Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Jak uchronić się przed oszustwami telefonicznymi?

girl 1245713 1920

Słyszałeś o słynnej metodzie “na wnuczka”, dzięki której oszukanych zostało kilkaset seniorów w naszym kraju? Anonim, podszywający się pod wnuczka lub wnuczkę, prosi o pomoc, mówiąc że jest w szpitalu lub uległ poważnemu wypadkowi. Zmartwiona starsza osoba wpłaca lub przekazuje pieniądze rzekomemu koledze, po czym… zostaje z niczym. Podobnym wyłudzeniem żyła Polska kilka lat temu, kiedy to mnóstwo osób zostało oszukanych na rzekomą wygraną w konkursie bieliźnianym. W paczce, oprócz wątpliwej jakości produktów, była także umowa na comiesięczną subskrypcję, naliczającą pokaźne odsetki.

Oszustwa telefoniczne to niezwykle popularna metoda wyłudzenia, podlegająca karze pozbawienia wolności do 6 miesięcy do 8 lat. Warto zatem ostrzec naszych przyjaciół i bliskich przed czyhającym niebezpieczeństwem. W jaki sposób?

1.Zachowaj ostrożność i chłodną głowę

Jeśli znajdziesz się na linii ostrzału oszusta musisz zachować spokój. W przypadku informacji o konkursie, wygranej albo potrzebnej pomocy, zadaj jak najwięcej pytań, które pozwolą ci określić czy rozmówca jest wiarygodny. Ponadto, im więcej informacji zdobędziesz, tym łatwiej będzie zgłosić sprawę na policji. Rozmawiając więc skoncentruj się na tym, aby dowiedzieć się:

  • skąd dzwoni twój rozmówca i w jaki sposób zdobył twój numer telefonu?
  • poproś aby podał jak najwięcej szczegółów dotyczących rzekomego konkursu
  • spytaj go o imię lub dane, które zna tylko prawdziwy członek rodziny
  • poproś, aby się przedstawił

W przypadku wątpliwości rozłącz się i zapisz numer, z którego dzwonił.

2. Jaki to numer?

Bardzo często oszuści dzwonią z numerów zastrzeżonych, aby uniemożliwić ewentualne oddzwonienie lub ich namierzenie. Ponadto, wszelkie numery posiadają prefiks – w Polsce jest to “+48”. Każdy inny ciąg cyfr oznacza, że nasz rozmówca przebywa poza granicami kraju. Jest to niezwykle ważna informacja, ponieważ znaczny procent wyłudzeń pochodził z np. Wybrzeża Kości Słoniowej.

3. Zablokuj!

Niestety nękające nas numery, które mogą wskazywać na próbę wyłudzenia pieniędzy, nie są automatycznie blokowane przez operatora. Musimy zatem zrobić to sami. Dokonać tego możemy przy pomocy dostępnych aplikacji (np. Calls Blacklist), jak również za pomocą ustawień, które udostępnia nam bezpośrednio nasz aparat telefoniczny.

4. Nagrywaj!

Obecnie na rynku aplikacji mobilnych mamy szeroki dostęp do automatycznych programów, nagrywających nasze rozmowy telefoniczne. Jest to niezwykle cenne zabezpieczenie, umożliwiające dochodzenie swoich praw w sądzie lub na policji. Ponadto – z punktu widzenia śledztwa – stanowi to za solidny dowód w zgłoszonej sprawie.

5. Uważaj na swoje dane osobowe.

O ile wprowadzone RODO jest niezwykle cennym przepisem, utrudniającym nieco zdobywanie naszych danych, o tyle nadal część konsumentów chętnie nimi “szasta”, sprzedając swój numer za np. zniżkę do sklepu. W przypadku podejrzanych telefonów warto więc powoływać się na klauzulę danych osobowych, jednocześnie podkreślając, że nie życzymy sobie aby nimi dysponować. Tak wyświechtany frazes daje nam dodatkowe zabezpieczenie, narażające wyłudzającą firmę na ewentualne dodatkowe koszty i kary.

6. Porozmawiaj z osobami starszymi.

Pamiętaj, aby uświadamiać starsze pokolenie, rozmawiając o popularnych metodach i próbach wyłudzania. Opracuj z nimi “kod” dzięki któremu będą mogli potwierdzić twoją tożsamość. Im więcej empatii i działań prewencyjnych wdrożysz, tym mniejsza szansa, że senior zostanie oszukany. Nie bez powodu “przyszywany wnuczek” wybiera osoby starsze, z utrudnionym dostępem do internetu czy popularnych technik manipulacyjnych.

7. Nie klikaj!

Po otrzymaniu SMSa, który namawiado klikania w tajemniczy link, zastanów się czy aby na pewno jest to treść wzbudzająca twoje zaufanie. Rzekome potwierdzenie nadania przesyłki lub możliwość opłacenia abonamentu za telefon to prawdzie haki, które w niezwykle prosty sposób zdobywają nasze dane osobowe, a nierzadko również hasła do aplikacji mobilnych.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.