Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Kalkulator vat

photo of person holding pen 1028726

Kalkulator brutto netto VAT, nazywany jest inaczej kalkulatorem PTU. To dzięki niemu każdy przedsiębiorca może wyliczyć wartość netto od podatku VAT, a także wartość brutto od towaru lub usługi. Jest to szczególnie istotna pomoc, jeśli znam tylko jedną z kwot, mając tym samym niepełny obraz ponoszonych kosztów.

Kalkulatory tego typu działają w oparciu o stawki podatku VAT. Na tą chwilę więc stosuje się stawkę: 23%, 8% i 5% VAT. Co ciekawe, wiele kalkulatorów nadal umożliwia liczenie według pierwotnej ustawy, która obowiązywała do 2010 roku i opierała się na stawkach: 22%; 7% i 3%. Warto zatem, przed liczeniem brutto netto VAT, zwrócić uwagę na określony w kalkulatorze procent.

Kalkulator vat brutto netto – działanie i sposób liczenia

Jak już wspomnieliśmy, kalkulator VAT dedykowany jest głównie przedsiębiorcom, który chcą dokładnie przeliczyć koszta za towar lub określoną usługę. W ten sposób możemy ocenić np. które ceny będą korzystniejsze.

Najprościej mówiąc, kalkulator pozwala określić zarówno kwotę brutto, jak i kwotę netto, a także wartość podatku VAT. Jedno wyliczenie wskazuje trzy wartości, dostarczając tym samym pełnych informacji.

Kalkulatory działają w bardzo prosty sposób. Aby otrzymać interesującą nas liczbę musimy wprowadzić wartość brutto lub netto (w zależności od tego jaką stawkę znamy). Po jej wpisaniu należy kliknąć przycisk zatwierdzający, np. “oblicz VAT”, a następnie odczytać interesującą nas rubrykę.
Jako, iż przepisy nie narzucają wartości, od której powinien być wyliczony podatek VAT, kalkulatory nie posiadają ograniczeń czy sztywnych wytycznych.

Kiedy używamy kalkulatorów VAT?

Najczęściej kalkulatory VAT służą przedsiębiorcom, którzy pragną wyliczyć wartość wykazaną na fakturze. Inna grupa wylicza w ten sposób wartość netto i VAT, jeśli otrzymuje tylko kwotę brutto od drugiej strony transakcji. W drugim przypadku jest to niezwykle pomocne, bowiem sama informacja o kwocie brutto jest niepełna i nie informuje nas o wszystkich poniesionych kosztach podatkowych.
Kalkulatory VAT pomagają również w przypadku, gdy mamy do czynienia z importem usług spoza krajów należących do Unii Europejskiej. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy faktura VAT wystawiana jest w obcej walucie i posiada błędnie wskazanych podatek VAT.

W ostatniej grupie, która skorzystać może z kalkulatora tego typu, jesteśmy my – konsumenci. Jeśli chcemy zobaczyć jaką część określonej, wydawanej przez nas kwoty stanowi podatek VAT, narzędzie to z pewnością spełni swoją rolę.

Czym jest podatek VAT?

Na sam koniec, spróbujmy wyjaśnić i zrozumieć czym jest podatek VAT, w jaki sposób jest naliczany i dlaczego w ogóle warto znać jego wartość.

VAT to skrót, który po przetłumaczeniu z języka angielskiego oznacza “podatek od towarów i usług”. W Polskim prawie istnieje od początku lat dziewięćdziesiątych, stając się daniną pobieraną od danych oferowanych towarów i sprzedawanych usług. Przyjęło się, że jego wartość wyrażana jest w procentach. Podatek VAT obowiązuje zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, o czym więcej wspominaliśmy powyżej.

Podatek VAT obejmuje (jak sama nazwa wskazuje) zarówno towary (np. meble) jak i usługi (np. gastronomiczne). Sposób jego naliczania jest bardzo złożony – obejmuje nie tylko przedsiębiorcę, który sprzedaje ów produkt, ale również wszystkich dostawców niezbędnych materiałów. To właśnie ta złożoność jest częstym problemem przedsiębiorców i kontrahentów.

  • Przedsiębiorca płaci VAT w zależności od wartości netto podjętej sprzedaży. Opłacanie go odbywa się w sposób oddzielny, a wspomniana strona sama musi pilnować należnych płatności (poprzez deklarację VAT, składaną w sposób systematyczny – np. co miesiąc).
  • Konsument płaci VAT naliczany automatycznie, w ściśle określonej stawce, która doliczana jest do danej kwoty. Kupując więc produkt nie musimy odprowadzać od niego podatku, co jest niezwykle wygodnym i często stosowanym rozwiązaniem.

Stawki VAT – charakterystyka i podział

Jak wyżej wspomnieliśmy – kalkulatory uwzględniają różne stawki VAT. Ich wartość zależy od rodzaju usługi i oferowanych produktów. Poniżej przedstawiamy uproszczoną charakterystykę:

  • podatek VAT 23% – podstawowa wartość podatku, która dotyczy wszystkiego innego, o czym nie wspominamy poniżej;
  • podatek VAT 8% – dotyczy branży budowlanej i usług jakie świadczy się w tej kategorii (np. remonty)
  • podatek VAT 5% – książki, prasa i produkty rolne
  • podatek VAT 0% – zerowa stawka VAT dotyczy głównie eksportu towarów.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.