Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Jak napisać dobre podanie o pracę, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów?

magnet me LDcC7aCWVlo unsplash

Przeglądając oferty pracy, oprócz konieczności wysłania CV, pracodawca życzy sobie tzw. podania o pracę (inaczej list motywacyjny). Wbrew pozorom – pismo to może być niezwykle pomocne w znalezieniu stanowiska, a samo podanie o prace jest niejako „reklamą” Twojej osoby, umiejętności i cech, które być może doceni przyszły pracodawca. Kluczem do sukcesu jest więc stworzenie oryginalnego, wartościowego dokumentu, który zapadnie w pamięć i udowodni, że posiadasz odpowiednie kompetencje.

Jak napisać podanie o pracę, aby wyróżnić się na tle konkurencji? Co powinno się w nim znaleźć i czy wzór podania może pomóc w tworzeniu atrakcyjnej i oryginalnej treści?

Jak napisać podanie o pracę?

Przede wszystkim podanie o pracę piszę się na spokojnie, jako odpowiedź na konkretną ofertę pracy. Nie warto tworzyć uniwersalnego pisma, które wysyła się na wszystkie, ewentualne ogłoszenia. Pracodawca szybko „wyczuje”, że rozsyłasz podanie masowo i nie zapamięta Twojej kandydatury. Zamiast tego – usiądź przy komputerze i stwórz listę swoich zalet. Spójrz na CV i zastanów się czego do tej pory się nauczyłeś. Następnie przeczytaj ofertę pracy i zapoznaj się z firmą, do której wysyłasz podanie.

Na początku podania powinieneś napisać na jakie stanowisko kandydujesz. Możesz napisać, że znalazłeś ogłoszenie na danej stronie, co dodatkowo zwiększy Twoją wiarygodność.

Następnie napisz dlaczego to Ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. Warto napisać podanie w oparciu o aktualne CV, skupiając się na swoim doświadczeniu. Wspomnij także o swoich umiejętnościach pozazawodowych i zainteresowaniach – jest sporo szansa, że pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną, bo uzna, że możesz być ciekawym ogniwem dla całego zespołu.

Pisząc podanie wspomnij jakie inne dokumenty załączasz. Napisz np. „w załączniku przesyłam swoje CV (curriculum vitae) oraz referencje”, tak, aby dodatkowo zwrócić uwagę czytelnika.

Na koniec zachowaj zwroty grzecznościowe i dodaj swój odręczny podpis. Możesz dodać także popularne zdanie „proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej kandydatury”.

Jak napisać wiadomość do potencjalnego pracodawcy?

Przede wszystkim zachowaj zwroty grzecznościowe (np. z wyrazami szacunku). Unikaj bezpośrednich komunikatów, które bywają problematyczne w interpretacji. Staraj się nie wygłaszać swoich poglądów i opinii – podanie o pracę powinno być maksymalnie neutralne i zachowawcze w swoim komunikacie. Jeśli nie wiesz kto jest po drugiej stronie – zachowaj formę mnogą (np. w Państwa firmie…), która pozwoli Ci uniknąć wpadek i konieczności pisania zarówno formy męskiej, jak i żeńskiej.

Dodatkowo pamiętaj, aby zachować czytelną czcionkę. Wygląd podania (list motywacyjny) i struktura podania ma znaczenie i może świadczyć o Twoim zaangażowaniu i dbałości o detale. Firma, która prowadzi rekrutacji najpewniej zwróci uwagę na wszystkie te elementy i łatwo przypisze Ci (pożądane lub niechciane) cechy.

Jak zatytułować podanie o pracę?

Najbezpieczniej jest zatytułować pismo po prostu „podanie o pracę”. Pominięcie adresata czy nazwy stanowiska zmniejsza ryzyko wpadki i przy okazji – stanowić może za wzór dla przyszłych, ewentualnych dokumentów. O stanowisku wspomnij dopiero w pierwszym akapicie.

Jak umotywować chęć podjęcia pracy?

Podanie to inaczej list motywacyjny, który – jak sama nazwa wskazuje – motywuje nas do podjęcia pracy w danej firmie. Oznacza to, że w głównej części treści podania powinna pojawić lista argumentów, dla których aplikujesz na dane stanowisko.

Unikaj podniosłych opisów, chwalenia firmy i górnolotnych określeń. Zbyt dużo epitetów i „lanie wody” może być zinterpretowane jako próba przekupstwa. Zamiast tego skup się na konkretach – tj. swoich umiejętnościach, doświadczeniu, celach zawodowych. Opieraj się na faktach i obowiązkach przysługujących na danym stanowisku.

Jeśli wiesz, że firma realizuje dany projekt – opisz w jaki sposób mógłbyś w nim uczestniczyć. Gdy zdajesz sobie sprawę, że masz unikatowe umiejętności – opisz w jaki sposób możesz je wykorzystać na co dzień. Poinformuj pracodawcę o tym jaki jest kierunek Twojego rozwoju i dlaczego w tej konkretnej firmie możliwe jest realizowanie owego kierunku. Możesz wspomnieć o zyskanych certyfikatach i rekomendacjach, które przedstawisz na rozmowie kwalifikacyjnej.

Co powinno zawierać podanie o pracę?

Docelowo, w standardowym podaniu lub w szkicu listu motywacyjnego, powinny pojawić się takie informacje, jak np.:

 • na początku podania Twoje dane osobowe – imię, nazwisko, adres i dane kontaktowe (w tym telefon);
 • dokładna data i miejsce utworzenia podania;
 • adresat – może to być zarówno nazwa firmy, do której aplikujemy, jak i konkretna osoba, do której się zwracamy;
 • zwrot grzecznościowy – zarówno na początku, jak i na końcu;
 • treść główną – tj. wstęp, rozwinięcie i zakończenie,
 • informację na jaką, konkretną ofertę pracy odpowiadasz,
 • własnoręczny podpis, potwierdzający złożenie dokumentu,
 • lista załączników – jeśli to koniecznie,
 • klauzula o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Warto także sięgnąć po przykładowe podanie lub wzór podania, który pomoże Ci stworzyć szkic, który oczywiście dostosujesz pod stanowisko, swoje kompetencje i bezpośrednią treść listu motywacyjnego.

Jak poprawnie napisać podanie?

Aby napisać skuteczne podanie, musisz:

 • skupić się na poprawności językowej i analizie błędów,
 • umieścić pełne informacje – tj. dane odbiorcy i nadawcy,
 • napisać konkretną, dedykowaną stanowiskowi treść podania,
 • wysłać plik w formacie pdf,
 • unikać górnolotnego i pompatycznego języka,
 • podanie o pracę powinno mieć charakter formalny – tj. bez języka potocznego,
 • list motywacyjny nie powinien zawierać osądów, ocen czy wymiany poglądów,
 • skupić się na konkretach – tj. jak Twoje doświadczenie i umiejętności wpłyną na wykonywaną pracę,
 • warto napisać podanie na kilka dni przed wysyłką, tak, aby wrócić do treści podania ponownie,
 • zadbać o odpowiednią edycję – tj. przestrzenie między wierszami, czcionkę, akapity, justowanie etc.,
 • zakończeniu – np. z uprzejmą prośbą zapoznania się z Twoją kandydaturą i załącznikami.

Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia?

Podanie o pracę czy inaczej list motywacyjny powinien wyróżniać Cię na tle innych kandydatów. Jeśli więc nie masz doświadczenia – nic straconego. Zamiast na przeszłości – skup się na… przyszłości. Aby napisać dobre podanie musisz wykazać się nie tylko kreatywnością, ale także znajomością firmy, do której aplikujesz. Przeczytaj więc jej historię, poznaj pracowników. Im lepiej się przygotujesz, tym bardziej prawdopodobne, że pracodawca doceni poświęcony przez Ciebie czas. Przedstawiciel firmy prędzej doceni oryginalność, niż powielanie schematów na rynku pracy.

Przygotuj podanie opisując jakie kompetencje chciałbyś zdobyć w firmie. Części podania związana z doświadczeniem przearanżuj tak, opowiedzieć o cechach charakteru i umiejętnościach miękkich. Nie umniejszaj swoim umiejętnościom, nie pisz, że jesteś od wielu miesięcy w procesie poszukiwania pracy. Doceń sam siebie.

Z czego składa się podanie?

Ogólne podanie powinno posiadać najważniejsze, doprecyzowane informacje, bez zbędnego „lania wody”. Wymień więc konkretne stanowisko, dane firmy, cechy i umiejętności, które bezpośrednio odpowiedzą na znalezione ogłoszenie. Docelowo w dokumencie powinny pojawić się główne argumenty, które zachęcą do odbycia rozmowy kwalifikacyjnej.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.