Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Czy energia geotermalna jest realnym i alternatywnym źródłem energii?

thermal spring 63080 1920 scaled 1

Energia geotermalna występuje i jest wykorzystywana na niemalże całym świecie. Jej liczne zalety – w tym nieszkodliwość dla środowiska i stabilność jakościowa – jest doceniana niezależnie od szerokości geograficznej, zdobywając tym samym coraz większą popularność. O właściwościach geotermalnych wód wiemy już od setek lat, wskazując na m.in. prozdrowotne właściwości. Nic więc dziwnego, że to alternatywne źródło energii cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem.

Czy słusznie? Jak faktycznie energia geotermalna może poprawić stan naszego środowiska i czy ostatecznie możemy ją traktować jako godny zastępca innych źródeł energii? Czy okraszona jest wadami czy jej złoża występują także w naszym kraju?

Co to jest energia geotermalna?

Najprościej mówiąc energia geotermalna jest energią wnętrza ziemi, która kumuluje się w skałach i wodach podziemnych. Na wyjściu z odwiertu wody uzyskują temperaturę sięgającą 20 (i więcej) stopni Celsjusza. Temperatura wody podnosi się do ciepła rozgrzanych skał i wracając na górę dostarcza nam ciepła. Jest to niezwykle prosty sposób na pozyskanie darmowej energii z rozgrzanego jądra ziemi.

Energia geotermalna zaliczana jest do jednych z odnawialnych źródeł energii. Jej zasoby wydobywa się z warstwy wodonośnej, poprzez odwierty eksploatacyjne.

Energia geotermalna w Polsce

Warto podkreślić, iż w Polsce występuje naprawdę szereg bogatych zasobów energii geotermalnej. Szacuje się, że aż 80% całego terenu znajduje się w zasięgu wód geotermalnych oraz pochodzących od nich złóż. Z odnawialnych źródeł uznaje się, że najwyższy potencjał w przyszłości ma energia geotermalna, która stanowi nawet 30% krajowego zapotrzebowania na ciepło.

Co ciekawe – dostępne w Polsce wody osiągają temperaturę do nawet 100 stopni Celsjusza.

Energia geotermalna wady i zalety

Posiadając już powyższą wiedzę warto uwzględnić najważniejsze wady i zalety takiego rozwiązania.

W przypadku zalet mowa o m.in.:

  • niskim koszcie energii cieplnej – szacuje się, że średni koszt ogrzewania przy pomocy pompy ciepła to 1700-3000 zł w skali roku,
  • odnawialności i niewyczerpalności,
  • sam fakt wykorzystywania energii odnawialnej, która jest przychylna dla naszego środowiska
  • jest to energia zaspokajająca potrzeby wielu pokoleń. Szacuje się, że średnia żywotność urządzenia wynosić nawet 50 lat,
  • jest to ekologiczne rozwiązanie, nie produkujące zanieczyszczeń,
  • niezależność od warunków pogodowych (w odróżnieniu od np. innych źródeł wykorzystujących wiatr czy słońce),
  • ciepło z energii geotermalnej może być pozyskiwane w pobliżu miejsca jego wykorzystania zasobów lokalnych,
  • ogrzewanie może dotyczyć budynków mieszkalnych, współpracując z kominkami i kotłami.

Najważniejsze wady, które warto uwzględnić to:

  • wysoki koszt początkowej inwestycji, wynoszący nawet 60 tysięcy złotych. Na łączny koszt wpływ ma odpowiednio: typ pompy ciepła, powierzchnia użytkowa budynku, a także budowa geologiczna działki budowlanej.
  • nieduży zwrot kosztów w przypadku tradycyjnych kotłach – ogrzewając dom węglem zwrot inwestycji może nie być aż tak znaczący,
  • efektywność pompy jest tym większa, gdy cały budynek spełnia wymagania energooszczędności. Jeśli więc budynek nie posiada odpowiedniej izolacji termicznej pompa nie dostarcza wystarczającego ciepła, a koszty utrzymania stopniowo rosną.
  • Złoża mają tendencję do przemieszczania się, co oznacza, że istnieje możliwość, iż nie będą dostępne w miejscach asamblażu instalacji,
  • niektóre lokalizacje nie mają potencjały (lub mają ten potencjał niewystarczający), aby wykorzystywać energię geotermalną.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.