Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Lokaty terminowe – odnawialne i nieodnawialne

wallet 2125548 1280

Wybór lokaty. Jest to wyjątkowo trudne przedsięwzięcie, wymagające zapoznania się z wszelkimi dostępnymi w danej chwili ofertami na rynku. Oferty bywają naprawdę różne, zwłaszcza gdy zdamy sobie sprawę z możliwości i różnej terminologii. Jest to tym ważne, gdy uzmysłowimy sobie, że nadszedł czas na oszczędzanie. Jak wiadomo – to na co się zdecydujemy może mieć realny wpływ na rezultat naszych oszczędności. Warto w tym wypadku rozważyć tzw. lokaty terminowe. Ale czym one są?

Lokata – co to znaczy?

Wyobraźmy sobie sytuację w której planujemy odłożyć określoną liczbę pieniędzy. Chcemy by było to bezpieczne i wiązało się z przychodem dodatkowym, swoistym rodzajem inwestycji. Nie mamy czasu na eksperymenty – chcemy coś sprawdzonego i popularnego, cp pomoże nam deponować pieniądze.Tu z pomocą przychodzi lokata właśnie. By z niej korzystać musimy powierzyć bankowi nasze pieniądze, oddać je do obrotu przez placówke, jednocześnie dostając je spowrotem za jakiś czas. Nagrodą za powierzenie takiej kwoty są odsetki. Jest to czysty zysk z lokaty. Biorąc pod uwagę rodzaj tego inwestowania, istotne są różne aspekty – rodzaj oprocentowania i okres powierzenia tej kwoty. Ofert jest wiele, a każdy bank posiada swoją własną wizje powierzania tych lokat. Co ważne – większość banków wymaga posiadania konta bankowego.

Decyzja o lokacie jest trudna dla obu stron – wymaga dokładnego przeanalizowania zysków, nierzadko dyskusji i negocjowania kwot. Złożenie wniosku o przyznanie takiej lokaty nie wymaga naszej fizycznej obecności w banku – często wystarczy rozmowa telefoniczna lub wypełnienia formularza online. Na tym etapie powinniśmy też się zastanowić czy interesuje nas oprocentowanie zmienne (czyli wahające się w zależności od miesiąca) lub stałe (niezmienne przez cały okres trwania lokaty). No i najważniejsze – musimy dokładnie zastanowić się czy możemy pozwolić sobie na chwilowe “pozbycie się” gotówki. Jeśli będziemy chcieli odzyskać nasze pieniądze przed czasem zawartym w umowie – możemy stracić wszystkie naliczone dotychczas odsetki.

Jeśli jednakże zależy nam na tym by oszczędzać stopniowo, systematycznie, w sposób schodkowy – dobrym rozwiązaniem są tzw. lokaty odnawialne bądź nieodnawialne. Są one nałożone gwarantem bezpieczeństwa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czym jest lokata terminowa

Lokata terminowa – jak sama nazwa wskazuje, zakłada obecność w określonym terminie. Jej długość zależna jest od wielu czynników – naszych oczekiwań, naszych możliwości, postawionych celów i oferty banku oczywiście. Wśród nich wyróżniamy lokaty odnawialne i lokaty nieodnawialne.

  • nieodnawialna – w rankingu popularności najpewniej stoi na samym szczycie. Jest to oferta, co oczywiste, oferowana przez banki a jej stopy procentowe zmieniają się z roku na rok. Ciężko na tą chwilę określić oprocentowania takich lokat, ponieważ jest to składowa wielu różnych elementów i determinantów. Oprocentowanie oscyluje jednak w granicach od 4 do 7% (najczęściej). Tak stworzona lokata zakładana jest na czas (terminowo, jak sama nazwa wskazuje), czyli na miesiąc, 3 miesiące, pół roku lub pełne dwanaście miesięcy. Gdy termin upływa – pieniądze odbierane są w banku lub przesyłane na konto.
  • odnawialna – ten rodzaj lokaty jest bardzo podobny do swojej poprzedniczki. Stopa procentowa, terminy zaciągania i sposoby odzyskiwania tych kwot są niezmienne. Jedyna różnica polega na tym iż jest to lokata, którą można odnawiać co jakiś, określony czas. Co ważne – wybór odnawiania możemy doprecyzować samodzielnie – może on odbywać się automatycznie lub za zgodą osoby zakładającej lokatę.

Lokaty terminowe ranking

Na szczęście, w wyborze odpowiedniej lokaty przychodzi do nas pomoc – rankingi online. Jest to zbiorowisko wszystkich ofert lokat w popularnych (i mniej popularnych) bankach. Wpisując interesujące nas aspekty dostajemy przesiew wyników, wskazujących które oferty mogą nam się spodobać i które są dla nas atrakcyjne. Na tej podstawie możemy wertować oferty, wybierając te które spełnią nasze oczekiwania.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.