Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Zawody przyszłości – co czeka rynek pracy za 20 lat?

marten bjork 6dW3xyQvcYE unsplash

Rynek pracy jest niezwykle elastyczny – dlatego też sukcesywnie się zmienia. Niegdyś popularne zawody odeszły w zapomnienie, ustępując miejsca innym profesjom. Te odpowiadają na trendy, pojawiające się nowe technologie, nowe kanały komunikacji i sprzedaży. Zjawisko to jest całkowicie naturalne i w dużej mierze zależy nie tylko od pracodawców, ale również – od pracowników.

Współcześnie coraz bardziej ceni się umiejętności techniczne, konkretne umiejętności rzemieślnicze, języki obce. Im bardziej sprecyzowana i konkretna wiedza – tym lepiej. Z myślą o tych zmianach i coraz częściej powtarzanej fazie – “rynku pracownika” – przygotowaliśmy przegląd zawodów przyszłości dla dziewczyn i chłopców. Prześledzimy w tym celu najbliższe 10 i 20 lat, wskazując, jakie studia i kursy pozwolą Ci zbudować przewagę na rynku.

Zawody przyszłości co warto studiować?

Młodzi ludzie coraz częściej zastanawiają się w którą stronę pokierować swoją przyszłą karierę zawodową. W wyborze odpowiedniego kierunku studiów analizują nie tylko swoje predyspozycje i realne umiejętności, ale także szansę na dobry zarobek i stałe miejsce pracy. To również w tym kontekście mówi się o tzw. zawodach przyszłości – czyli kierunkach, które mogą cieszyć się ogromną popularnością w przeciągu najbliższych 10, 20 i 30 lat.

Co ciekawe – wiele zawodów (np. szewc i krawiec) wróciło po latach zapomnienia. Ten powrót to efekt np. wspierania lokalnych przedsiębiorców i rzemieślnictwa, który stał się dużą konkurencją dla przemysłu masowego.

Analizując ówczesne trendy, nowe technologie i potrzeby rynkowe, można stwierdzić, że najprężniej rozwijającą się i tym samym najbardziej obiecującą dziedziną gospodarki… jest branża IT (tzw. technologie informacyjne).

Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości?

Czy to oznacza, że zawody przyszłości 2030 roku opierają się wyłącznie na technologii? Nie do końca.

W rzeczywistości bowiem zawody przyszłości lista jest dużo szersza – uwzględnia się na niej nie tylko zmiany rynkowe, ale także działania konkurencji i konkretne umiejętności pracownika. Tak oto, na wspomnianej już liście, znajdziesz takie zawody, jak np.:

  • content manager – stanowisko odpowiedzialna za ogólnie pojmowane treści na stronach www,
  • analityk trendów rynkowych,
  • cloud computing[1] – specjalista do tworzenia i administrowania danych w chmurze.

Tworząc tego typu listy bierze się pod uwagę również kierunki zamawiane – czyli kierunki techniczne, które wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – a także kierunki studiów współfinansowanych ze skarbu państwa – czyli te, które są szczególnie wspierane przez rząd i które mogą mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju kraju.

Wśród kierunków zamawianych wymienia się:

  • automatykę,
  • robotykę,
  • chemię,
  • energetykę,
  • inżynierię materiałową.

Oprócz powyższych – nadal solidną pozycję utrzymuje medycyna. W Polsce żyje około 10 mln seniorów, którzy potrzebują nieustannej opieki lekarzy, rehabilitantów, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Niezmiennie więc kierunki około przyrodnicze cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem na rynku pracy. Podobnie jak wszystkie kierunki analityczne, wspierające mechanikę medyczną (np. praca w laboratoriach).

Czy to oznacza, że humaniści nie mają szansy na uzyskanie dobrej i stałej pracy? Na szczęście – mają. Obecnie coraz więcej zawodów opiera się na umiejętnościach miękkich, przypisywanych głównie humanistom. Przykładem takiego zawodu jest social media manager, którego poszukują niemalże wszystkie agencje marketingowe i PRowe.

Jakie zawody znikną w przyszłości?

Rynek wprowadza nie tylko nowe zawody, ale także “pozbywa” się tych, które w dłuższej perspektywie nie mają racji bytu. Od kilku lat analitycy wskazują, że najbardziej zagrożone są zawody, które… mogą być zastąpione przez roboty i maszyny. W ciągu najbliższych lat znikną stanowiska powtarzalne, automatyczne, które opierają się na jednej czynności. Specjaliści z Oxford wytypowali takie zanikające zawody, wskazując na:

  • kelnerów,
  • telemarketerów,
  • sprzedawców (ale nie doradców klienta),
  • geodetów,
  • taksówkarzy,
  • kurierów i listonoszy.

Wszystkie te stanowiska mogą w przyszłości zastąpić maszyny, wspierane sztuczną inteligencją. Oznacza to więc, że najbardziej zagrożone są stanowiska, na których wymagane są średnie i niskie kompetencje. Dużo cenniejsze są więc wąskie, ale konkretne umiejętności – oparte na znajomościach narzędziowych, technicznych, posługiwania się językami obcymi i działaniami kreatywnymi, które nie mogą zastąpić maszyny.

Bibliografia:
[1] Ray, Partha Pratim (2018). „Wprowadzenie do obliczeń rosy: definicja, koncepcja i implikacje – IEEE Journals & Magazine” . Dostęp IEEE . 6 : 723-737. doi : 10.1109/DOSTĘP.2017.2775042 . S2CID 3324933 .

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.