Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Jak bezpiecznie używać karty płatniczej (w sklepie, w internecie)?

high view laptop black shopping card

Z danych Narodowego Banku Polskiego* wynika, że w obiegu znajduje się ponad 44 mln kart płatniczych. Biorąc pod uwagę to, że w Polsce mieszka ok. 38 mln ludzi, można stwierdzić, że z tego środka płatniczego korzysta każdy obywatel, a wiele osób ma w portfelu więcej niż jedną kartę. Sprawdź, jak bezpiecznie z nich korzystać!

Nie pozwól, aby ktokolwiek oddalił się z Twoją kartą płatniczą

Sprzedawca bierze Twoją kartę płatniczą pod pretekstem awarii terminala i niesie ją do innego urządzenia? Pracownik restauracji lub hotelu na chwilę oddala się z Twoją kartą? Takie sytuacje są niedopuszczalne – to właśnie wtedy może dojść do skimmingu, czyli przestępstwa polegającego na kopiowaniu danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Nieuczciwe osoby używają w tym celu specjalnych urządzeń, które do złudzenia przypominają terminal płatniczy, lub montują skimmer w legalnym terminalu. 

Chcesz sprawdzić wiarygodność firmy, z której usług zamierzasz skorzystać, albo dowiedzieć się więcej na temat wiarygodności finansowej swojego potencjalnego pracodawcy? Zamiast robić to samodzielnie, zleć to zadanie fachowcom. O szczegółach przeczytaj na stronie: https://chronpesel.pl/uslugi.

Unikaj podejrzanych bankomatów i punktów sprzedaży

Staraj się nie korzystać z bankomatów, które stoją w nietypowych miejscach – np. w odludnej okolicy. Ostrożnie korzystaj również z samoobsługowych punktów sprzedaży (np. automatów z jedzeniem lub kawą), których wygląd wzbudza podejrzenia. Tego rodzaju urządzenia również mogą być przystosowane do kopiowania danych z karty płatniczej. Dla bezpieczeństwa zawsze zasłaniaj kod PIN, jeśli go wpisujesz. W niektórych fałszywych punktach sprzedaży zamontowane są również kamery, dzięki którym przestępcy mogą zobaczyć, jaki jest kod PIN Twojej karty. 

Korzystaj z płatności bezstykowych

Gdy płacisz zbliżeniowo, masz pełną kontrolę nad swoją kartą i przykładasz ją do terminala dosłownie na kilka sekund. To przeszkadza fałszywym urządzeniom w ewentualnym kopiowaniu danych. Kartę płatniczą możesz dodatkowo zabezpieczyć przed skimmingiem, przechowując ją w specjalnym, zabezpieczającym etui. 

Chcesz kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo swoich danych w internecie? Skorzystaj z usług https://chronpesel.pl/!

Podawaj dane swojej karty tylko wiarygodnym firmom

Przy rezerwacji hotelu czy zakupie biletu lotniczego podanie danych karty płatniczej może okazać się niezbędne. Jest to metoda płatności, podczas której środki są automatycznie pobierane z Twojego konta, lub sposób, aby zagwarantować rezerwację, czasowo blokując środki pieniężne. Zanim podasz takie dane, sprawdź, czy firmie, która o nie prosi, można zaufać. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, płać tą metodą tylko oficjalnym przewoźnikom i renomowanym sieciom hoteli. W innych przypadkach dla bezpieczeństwa wybieraj inną metodę płatności. 

Bibliografia

* https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/08/Informacja-o-kartach-platniczych-%E2%80%93-I-kwartal-2023-r.pdf

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.