Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Czy saldo różni się od dostępnych środków na naszym koncie?

pexels photo 669614 800x530 1

Kiedy logujemy się na nasze konto bankowe, mamy możliwość przeglądania historii transakcji, wraz z wszystkimi wpłatami i wypłatami. Analizując wydatki czy planując zakupy spoglądamy najczęściej na dostępne środki. Rzadko kiedy zauważamy, że pod tą określoną sumą mamy również tzw. saldo.

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się zaobserwować różnicę pomiędzy dostępnymi środkami, a widocznym saldem? Czy wiesz, że są to dwie osobne kwestie, które mogą zdecydować o Twoim poprawnym planowaniu wydatków? Co właściwie oznacza saldo i czym różni się od dostępnych na koncie środków?

Zanim odpowiemy na zadane pytania, kilka zasadniczych kwestii technicznych. Bank pracuje w określonych godzinach, dzięki czemu wszelkie wpłaty nie są księgowane w systemie 24-godzinnym. Owy system księgowania oparty jest na sesjach, w określonych przez bank godzinach. Posłużmy się przykładem banku Alior. Wszelkie przelewy wykonane po godzinie 16:00 rozliczane są dopiero następnego dnia roboczego. Transakcja tego typu jest w tzw. zawieszeniu ( lub “blokadzie”, którą możesz sprawdzić w historii przelewów). Oznacza to iż kwota zeszła z Twojego konta, ale jeszcze nie została zaksięgowana przez bank docelowy. Nierozliczona kwota nadal znajduje się w Twoim saldzie, aż do czasu zakończenia całego procesu. Saldo więc może być większe niż dostępne środki, ponieważ pokazuje sumę pieniędzy, których już nie posiadasz.

Co to jest saldo konta?

Saldo konta to saldo uwzględniające wszystkie przelewy – łącznie z blokadami, gotówką w zawieszaniu i transakcjami nie ściągniętymi z konta. Oznacza to iż saldo często wprowadza nas w błąd, mówiąc o kwocie, która już dawno została zmieniona. Zupełnym przeciwieństwem są dostępne środki. Rozróżnienie tych dwóch kwestii jest wyjątkowo ważne, ponieważ w ten sposób nie wykorzystujemy pieniędzy, których już nie mamy, nie narażając się tym samym na długi czy saldo ujemne.
Saldo konta a dostępne środki

Saldo to sumaryczna liczba wszystkich transakcji, nawet tych, których nie posiadamy już fizycznie na koncie. Dostępne środki to kwota realna, faktyczna, którą jesteśmy w stanie spożytkować w dowolny sposób. Często więc jest tak iż saldo jest wyższe niż dostępne na koncie środki.

Na co więc zwracać uwagę?

By poznać naszą realną sytuację finansową, zaplanować dalsze wydatki, lub przeanalizować możliwości zerkamy na dostępne środki. Oczywiście, po usunięciu blokad nasze saldo zrówna się z dostępnymi środkami, co będzie dla nas dużym ułatwieniem.

By lepiej zrozumieć ten mechanizm posłużmy się przykładem:

Mamy na koncie 2000 zł dostępnych środków i salda. W piątek, po pracy postanawiamy zrobić przelew za mieszkanie w wysokości 500 zł. Wykonujemy przelew. W związku z tym iż jest po godzinie 18:00, a nasz bank zakończył księgowanie transakcji wychodzących nasze saldo pozostaje bez zmian. Nadal widnieje na nich 2000 zł. Najprawdopodobniej jego wielkość zmieni się po następnym księgowaniu – tj w poniedziałek rano. Dostępne środki jednak zmieniają się, gdyż realna suma już zeszła z naszego konta. Pieniędzy więc fizycznie nie mamy, są one w tzw. blokadzie. Można więc stwierdzić iż saldo konta to dostępne środki + blokady, czekające na zaksięgowanie.

Dlaczego saldo konta jest ważne?

Saldo konta jest o tyle ważne, by przypominać o kwocie transakcji oczekujących na zatwierdzenie i informujących nas o ciągłej, niezmienionej blokadzie. W ten sposób łatwo zanotować i “wyłapać” przelewy, które z jakiegoś powodu nie przeszły dalej. Nie mniej jednak, planując wydatki, lepiej obserwować zmieniające się dostępne środki. To one nie wprowadzą nas w błąd, odnośnie ostatecznej kwoty, możliwej do wydania.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.