Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Renta socjalna z MOPS 2020 – komu przysługuje i ile wynosi?

banking cent coins 332304

Renta socjalna stworzona została z myślą o pomocy finansowej wszystkich potrzebujących i niezdolnych do finansowej niezależności. Jej zadaniem jest zapewnić godne życie i optymalne warunki do życia. Jak to jest w rzeczywistości? Czy kwota, która nam przysługuje z jej tytuły jest na tyle duża, że faktycznie decyduje o naszej sytuacji materialnej? Komu przysługuje taka forma pomocy? Czy warunki nam stawiane są możliwe do spełnienia?
Renta socjalna 2020 – wszystko co musisz o niej wiedzieć!

Czym jest renta socjalna?

Ostatnie statystyki pokazują, iż z rent socjalnych korzysta niemal 300 tysięcy osób. Z uwagi na rosnące koszty utrzymania i życia, co roku weryfikowana jest ta kwota i w razie konieczności – podwyższania. Nic dziwnego, bowiem taka forma wsparcia finansowego stanowi za podstawową i cenną pomoc finansową. Renta to nic innego jak świadczenie, które przysługuje danej grupie obywateli, wykazujących niezdolność do pracy i normalnego, samodzielnego funkcjonowania. Co ważne, naruszenie takiej sprawności musi nastąpić przed ukończeniem pełnoletności (tj. 18 rok życia) lub do czasu ukończenia studiów (tj. 25 roku życia). Taki zapis stanowi podstawę i wyróżnia tym samym szczególnie potrzebującą liczbę obywateli, zamieszkujących pod opieką rodziców lub innych opiekunów prawnych.

Renta finansowana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a lokalne ośrodki pomocy są pośrednikami, które pomagają w procesie weryfikowania i wysyłania wniosków. Co ważne wnioski rozpatrywane są w dwóch trybach: stałych i tymczasowych. Te pierwsze dotyczą dożywotniego ograniczenia w zarobku, a te drugie, w chwilowym, wynikającym z np. choroby.

Ile wynosi renta socjalna w 2020 roku?

Wartość renty, co roku, jest weryfikowana i ewentualnie zmieniana. Wynika to z waloryzacji świadczeń i zmian ekonomicznych. Od września wysokość renty została podniesiona do wartości renty z tytułu niezdolności do pracy. Wartość ta na dzień dzisiejszy wynosi 1100 zł brutto, co w przeliczeniu na wartość netto daje nam kwotę 949,20 zł. Kwota ta została zwiększona w marcu tego roku i obowiązuje, aż do marca przyszłego roku. Wysokość ta ulec może zmianie, jeśli nastąpi inflacja w gospodarstwach emeryckich lub jeśli wartość zarobków wzrośnie o 20%.

Komu przysługuje prawo do nabycia renty?

  • obywatelom Polski, zamieszkującym obszar RP
  • cudzoziemcom zamieszkałym na terenie RP, z zezwoleniem na pobyt stały
  • obywatele państw należących do UR

Otrzymując więc powyższą informacją, dowiadujemy się, że rentę socjalną mogą otrzymać pełnoletni mieszkańcy kraju, z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności i brakiem zdolności do wykonywania pracy zarobkowej. Kluczowym elementem jest posiadanie obecnego orzeczenia lekarskiego, które potwierdza ów fakt. Gdy to nastąpi, możemy złożyć wniosek w wybranej placówce ZUS. Dokonać możemy tego zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem listu wysłanego pocztą polską. Dokonać tego możemy osobiście lub przy pomocy opiekuna prawnego, kierownika ośrodka społecznego, opiekuna lub przedstawiciela prawnego. Do wysłanego wniosku należy dołączyć wszelkie załączniki, potwierdzający naszą sytuacją zdrowotną i materialną. W tym celu przyda się może dokumentacja medyczna, orzeczenie lekarza, zaświadczenie ze szkoły, zaświadczenie psychologa, ewentualne dokumenty od pracodawcy.

Na orzeczenie decyzji należy czekać maksymalnie 30 dni od daty doręczenia do placówki. Na odmowną decyzję możemy wnioskować ponownie, powołując tym samym komisję.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.