Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Liczba rat – jak wybrać najlepszą opcję przy pożyczce gotówkowej?

kor8.liczbarat jakwybraa najlepsza opcja przypolzyczcegotalwkowej

Od czego zależy to, jak długo i jak wysokie raty będziesz płacić po zaciągnięciu pożyczki gotówkowej? Co jest bardziej opłacalne – pożyczka na długi okres spłaty czy pożyczka z krótkim okresem spłaty? Sprawdź już teraz!

Pożyczka gotówkowa a raty

Pożyczka gotówkowa to często zaciągane zobowiązanie, które pozwala zrealizować marzenia, zaspokoić bieżące potrzeby finansowe czy spłacić stare długi. Co do zasady pożyczki gotówkowe nie są pożyczkami celowymi, co znaczy, że uzyskane środki możesz przeznaczyć w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Jednak od czego zależna jest rata pożyczki gotówkowej? Każdy pożyczkobiorca z pewnością chciałby, aby wysokość raty była możliwie najniższa. Okazuje się jednak, że na to, z jaką ratą będziesz się musiał się mierzyć każdego miesiąca, wpływa bardzo wiele czynników. Warto w tym miejscu dodać, że poszczególne elementy mogą się różnić zależnie od tego, na ofertę jakiego banku lub instytucji finansowej się zdecydujesz.

Na wysokość Twojej raty w ogromnej mierze wpływa okres kredytowania, czyli liczba rat, którą masz spłacić. Oprócz tego bardzo istotnym elementem jest sama kwota pożyczki – czyli wielkość środków finansowych, które pożyczasz, a następnie musisz je oddać. Pamiętaj też, że nie oddajesz tylko pożyczonej kwoty, ale również odsetki, na których zarabia firma pożyczkowa. Do twojego wyboru są też różne rodzaje rat, jak raty stałe lub malejące. Możesz także zdecydować się na oprocentowanie stałe lub zmienne, co ma niebagatelny wpływ na to, jakie środki będziesz musiał przeznaczyć każdego miesiąca na spłatę swojego zobowiązania. Niektóre instytucje mogą też doliczać prowizję lub dodatkowe koszty jak na przykład ubezpieczenie pożyczki.

Na jaką liczbę rat się zdecydować?

Tak postawione pytanie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przynajmniej w teorii najlepszym rozwiązaniem wydaje się wnioskowanie o jak największą liczbę rat. W ten sposób spłatę swojego zobowiązania rozciągasz w czasie, dzięki czemu poszczególne raty są niższe, a tobie łatwiej będzie odłożyć daną kwotę z domowego budżetu. Z drugiej strony jednak w ten sposób wzrosną również całkowite koszty kredytu. Wiąże się to na przykład z płaceniem większych odsetek w skali całej pożyczki. Pewnym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłaby wcześniejsza spłata pożyczki przed terminem, nigdy jednak nie możesz mieć pewności, że będziesz dysponować środkami odpowiednimi do tego celu.

Dlatego tak naprawdę liczbę rat w pożyczce gotówkowej zawsze należy dobrać do swojej aktualnej sytuacji finansowej. Jeżeli zależy ci na jak najniższych ratach, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór większej liczby rat i tym samym wydłużenie okresu spłaty całego zobowiązania. W skali na przykład kilkudziesięciu miesięcy nie odczujesz tak bardzo tego, że wzrosła całkowita kwota spłaty. Jeśli jednak twoje zarobki lub budżet gospodarstwa domowego pozwalają na spłatę wyższych rat, wtedy możesz zdecydować się na skrócenie okresu kredytowania i tym samym mniejszą liczbę rat. Dzięki temu sumaryczny koszt twojego zobowiązania będzie niższy – można więc uznać, że to rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Jak jednak wspomnieliśmy, każdą sytuację należy rozpatrywać dalece indywidualnie, nie zawsze bowiem okazuje się, że to, co bardziej opłacalne, będzie też najlepszym pomysłem w danej sytuacji.

Ujmując zatem nieco inaczej: liczbę rat zawsze należy dopasować do swojej zdolności kredytowej i faktycznych możliwości spłaty. Pamiętaj, że przy szacowaniu swoich możliwości spłaty może wiązać się z brakiem terminowych płatności, za co będą naliczane odsetki. Zależnie od podpisanej umowy może to podlegać również karze finansowej. Pożyczka na długi okres spłaty to z reguły niższe raty, jeśli jednak twój budżet wygląda zadowalająco i nic nie wskazuje na to, aby doszło do negatywnych zmian, lepiej wybierz po prostu mniejszą liczbę rat.

Źródła:

  1. https://wnioskomat.com/blog/jak-obliczyc-rate-pozyczki-gotowkowej
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/obliczyc-rate-kredytu-gotowkowego/

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.