Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Zgubione dokumenty – co zrobić? Poradnik

computer 1591018 1920

Otwieramy torebkę lub plecak, chcąc zapłacić za dokonane zakupy, a naszym oczom okazuję się… puste dno. Ta przerażająca wizja trafić się może każdemu z nas, a kieszonkowcy czyhają i czekają na chwilę nieuwagi w tłumie czy komunikacji miejskiej.

W przypadku zgubionych lub skradzionych dokumentów najpierw pojawia się złość i przerażenie, a następnie uświadamiamy sobie, jak wiele czynności musimy wykonać, aby zabezpieczyć nasze dane osobowe czy konto bankowe. Co ważne – Polacy coraz częściej tego dokonują, chroniąc tym samym swoje nazwisko i mienie. Warto, bowiem w ten sposób rocznie blokuje się kilkaset tysięcy złotych, ochraniając prawie 500 (!) dokumentów dziennie. Jest to bez wątpienia dobra wiadomość, dlatego tym bardziej odpowiedzmy sobie na pytania:
Od czego zacząć? Gdzie zgłosić zgubiony portfel? Jakie kroki należy podjąć w pierwszej kolejności i co się stanie, jeśli nie zrobimy tego wystarczająco szybko? Czy można działać prowizorycznie, zmniejszając ryzyko kradzieży naszej tożsamości?

Krok pierwszy: Zgłoś zaginięcie dokumentów tożsamości (np. dowodu osobistego)

Przede wszystkim działaj szybko, ale spokojnie. Stres i napięcie nie jest dobrym wyznacznikiem działań, dlatego staraj się uspokoić, a następnie podejmij pięć, kolejnych kroków. Jeśli zgubiłeś dokumenty potwierdzające twoją tożsamość, to właśnie nimi powinieneś zająć się w pierwszej kolejności. Jest to szczególnie ważne, bowiem łowcy danych osobowych mogą je wykorzystać w celu zaciągnięcia długów, kredytów, zakupów na raty. Wartość twojej tożsamości jest dużo wyższa niż wartość pieniędzy w portfelu czy na koncie bankowym.

Zgłoszenie powinno zostać najpierw skierowane do banku, a następnie na policję (o tym kiedy warto to zrobić piszemy poniżej).

 1. Zadzwoń na infolinię swojego banku, udaj się do placówki, lub skorzystaj z możliwości zgłoszenia zgubionych dokumentów za pomocą systemu lub formularza dostępnego na stronie. Sposób zgłoszenia jest dowolny i nie wpływa na skuteczność podjętych działań.
 2.  Potwierdź swoją tożsamość za pomocą np. numeru PESEL. Weryfikacja w bankach nie zawsze wymaga okazania dokumentu tożsamości, zwłaszcza jeśli ten, został skradziony. Jeśli posiadasz inny dokument, który nie znajdował się np. w portfelu, weź go ze sobą.
 3. Informacja o kradzieży i zablokowanym koncie trafia do wielu firm, min. do firm leasingowych, gdzie bardzo często podejmowane są próby zaciągnięcia zobowiązania na nie swoje dane.

Dokumenty również można zastrzec w systemie BIK, a wiele systemów umożliwia jednorazowe zastrzeżenie paszportu oraz prawa jazdy. Dodatkowo możesz np:

 • zlecić usługę zgłoszenia utraty – która zapewnia zastrzeżenie numeru PESEL, w momencie utraty dokumentu tożsamości. Dzięki takiej możliwości firmy pożyczkowe otrzymują sygnał, że ewentualne zgłoszenie jest niewłaściwe i powstało na skutek kradzieży.
  Co ciekawe, w przypadku zniszczenia paszportu cena wyrobienia jest dwukrotnie wyższa, a okres kolejnego wyrobienia wydłuża się o nawet 2 miesiące.

Krok drugi: Zgłoś zaginięcie kart płatniczych i poproś o ich zablokowanie

Jeśli nie zastrzeżesz karty, bank nie bierze odpowiedzialność za wszelką utratę gotówki z Twojego konta online. Konto blokuje się w podobny sposób, jak w przypadku skradzionych dokumentów tożsamości. Zaraz potem należy poprosić o wyrobienie nowej karty – czas oczekiwania wynosi kilka dni i nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Wiele banków umożliwia zarówno zablokowanie stałe, jak i zablokowanie tymczasowe, które można odwołać w każdej chwili. Jeśli więc podejrzewasz, że karta nadal znajduje się w twoich rękach (np. w domu) – rozważ tą drugą opcję.

Krok trzeci: Zgłoś zgubienie prawa jazdy i numerów rejestracyjnych oraz poproś o wyrobienia wtórnika

Trzecim krokiem jest złożenie wniosku do wydziału komunikacji i transportu. To tam należy zgłosić zgubę, prosząc jednocześnie o wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Aby skorzystać z takiej możliwości należy przedstawić kartę pojazdu, numery rejestracyjne oraz wyciąg z rejestru badań sezonowych, wystawionych przez wybraną stację kontroli pojazdów. Usługa ta jest dodatkowo płatna: wyrobienie wtórnika wiąże się z kosztem 54 zł, a dokument nazywany pozwoleniem czasowym – 18,50 zł. W przypadku zagubionego prawa jazdy pamiętaj, że bez niego nie możesz siadać za kółkiem. Aby zgłosić jego zgubienie również musisz udać się do wydziału komunikacji. Jest to konieczne, bowiem prowadzenie auta bez prawa jazdy wiąże się nie tylko z mandatem, ale również z konsekwencjami prawnymi (w tym ze strony ubezpieczyciela). Koszt nowego prawa jazdy to 100 zł.

Krok czwarty: Zgłoś zgubienie legitymacji szkolnej lub legitymacji studenckiej

Jeśli w dokumentacji znajdowała się również twoja legitymacja szkolna lub studencka, powinieneś zgłosić sytuację w dziekanacie swojej uczelni. Wyrobienie nowych dokumentów wiąże się z niewielką opłatą (około 9 zł) i wymaga kilku dni czekania.

Krok piąty: Zmień hasła.

Jeśli w twoim portfelu znajdowały się zapisane hasła do konta w sklepach internetowych, social mediach i innych, nie zapomnij zmienić hasła na nowe, zabezpieczając w ten sposób nasze konta. Zastanów się na spokojnie do czego złodziej lub znalazca może mieć dostęp i czym prędzej utrudnij mu to zadanie. Zwróć uwagę, aby hasła nie opierały się na danych, liczbach i nazwach, które mogą być łatwe do odgadnięcia lub przepisania (np. data urodzenia, kod pocztowy, ostatnie cyfry numery telefonu). Jak sugerują specjaliści, najlepsze hasła, utrudniające włamanie się na konto, bazują na różnych literach, cyfrach, znakach specjalnych. Im dłuższy i bardziej przypadkowy ciąg znaków – tym lepiej.

Kiedy zgłosić sytuację na policję?

Zgubienie dowodu osobistego oraz pozostałych dokumentów nie jest przestępstwem i nie wymaga zgłoszenia na komisariacie. Sytuację taką warto zgłosić, jeśli byliśmy świadkiem kradzieży, włamania lub rozboju. Co ważne, jeśli zgłosimy sytuację na policję, nie musimy udać się do urzędu gminy, zyskując w ten sposób na czasie. Nie mniej jednak rekomenduje się zastrzeżenie dokumentów w banku.

Samo zgłoszenie sprawy na policję zwiększa ryzyko złapania złodzieja w przyszłości, udaremniając tym samym kolejne kradzieże. Jeśli ten będzie próbował posługiwać się cudzym mieniem, może zostać przedstawiony przed sądem. W polskim prawie, według artykułu 286 Kodeksu karnego, czyn ten grozi karą pozbawienia wolności od 6 do 8 lub 9 lat.

Zgubienie dokumentów za granicą

Zdarza się, że gubimy dokumenty poza granicami kraju. Jest to jeden z bardziej przerażających i trudniejszych momentów w życiu podróżnika. W tym celu należy jak najszybciej udać się do konsulatu, w celu zgłoszenia kradzieży i utraty najważniejszych dokumentów. Tam, na miejscu, wypełnia się formularz utraty dowodu osobistego, zgłaszając jednocześnie chęć unieważnienia dowodu skradzionego. Dokumenty można też przesłać do konsulatu pocztą lub faksem.

Warto pamiętać, że unieważnienie dowodu za pośrednictwem konsulatu trwa dłużej niż w Polsce. Wydłużony czas oczekiwania wynika z konieczności wysłania wniosku z konsulatu do konkretnej gminy. Ostatecznie dokument unieważnia właśnie gmina, która przesyła orzeczenie do kraju, a następnie – do nas samych.

Jak wypełnić formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego?

Wypełniając formularz utraty dowodu osobistego, należy podać:

 • Imię i nazwisko, wraz z nazwiskiem rodowym
 • datę i miejsce urodzenia
 • dane rodziców: imię, nazwisko matki oraz imię i nazwisko ojca
 • powód zgłoszenia: utrata dowodu vs uszkodzenie dowodu
 • seria i numer skradzionego dowodu
 • w przypadku uszkodzenia dowodu należy podać w jaki sposób został przekazany stary dokument
 • wypełnić wniosek o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu utraty lub uszkodzenia dowodu
 • podać podpis osoby, która zgłasza utratę lub uszkodzenie dowodu
 • własnoręczny czytelny podpis osoby, która zgłasza utratę lub uszkodzenie dowodu

Jak zabezpieczyć swoje dokumenty przed kradzieżą?

Zawsze – zarówno policjanci jak i pracownicy banku – apelują do działań prewencyjnych. To dzięki nim możemy przeciwdziałać kradzieży i w razie tego przykrego incydentu zmniejszyć poczucie zagrożenia i stresu. Warto, bowiem większość takich działań nie wymaga dużego nakładu pracy i czasu. Poniżej kilka cennych wskazówek:

 • sprawdzaj cykliczne rejestry z biura informacji gospodarczej: BIK, BIG “InfoMonitor” oraz KRD. Dostęp do nich nic nie kosztuje, a prosty nadzór umożliwia regularne kontrolowanie operacji finansowych zaciągniętych na twoje nazwisko.
 • sprawdzaj wykonane przelewy wychodzące, upewniając się że wszystkie pochodzą z naszej inicjatywy
 • zmieniaj regularnie hasła do swoich kont – bankowych, do skrzynki pocztowej i kanałów social media. Rób to przynajmniej raz na kwartał.
 • zanim wyrzucisz nieważny dokument, najpierw go zniszcz – zamaż dane i podrzyj dokument
 • nie wysyłaj skanu dowodu w celu weryfikacji danych i informacji
 • nie podawaj haseł i danych osobom niezaufanym
 • zrezygnuj z opcji przesyłania ważnych danych i poszukaj innego sposobu potwierdzenia swojej tożsamości
  ustawiaj podwójną weryfikację podczas logowania do kont bankowych i social media – większośc kont wymaga potwierdzenia logowania kodem SMS, albo linkiem aktywacyjnym, wysłanym na podany adres email.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.