Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Czy blaszany garaż wymaga zezwolenia na budowę?

john paulsen MJeyFglfq9E unsplash

Garaż to nie tylko idealne schronienie dla Twojego pojazdu, ale także świetne pomieszczenie do wykonywania codziennych prac warsztatowych i mechanicznych. Nic więc dziwnego, że za każdym razem, gdy budujesz dom, na swojej działce chcesz umieścić domek narzędziowy, którego utworzenie i eksploatacja jest… zaskakująco tania.

Czy domek narzędziowy, który pełni rolę garażu lub pomieszczenia gospodarczego, wymaga zezwolenia na budowę? Jak na to zapatrują się obecne przepisy i o czym trzeba pamiętać, gdy zdecydujesz się na taką formę?

Jak urządzić garaż blaszany?

Niewielki metraż garażu blaszanego wymaga starannego zaprojektowania przestrzeni. W ten sposób masz gwarancję, że wykorzystasz każdy centymetr niewielkiej chatki. Pamiętaj, aby w projekcie pozostawić pustą przestrzeń – to tam wykonywać będziesz większość niezbędnych prac mechanicznych i elektrycznych.
W projekcie musisz uwzględnić:

  • część roboczą, która składać się będzie z prostego i masywnego blatu,
  • część magazynową, w której przechowywać będziesz niezbędny sprzęt i narzędzia,
  • wolną przestrzeń, w której ustawisz naprawiany samochód, kosiarkę lub motor.

Ze względu na ograniczone możliwości aranżacyjne – dużo lepiej sprawdzą się podwieszane półki i stoły warsztatowe, niż duże, masywne meblościanki. Przy blacie należy umieścić uchwyty, na których powiesisz najważniejsze przybory – tj. klucze czy pudełeczka z niezbędnymi śrubami i gwoździami. Niektóre stoły warsztatowe posiadają także zamykane szuflady i półki, dzięki czemu uchronisz dzieci przed dostępem do ostrych narzędzi. W części magazynowej postaw na klasyczne regały, na których ustawisz kartony i kolorowe pudełka. Najcenniejsze i najważniejsze przybory schowaj do szafy pancernej. Zadbaj przy tym o odpowiednie oświetlenie – zarówno punktowe – górne, jak listwy LEDowe, które dokładnie podświetlają strefę roboczą.

Zanim zabierzesz się za urządzanie blaszanego garażu – weź kartkę i długopis. Rozrysuj jak widzisz każdy kąt i stwórz amatorski szkic architektoniczny. Nie musisz stosować do tego fachowej wiedzy czy specjalistycznego sprzętu – wystarczy, że zaznaczysz najważniejsze elementy i punkty, które pozwolą Ci ocenić, ile zostało wolnej, niezaaranżowanej przestrzeni. Docelowo wiata garażowa powinna być funkcjonalna i uporządkowana – pogrupuj więc tematycznie sprzęt i narzędzia, unikając przy tym bałaganu i chaosu.

Ile metrów od granicy można postawić garaż blaszany?

Jeśli docelowo garaż ma być skierowany oknami lub drzwiami w stronę granicy – musisz zachować minimalną odległość 4 m od granicy drugiej działki. Jeśli jednak garaż nie będzie posiadał żadnych okien, a drzwi skierowane będą w przeciwnym kierunku – możesz zachować odległość równą 3m. Pamiętaj także o zachowaniu odpowiedniej odległości od drogi. Obecne przepisy wskazują, że należy zachować:

  • przynajmniej 6 metrów na drodze gminnej,
  • 8 metrów na drodze powiatowej lub wojewódzkiej,
  • w przypadku drogi krajowej mowa o nawet 10 metrach odległości.

Jak ocieplić garaż blaszany?

Zastanawiasz się jej czy domek ogrodowy będzie dobrą opcją do wykonywania wszelkich prac mechanicznych – zwłaszcza jesienią i zimą? Jeśli obawiasz się przymrozków i nagłych porywów wiatru, możesz ocieplić swój blaszak od wewnątrz. Proces ten nie powinien przysporzyć Ci wielkich problemów i co ważne – nie naruszy przy tym domowego budżetu. Najczęściej wykorzystywanym materiałem termoizolacyjnym są płyty styropianowe o grubości od 3 do 5 cm. Im styropian jest grubszy, tym izolacja jest efektywniejsza. Płyty wystarczy przykleić klejem do styropianu lub użyć pianki montażowej. Co ważne – ocieplana blacha powinna być czysta i sucha, dlatego wcześniej umyj ją mokrą ściereczką, upewniając się, że na jej powierzchni nie unosi się kurz.

Uwaga! Metoda na styropian może nie być do końca skuteczna i po około trzech latach trzeba będzie ją powtórzyć. Dużo efektywniejszą i skuteczniejszą metodą jest oklejanie płytami OSB lub dodatkową blachą, którą mocuje się za pomocą śrub. Coraz częściej stosuje się także piankę PUR, którą nakłada fachowiec przy pomocy specjalnego agregatu.

Bibliografia:
[1] PN-EN 300 Płyty o wiórach orientowanych (OSB) – Definicje, klasyfikacja i wymagania techniczne

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.