Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Biopaliwo do kominka – ceny, wady i zalety

zac gudakov 95UK5aVgx54 unsplash scaled 1

Liczne kampanie społeczne, wzmożona edukacja i masowe uświadamianie jak funkcjonuje współczesna planeta, sprawiają, że coraz chętniej szukamy nowocześniejszych i bezpieczniejszych dla środowiska alternatyw. Oprócz działań proekologicznych i recyklingu, popularne stało się biopaliwo – biodegradowalna alternatywa dla dotychczasowych paliw, naruszających dobro planety.

Liczne zalety tego rozwiązania spowodowały, że wkład do kominka na biopaliwo jest jednym z najchętniej kupowanych surowców. Wiadomość ta cieszy zwłaszcza ekologów, którzy który w ten sposób otrzymali kolejny produkt, wspierający ich działania. Zatem, jakie zalety ma to rozwiązanie, ile kosztuje, gdzie je kupić i czym jest biopaliwo do kominka zapachowe?

Biopaliwo do kominka co to jest?

Biopaliwa to ogólna grupa paliw, wyprodukowanych z tzw. biomasy. Za biomasę uznaje się materię roślinną i zwierzęcą, która jest zdolna do biodegradacji.

Dobrej jakości biopaliwo zawiera bioetanol – substancję, którą produkuje się surowców roślinnych. Wykorzystywanie tego typu składników powoduje, że ten jest biodegradowalny, odnawialny i przede wszystkim – bezpieczny dla środowiska.

Obecnie na rynku wyróżnia się różne typy biopaliw:

  1. stałe – tzw. pellet, drewno, siano i wszelki przetwarzane odpady pochodzenia roślinnego,
  2. ciekłe – biobenzyny i substancje bazujące na olejach roślinnych,
  3. gazowe – w tym biogaz lub gaz drzewny, powstający w wyniku zgazowania biomasy.

Biopaliwo do kominka gdzie kupić?

Biopaliwo jest popularną substancją, coraz częściej wykorzystywaną w gospodarstwach domowych. Dlatego też z powodzeniem znajdziesz je zarówno w większych sklepach budowlanych, jak i w lokalnych, profesjonalnych salonikach, specjalizujących się w konkretnych grupach produktów. Biopaliwo znajdziesz zarówno w mniejszych butelkach, jak i większych baniaczkach. Ich cena zwykle wynosi od 15 do 20 zł za litr produktu.

Biopaliwo do kominka na ile starcza?

Długość użytkowania biopaliwa uzależniona jest od kilku czynników – głównie od palnika oraz od stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Trudno więc jednoznacznie wskazać, na ile starczy jeden litr zakupionego produkty. Statystycznie jednak producenci wskazują, że litr biopaliwa starcza na od 3 do 6 godzin spalania. Jeśli chcesz wydłużyć ten czas – zadbaj o to, aby płomień był mniejszy (a tym samym – aby moc biokominka była niższa).

Czy biopaliwo do kominka jest szkodliwe?

Nie! Wbrew przeciwnie – biopaliwo jest zdecydowanie mniej szkodliwą i bezpieczniejszą substancją, niż inne, popularne i alternatywne metody. Należy jednak pamiętać, aby podczas jego użytkowania zachować ostrożność – tj. uważać na łatwopalne, okoliczne przedmioty, chronić dzieci i zwierzęta oraz zainstalować odpowiednie czujniki alarmujące i sygnalizacyjne.

Czy biokominek dymi?

Jeśli zdecydujesz się na zakup taniego i nieatestowanego biopaliwa, Twój kominek może nie tylko wydalać nieprzyjemny zapach, ale także – dymić i stwarzać realne zagrożenie użycia. Dlatego też specjaliści rekomendują, aby wybierać wysokiej jakości paliwo, które spełnia wymogi, posiada atesty i wyróżnia się prestiżową, uznawaną na rynku marką. Jeśli wybierzesz produkt wyższej jakości – zyskasz gwarancję równego palenia, braku zapachu i braku dymu, który w innych okolicznościach mógłby być drażniący.

Jakie biopaliwo do kominka?

Głównym czynnikiem, który powinien wpływać na nasze decyzje konsumenckie jest jakość biopaliwa i prestiż marki na rynku. Połączenie tych dwóch elementów to niemalże gwarant prawidłowego funkcjonowania urządzenia i – co ważniejsze – bezpieczeństwa wszystkich domowników. Zwróć uwagę, czy sprzedawane biopaliwa posiadają odpowiednie certyfikaty – w tym tzw. atest Międzynarodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Wysoka jakość biopaliwa to nie tylko gwarant funkcjonalności, ale także bezwonności. Produkty tańsze bardzo często bazują na gorszym składzie – w tym na intensywnym i drażniącym zapachu alkoholu, który może być uciążliwy w przypadku wrażliwego nozdrza. Właściwie cena powinna być ostatnim czynnikiem determinującym, bowiem w tym kontekście bardzo często wyższa kwota jest tożsama z wyższą jakością.

Zalety i wady biopaliwa

Jeśli nadal nie jesteś przekonany do stosowania tej popularnej alternatywy, w ramach podsumowania, zebraliśmy największe zalety i istotne wady stosowania biopaliw:

  • rozwiązanie pozytywnie wpływa na stan środowiska,
  • niewielka emisja gazów cieplarnianych (nawet 30% mniejsza niż w przypadku innych rozwiązań),
  • biodegradowalność,
  • wsparcie dla rolnictwa,
  • rozwiązanie, będące zabezpieczeniem na wypadek przerwania paliw z zagranicy (lub utraty konwencjonalnych metod),
  • bezwonność.

Wśród wad, które mogą być decydujące w kontekście zakupów biopaliwa, wymienia się:

  • cena biopaliw może być zbyt wysoka dla niektórych gospodarstw,
  • wskazuje się, że rosnąca popularność biomasy może powodować spadek produkcji rolnej, a co za tym idzie – wzrost cen produktów i żywności,
  • na rynku dostępne są zarówno wysokiej jakości produkty, jak i biopaliwo tańsze, które niestety może stwarzać szereg nieprzyjemnych efektów ubocznych – np. drażniący zapach lub dymienie,
  • stosunkowo niewielka wydajność, co dodatkowo może zwiększać ponoszone koszty.

Bibliografia:

[1] Roszkowski, A. (1996). Biopaliwo z rzepaku a ekologia. Problemy Inżynierii Rolniczej, 3(04), 113-121.

[2] Pawlak, J. (2000). Czy biopaliwo moze byc oplacalne. Technika Rolnicza, 49(4), 10-11.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.