Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość – zbiór najważniejszych informacji

contract 3002431 1920 scaled 1

Każdy konsument ma prawo odstąpić od umowy, bez względu na to w jaki sposób ją podjął. Oznacza to, że umowa podpisywana na odległość również podlega tym przepisom, zezwalając tym samym na zerwanie jej w określonym czasie i po spełnieniu określonych warunków.

Jak zatem wygląda odstąpienie od umowy zawartej na odległość? Czy istnieje jakiś odgórnie narzucony wzór, który posłużyć może za pomoc w złożeniu stosownych dokumentów? Jakie warunki należy spełnić i na jakie przepisy warto się powołać, aby nasze odstąpienie było jednoznaczne i niepodważalne?

Odstąpienie od umowy

Polskie prawo dość jasno precyzuje, że konsument, który zawarł tzw. umowę na odległość ( np. za pośrednictwem sklepu internetowego) ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej zatwierdzenia. Co więcej – w odstąpieniu nie ma obowiązku podawania przyczyny takiej decyzji, co nazywane jest powszechnie “prawem do namysłu”.

W myśl tego prawa każdy konsument ma bezdyskusyjną możliwość przemyślenia swojego zakupu, zaznajomienia się z towarem, a także konkurencją. Co ciekawe prawo to nie przysługuje w przypadku sklepów stacjonarnych, uznając że warunki i środowisko naturalnie pozwala ocenić produkt i słuszności podejmowanej transakcji przez jej opłaceniem.

Warto podkreślić iż odstąpienie od umowy, a zwrot towaru to dwie różne, niezależne od siebie umowy i wbrew panującym mitom – nie muszą iść w parze.

Najważniejsze parametry

Zanim przejdziemy do rezygnacja z umowy wzór przyjrzyjmy się nieco bliżej wszystkim, niezbędnym parametrom, która mają znaczenie zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i w kontekście przygotowanego pisma.

  1. Termin – moment rozpoczęcia wspomnianych 14 dni uzależniony jest od min. rodzaju transakcji. Przykładowo więc w momencie zakupu danego towaru czas naliczany jest od dnia jego otrzymania. W przypadku zamówienia kilku przedmiotów czas naliczany jest od dnia otrzymania ostatniej partii zamówienia.
  2. Forma – odstąpienie najlepiej stworzyć na piśmie, w dwóch kopiach, z wysyłką potwierdzającą odbiór. Alternatywą dla tej opcji jest złożenie odstąpienia poprzez dostępny formularz kontaktowy, z jednoczesnym zaznaczeniem opcji potwierdzającym otrzymanie maila.
  3. Co to oznacza? Odstąpienie od umowy jest równoważny z faktem, jakoby umowa nie została zawarta pomiędzy dwoma stronami.
  4. Koszty – oprócz kosztów związanych z ceną towaru sprzedawca powinien zwrócić koszty przesyłki, z jednoczesnym zaznaczeniem że zwrot kosztów dotyczy najtańszej z dostępnych opcji.

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość wzór

Aby stworzyć odpowiedni dokument przygotowaliśmy wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość. Jej formę można dowolnie zmieniać, pamiętając, aby ostateczny dokument zawierał:

  • dokładne dane dwóch stron – nazwę, imię i nazwisko,
  • numer zamówienia
  • odpowiednie przepisy prawne, potwierdzające prawo do odstąpienia
  • podpis
  • datę złożenia dokumentu

Najprostszą formą odstąpienia może być zdanie informujące:

Oświadczam, że zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 r. poz. 827) odstępuję od umowy oznaczonej numerem: XX (podaj numer zamówienia lub transakcji), zawartej w dniu XX (podaj dzień złożenia i opłacenia zamówienia), dotyczącej zakupu/ usługi XX (tu podać możesz zarówno konkretny rodzaj produktu, z np. wskazaniem numeru seryjnego lub rezygnacja z umowy Orange przed czasem).

Powyższe zdanie oznacz swoim podpisem, datą i miejscem. Dane konsumenta (a więc swoje) zapisz w górnym, lewym rogu, a dane sprzedawcy – po prawej stronie, tuż nad główną treścią oświadczenia. W dokumencie nie musisz umieszczać powodów lub argumentów przemawiających za słusznością swojej decyzji. Brak podanej przyczyn swojej decyzji nie powinien być argumentem do nieprzyjęcia tak stworzonego dokumentu.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.