Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Dni wolne od pracy 2020 – kiedy ustawowo nie idziemy do pracy?

photo of 2020 on pink background 3401900 12.08.29

W Polsce tydzień pracy wygląda następująco: pracownik pracuje pięć dni w tygodniu, średnio po osiem godzin dziennie (jeśli praca obejmuje cały etat). Po 40 godzinach pracy przysługują mu dwa dni wolnego, które przeznaczyć może na regenerację i życie prywatne. Najczęściej wolne dni występują w sobotę i niedzielę. Jest to oczywiście duże uproszczenie, które nie sprawdza się w przypadku pracy w gastronomii lub handlu.

Podczas całego roku pracy otrzymujemy kilka dodatkowych, wolnych dni “w prezencie”. Najczęściej wynikają one z tradycji kościelnej lub narodowych świąt związanych z historią kraju. Ile takich wolnych dni otrzymamy w 2020 roku? Który miesiąc będzie dla nas najbardziej pracowitym i co zrobić, gdy święto wypada w sobotę?

Ile dni wolnych od pracy, będzie w 2020 roku?

Niestety, mamy złą wiadomość. W 2020 roku będziemy pracować o 2 dni dłużej niż w przypadku kończącego się już 2019 roku. Co więcej, liczba dni wolnych wynosi mniej (o jeden). Można więc wysnuć wniosek, iż będzie to rok zdecydowanie bardziej pracowity.

Co więcej, 2020 rok jest rokiem przestępnym, wynoszących 366 dni. Na tej podstawie liczymy, że:

  • 253 dni to dni pracujące
  • 113 dni są wolne od pracy

W ciągu roku wypada 13 świąt, które upoważniają nas do dni wolnych od pracy. Wśród nich wymienia się min. Wielkanoc, Boże Narodzenie, Trzech Króli. Niestety, niemalże połowa świąt w tym roku wypada w sobotę lub w niedzielę (sześć świąt). Pozostała część datowana jest na dni robocze.

W jakich miesiącach będziemy mieć wolne dni?

Przejdźmy zatem do konkretów, które pozwolą wam zaplanować cały kalendarz w nadchodzących miesiącach.
Święta, w których przypadają wolne dni to:

  • styczeń -1.01 [środa]; 6.01 [poniedziałek]
  • kwiecień – 12.04 i 13.04 [niedziela i poniedziałek]
  • maj – 1.05 [piątek]; 3.05 [niedziela]; 31.05 [niedziela]
  • czerwiec – 11.06 [czwartek]
  • sierpień – 15.08 [sobota]
  • listopad – 1.11 [niedziela]; 11.11 [środa]
  • grudzień – 25.12-26.12 [piątek i sobota]

A co, gdy święto jest w sobotę?

Jak widzimy powyżej święta wyjątkowo często wypadają w sobotę. Zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, która zapadła 2.10.2012 roku, w przypadku gdy święto przypada na sobotę, pracownik zyskuje dodatkowy dzień wolny. Termin odebrania wolnego dnia ustala i wyznacza odgórnie pracodawca. Najczęściej wolny dzień przypada na piątek lub inny dzień poprzedzający święto. Jak łatwo policzyć z powyższych informacji – liczba dni wolnych wypadająca w sobotę wynosi 2. W przypadku święta wypadającego w niedzielę pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Warto w tym miejscu nadmienić, iż oprócz powyższych wolnych ustawowo dni, pracownik ma do dyspozycji jeszcze 20 lub 26 dni urlop (po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy). Dni te wykorzystać można w dowolny sposób, a ich odpowiednie rozplanowanie wydłużyć może urlop. Bez wątpienia doskonałą sposobnością do tego daje nam Boże Ciało (które ma miejscu w czerwcu) oraz Święto Niepodległości (listopad).

W jakim miesiącu czeka cię najmniej pracy?

Pod względem wymiaru godzin zdecydowanie najmniej pracowity będzie luty, gdzie przyjdzie nam przepracować 160 godzin (oczywiście, bez urlopu). Daje nam to dokładnie 20 dni pracy. Podobnie będzie w sierpniu oraz listopadzie. Najbardziej intensywnym z kolei będzie lipiec, gdzie liczba godzin zwiększona jest do 184 (co daje 23 dni robocze). To właśnie na ten miesiąc warto pozostawić sobie kilka dodatkowych dni urlopowych, przeznaczonych np. na rodzinne wakacje.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.