogrzewanie podłogowe wodne wymaga specjalistycznej wiedzy, a także doświadczenia w pracach budowlanych. Kluczowym aspektem jest ogrzewanie podłogowe wodne schemat, dzięki któremu możesz prawidłowo wykonać i zrealizować wymarzony projekt. Dlatego, gdy ten już powstanie – trzymaj się go sztywno jeżeli chcesz mieć gwarancję sukcesu i braku dodatkowych kosztów.

Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku, wykonać taką samodzielną instalację. Pamiętaj, że jeżeli nie czujesz się na siłach i nie wiesz jak zrealizować poniższe etapy, możesz skorzystać z pomocy firm, które realizują marzenia o ciepłej i komfortowej podłodze.

Krok 1: projekt ogrzewania podłogowego

Zanim przejdziesz do omawiania kolejnych etapów, istotne jest stworzenie projektu.

To w tym projekcie uwzględnia się takie elementy, jak: dane budynku, elementy związane z energooszczędnością, a także zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło, współczynniki przenikania ciepła, okna drzwi i dachy, a także parametry wentylacji.

Oczywistym jest, że musisz także znać kubaturę swojego budynku, a także zaplanować docelowe materiały, które pojawią się na podłodze. Czy będzie to gres, kamień, terakota czy może zwykłe panele?

Krok 2: przygotowanie podłoża

To dość prosty, ale niezwykle ważny krok, który nierzadko gwarantuje sukces całego projektu. Przede wszystkim powierzchnia podłoża powinna być wyrównana i pozioma – wszelkie nierówności i pęknięcia usuń, a następnie wypełni warstwą podkładową w postaci folii polietylenowej.

Krok 3: stwórz izolację brzegową

Izolacja brzegowa w postaci kilku-centymetrowego zapasu folii przy ścianach, jest niezwykle ważna i gwarantuje większy komfort pracy. Na podłoże układaj około 10-centymetrową warstwę styropianu lub wełny mineralnej, pamiętając przy tym o wspomnianej już izolacji. Niektóre techniki uwzględniają w tym kroku użycie pianki polietylenowej lub taśmy samoprzylepnej.

Krok 4: instalacja rozdzielacza

Ten krok odnosi się wyłącznie do zainstalowania rozdzielacza, który najczęściej ukrywa się w szafce podtynkowej.

Krok 5: rozmieszczenie elementów

Przyszła pora na najżmudniejszą pracę. Na tym etapie, na odpowiednio przygotowanym podłożu, umieszcza się elementy ogrzewania podłogowego. Należy to robić w taki sposób, aby zrealizować założenia projektu – tj. rury mocuje się najczęściej do styropianu przy użyciu specjalistycznych klipsów.

Krok 6: podłączenie do rozdzielacza

Ostatnim krokiem jest połączenie wszystkich elementów ze sobą, tak aby ogrzewanie podłogowe działało samodzielnie. Teraz system wystarczy napełnić wodą, odpowietrzyć i zbadać ciśnienie, aby upewnić się, że wszystkie elementy zostały dobrze zamontowane.

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wodne?

Przy ogrzewaniu podłogowym wodnym zdecydowanie najlepiej sprawdzają się tak zwane podkłady poliuretanowe mineralne – oznaczone skrótem PUM. Niekiedy stosuje się także podkłady polietylenowe o wysokiej gęstości – PEHD.

Niektórzy specjaliści rekomendują także stosowanie podkładu w postaci korka – chociaż jest to technika zdecydowanie mniej popularna. Docelowo, bez względu na to jaki materiał wybierzesz, chodzi o to aby użyte podkłady “odbiły” ciepło w kierunku wnętrza, zwiększając efektywność zastosowanego systemu.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne?

Łączne koszty podgrzewania podłogowego uzależnione są od kilku parametrów: po pierwsze – od tego czy wszystkie kroki wykonasz samodzielnie, czy zatrudnisz do tego ekipę remontową i budowlaną, po drugie – od tego ile komponentów użyjesz i jaki metraż chcesz docelowo ogrzewać.

Sumaryczna, średnia cena wynosi około 80 zł za metr kwadratowy, uwzględniając przy tym najtańsze materiały i samodzielnym montaż. Jeśli zdecydujesz się na specjalistyczną firmę, a także najwyższej jakości komponenty – musisz liczyć się z ceną niemalże trzykrotnie wyższą. Tak oto, np. średnia kwota za prace związane z ogrzewaniem podłogowym w województwie dolnośląskim wynosi: od 180 do 250 zł za metr kwadratowy.

Bibliografia:

[1] Rudolf, J. (2018). Energooszczędność podłóg w systemie wodnego ogrzewania podłogowego. Materiały Budowlane.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.