Skip to main content

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób korzysta z usług bankowych wpłatomat stał się nieodzownym elementem codziennego życia. To przenośne okienko do banku, które pozwala na szybkie i wygodne wpłacanie gotówki na swoje konto. Wpłatomaty są dostępne w różnych lokalizacjach, co sprawia, że są łatwo dostępne dla klientów. W kolejnych sekcjach artykułu dowiesz się więcej o tym, czym jest wpłatomat, jak z niego korzystać, a także jak znaleźć najbliższy wpłatomat w Twojej okolicy.

Czym jest wpłatomat i jak z niego korzystać?

Wpłatomat to urządzenie, które umożliwia wpłaty pieniędzy na konto bankowe bez konieczności odwiedzenia placówki bankowej. W przeciwieństwie do bankomatu, który służy głównie do wypłat, wpłatomat pozwala na wpłacanie banknotów, a czasami również monet. Warto zaznaczyć, że istnieją również urządzenia łączące funkcje bankomatu i wpłatomatu, które pozwalają na zarówno wpłaty, jak i wypłaty gotówki.

Jak działa wpłatomat: usługa wpłaty gotówki krok po kroku

Jeśli chcesz wpłacić pieniądze należy wykonać kilka prostych kroków. Poniżej znajduje się szczegółowa instrukcja obsługi wpłatomatu:

 1. Włóż kartę płatniczą do czytnika w wpłatomacie.
 2. Wprowadź swój numer PIN.
 3. Wybierz opcję „Wpłata” na ekranie wpłatomatu.
 4. Umieść banknoty w odpowiednim miejscu, zazwyczaj oznaczonym na urządzeniu.
 5. Potwierdź wpłatę na ekranie wpłatomatu, wybierając numer rachunku klienta.
 6. Odbierz papierowe potwierdzenie wpłaty.

Po zakończeniu całej transakcji, pieniądze pojawią się na koncie, czyli w dniu dokonania wpłaty. Pamiętaj jednak o prowizjach, gdyż obowiązują opłaty zgodnie z cennikami poszczególnych banków. Przy wpłatomacie innego banku niż Twój, musisz liczyć się z poniesieniem dodatkowej prowizji.

Jak zinterpretować komunikaty wpłatomatu?

Podczas korzystania z wpłatomatu na ekranie urządzenia mogą pojawić się różne komunikaty. Oto kilka przykładów i wskazówek, jak je zinterpretować:

 • Wpłatomat wyświetla informację o błędzie: W takim przypadku sprawdź, czy wprowadziłeś poprawny numer rachunku lub kartę. Jeśli problem się powtarza, skontaktuj się z bankiem.
 • Wpłatomat informuje o przekroczeniu limitu wpłaty: Sprawdź, jaki jest maksymalny limit wpłaty dla Twojego konta i wpłać odpowiednią kwotę.
 • Wpłatomat prosi o sprawdzenie banknotów: Upewnij się, że banknoty są nienaruszone, nie są zagniecione ani nie mają oznak podróby.

Wpłatomat nie przyjmuje banknotów – co robić?

Jeśli wpłatomat nie przyjmuje Twoich banknotów, sprawdź, czy są one w dobrym stanie. Oto kilka porad, jak przygotować banknoty do wpłaty:

 • Wyprostuj zagniecione banknoty i upewnij się, że są suche.
 • Sprawdź, czy banknoty nie mają oznak podróby, takich jak brakujące znaki wodne czy nieczytelne napisy.
 • Upewnij się, że wpłatomat obsługuje wpłaty w walucie, w której masz banknoty.

Jeśli wpłatomat nadal nie przyjmuje Twoich banknotów, spróbuj skorzystać z innego wpłatomatu lub zgłoś problem swojemu bankowi poprzez kontakt operatora wpłatomatu.

Znajdź wpłatomat – wyszukiwarki i aplikacje

W dzisiejszych czasach, gdy potrzebujemy znaleźć wpłatomat nie musimy już długo szukać. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak wyszukiwarki wpłatomatów czy aplikacje mobilne, możemy szybko i łatwo znaleźć najbliższe urządzenie.

Znajdź wpłatomat Euronet – jak korzystać z wyszukiwarki?

Jeśli chcesz wpłacić pieniądze do wpłatomatu Euronet, możesz skorzystać z oficjalnej wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej Euronet. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Odwiedź stronę Euronet online.
 2. Wprowadź swoją lokalizację w polu wyszukiwania, np. adres, miasto lub kod pocztowy.
 3. Kliknij przycisk „Szukaj” lub naciśnij klawisz Enter na klawiaturze.
 4. Na mapie pojawią się oznaczenia wpłatomatów Euronet w pobliżu wprowadzonej lokalizacji.
 5. Kliknij na oznaczenie wpłatomatu, aby uzyskać więcej informacji, takich jak adres, godziny otwarcia czy dostępne usługi.

Znajdź najbliższy wpłatomat – aplikacje mobilne ułatwiające poszukiwania

Wiele banków oferuje swoim klientom aplikacje mobilne, które ułatwiają znalezienie najbliższego wpłatomatu. Aplikacje te zazwyczaj wykorzystują GPS w smartfonie, aby określić Twoją lokalizację i wskazać najbliższe wpłatomaty. Oto kilka popularnych aplikacji mobilnych do wyszukiwania wpłatomatów:

 • Bank Millennium – aplikacja umożliwia wyszukiwanie wpłatomatów i bankomatów w pobliżu, a także filtrowanie wyników według dostępnych usług.
 • ING Bank Śląski – aplikacja pozwala na wyszukiwanie wpłatomatów i bankomatów, a także sprawdzenie ich adresów, godzin otwarcia i dostępnych usług.
 • PKO Bank Polski – aplikacja umożliwia wyszukiwanie wpłatomatów i bankomatów, a także filtrowanie wyników według rodzaju urządzenia czy dostępnych usług.

Jeśli jesteś klientem banku warto zainstalować aplikację na smartfonie, aby zawsze mieć pod ręką narzędzie do szybkiego wyszukiwania wpłatomatów. Pamiętaj jednak, że korzystanie z aplikacji mobilnych może wymagać dostępu do Internetu oraz włączonej lokalizacji GPS. Ogólna liczba wpłatomatów dostępna jest na oficjalnej stronie, wyszukując sieć wpłatomatów.

Wpłatomat a wpłata BLIK – co wybrać?

Wpłata BLIK w wpłatomacie polega na wprowadzeniu kodu BLIK, który generowany jest w aplikacji mobilnej banku. Po wprowadzeniu kodu, wpłatomat umożliwia zasilenie swojego konta gotówką. Warto zaznaczyć, że niektóre wpłatomaty obsługują wpłaty BLIK tylko dla karty klientów banków współpracujących z daną siecią wpłatomatów. W przypadku innych banków, może być konieczne użycie karty płatniczej do zrealizowania wpłaty.

Wybór między wpłatą BLIK a wpłatomatem zależy od indywidualnych preferencji oraz dostępności wpłatomatów obsługujących BLIK. W przypadku osób korzystających z bankowości elektronicznej, wpłata BLIK może być wygodniejszym rozwiązaniem, podczas gdy dla innych wpłatomat może być bardziej dostępny i praktyczny.

Podsumowanie

Wpłatomat to wygodne i szybkie rozwiązanie, które umożliwia dokonywanie wpłat gotówkowych na konto bankowe bez konieczności odwiedzania placówki bankowej. Działa on na zasadzie automatycznego przyjmowania i rejestrowania wpłacanej gotówki, co sprawia, że proces jest szybki, łatwy i bezpieczny. Korzystanie z wpłatomatu może być szczególnie przydatne w przypadku osób, które nie mają czasu na wizyty w banku w godzinach jego otwarcia, lub dla tych, którzy preferują wygodę i szybkość obsługi.