Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Ile kosztuje i jak zapłacić akcyzę za samochód?

oli woodman fwYZ3B QQco unsplash

Akcyza – a właściwie podatek akcyzowy – jest rodzajem podatku, nakładanego na niektóre wyroby konsumpcyjne. Ten ma głównie na celu ograniczyć spożywanie danych produktów, przez co jest jednym z najłatwiejszych i najobszerniejszych dróg do pozyskiwania regularnych wpływów dla budżety państwa. Obecnie, w naszym kraju, istnieje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego za wiele dobór – m.in. za używki (z uwzględnieniem napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych) czy za energię.

Czy obowiązek ten dotyczy również samochodów osobowych? Ile obecnie wynosi akcyza za samochód? Czy możliwe jest rejestrowanie pojazdu bez akcyzy i czy można tego dokonać za pośrednictwem formularzy online?

Gdzie się płaci akcyzę za samochód?

Aby zapłacić akcyzę za samochód, musisz udać się do lokalnego urzędu skarbowego. Alternatywą dla tej opcji jest zapłacenie akcyzy za pomocą formularzy online. Pomóc Ci w tym może Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, o której nieco więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak zapłacić akcyzę za samochód przez internet?

Jak już wspomnieliśmy – zapłata podatku akcyzowego może odbywać się za pomocą formularzy online. Te znajdziesz na stronie gov.pl, gdzie kolejno musisz:

Krok 1: Zalogować się do swojego konta PUESC (tj. konto Urzędu Skarbowego w ramach Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych).

Krok 2: Wypełnić formularz oznaczony symbolem AKC-U/S.

Krok 3: Wygenerować dokument, a następnie udać się do sekcji „Dokumenty do wysyłki”, które znajdziesz na „Moim pulpicie”.

Krok 4: Podpisać dokument, np. za pomocą profilu zaufanego.

Krok 5: Wrócić do znanego Ci już widoku „Dokumenty do wysyłki”, zaznaczyć deklarację i wybrać przycisk „Wyślij”.

Krok 6: Udać się do „Mój pulpit”, a następnie do „Dokumenty” i opłacić podatek akcyzowy (przycisk „Zapłać”).

Krok 7: Po kilku dniach powtórzyć krok 6. i udać się do „Dokumenty”. Znajdziesz tam potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód.

Co zrobić żeby nie płacić akcyzy za samochód?

Istnieją dwie sytuacje, które uchronią Cię przed obowiązkiem opłaty akcyzy za sprowadzony samochód z krajów Unii Europejskiej czy EFTA. Mowa tu:

  • używaniu pojazdu wyłącznie w celach prywatnych,
  • sytuacji, w której przedstawisz naczelnikowi urzędu potwierdzenie, iż używałeś go wyłącznie w celach prywatnych przez minimum 6 miesięcy na terenie UE (przed powrotem do kraju).

Co zrobić gdy handlarz nie opłacił akcyzy?

W dużym uogólnieniu – jeśli zobowiązany do zapłaty akcyzy podmiot nie wykonał należnego przelewu, to organy mogą zwrócić się do dalszego nabywcy towaru, o uiszczenie podatku akcyzowego.

Co to oznacza? Jeśli np. sprzedawca, który miał obowiązek zapłacić akcyzę, nie zrobił tego – organy mogą odezwać się do nowego właściciela (czyli nabywcy), aby naprawił ów „błąd”.

Czy można zarejestrować samochód bez akcyzy?

Nie. Obecnie, w Polsce, bez dowodu opłacenia akcyzy nie możesz zarejestrować sprowadzonego samochodu.

Jak sprawdzić czy akcyza za auto jest opłacona?

Potwierdzenie prawidłowego uiszczenia podatku akcyzowego otrzymasz zarówno na swój adres e-mail, jak i znajdziesz go na profilu puesc.gov.pl w zakładce „Dokumenty”. Komunikat potwierdzający iż została zapłacona akcyza brzmi: „Od samochodu osobowego został zapłacony podatek akcyzowy”.

Ile mam czasu na opłacenie akcyzy za samochód?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na zapłatę akcyzy za samochód masz 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu. Podatek należy uiścić w Urzędzie Skarbowym, wcześniej składając deklarację AKC- U/S (obowiązującą od 2017) – tj. deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych.

Jakie dokumenty są potrzebne do opłacenia akcyzy za samochód?

Należy złożyć następujące dokumenty:

  • wypełnioną wspomnianą już deklarację AKC-U,
  • poprawnie wypełniony wniosek o wydanie zaświadczenia,
  • dowód wpłaty podatku akcyzowego,
  • kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu,
  • dowód rejestracji pojazdu (tj. dowód rejestracyjny) lub kartę pojazdu,
  • ewentualne tłumaczenia.

Jaka jest kara za niezapłacenie akcyzy za samochód?

Czy istnieje tzw. brak obowiązku zapłaty akcyzy za samochód? Nie. Oznacza to więc, że należy pamiętać o dopełnieniu tej koniecznej formalności w wyznaczonym czasie i zakresie. Brak zapłaty akcyzy grozi grzywną, wynoszącą do 2200 zł.

Kto płaci akcyzę za samochód z Niemiec?

W dużym uogólnieniu opłatą obciążony jest podmiot – a więc osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, niemająca osobowości prawnej – która dokonuje nabycia pojazdy. W przypadku samochodów sprowadzanych do kraju, opłata powinna być uiszczona przez komis.

Jak obliczyć podatek akcyzowy od samochodu?

To, ile wynosi akcyza za samochód determinuje pojemności silnika. Samochody osobowe które mają pojemność silnika powyżej 2000 cm3 obarczone są kwotą 18,6% od podstawy opodatkowania. Inne samochody (tj. posiadające inny silnik spalinowy) związane są z opłatą wynoszącą 3,1 %. Podstawą opodatkowania w tym kontekście jest po prostu wartości samochodu.

Jakie samochody są zwolnione z akcyzy?

Obecnie jedynymi samochodami zwolnionymi z wspomnianego podatku są samochody elektryczne.

W przypadku samochodów hybrydowych – HEV, MHEV i plug-in – które posiadają silnik 2000 cm2, stawka wynosi od 9,3 % do 1.55% (dla HEV i MHEV).

Ile akcyzy za auto kalkulator?

Jeśli obce są Ci stawki akcyzy i chcesz poznać wysokość podatku akcyzowego, jeszcze przed ostateczną decyzją zakupową, możesz skorzystać z gotowych kalkulatorów. Te wymagają podania niezbędnych danych, takich jak wartość pojazdu oraz pojemność silnika. Dzięki zautomatyzowanym formularzom, w szybki sposób, ocenisz opłacalność inwestycji i przy okazji przygotujesz się na dodatkowe obciążenia finansowe.

Czy da się zarejestrować samochód bez akcyzy?

Nie. Chociaż przepisy uwzględniają tzw. sytuacje „warunkowe”. Te zakładają, że można zarejestrować pojazd pomimo braku odprawy celnej lub nieopłaconej akcyzy. Aby skorzystać z tego przywileju, należy dostarczyć wspomniane już dokumenty przed odbiorem stałego dowodu rejestracyjnego – i to nie później niż w przeciągu 30 dni, od daty rejestracji pojazdu.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.