Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Czy komornik sprawdza konta bankowe dłużnika w systemie Ognivo?

accounting analytics balance 209224

Jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej i nie możemy spłacić narastającego zobowiązania zdobywamy miano dłużnika. Wiąże się to z zapisem na niechlubnej liście w BIK, a w nasze życie wkracza komornik sądowy, który wystosował pismo do systemu zwanego OGNIVO. Czym ten system jest? Co nam grozi i z czym wiąże się taki ruch? Czego możemy się spodziewać w dalszych konsekwencjach?

Co to jest system Ognivo?

OGNIVO to system, pozwalający na swobodną i szybką wymianę informacji, pomiędzy dwoma różnymi podmiotami. Jak sama nazwa wskazuje – stanowi ogniwo łączące, którego celem jest przepływ najważniejszych informacji, dotyczących szeroko pojętych finansów. Do tych podmiotów należy min. ZUS, urzędy skarbowe, izby celne, wszelkie organy egzekucyjne, komornicy, sądy i prokuratura. Dzięki temu system ten pozwala bankom na kontakt z komornikiem sądowym, informując o narastającym długu i konieczności wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Co ważne – wymiana odbywa się w systemie online, dzięki czemu proces przebiega szybko i bezproblemowo.

System działa w bardzo prosty sposób – po przesłaniu informacji o długu, bank blokuje środki znajdujące się na koncie dłużnika. Dzieje się tak na skutek wniosku składanego przez komornika. Zablokowana suma jest identyczna jak suma długu. Oznacza więc, że jeśli na koncie posiadamy równoważność zadłużonej kwoty, możemy utracić dostęp do tejże sumy. Co więcej, ani bank, ani komornik nie musi informować nas o podjętym działaniu. Zaskoczenie może nas spotkać w najmniej oczekiwanym momencie.

Do owego systemu należą największe i najpopularniejsze banki w Polsce, w tym: mBank, PKO, ING Bank Śląski, Pekao czy Nest Bank. Oznacza to, iż duży procent z nas podlega temu systemowi. a w przypadku narastającego długu, możemy podlegać działaniom komornika.

Ile może zająć komornik?

Idąc za podanymi informacjami, spróbujmy zrozumieć jaką kwotę może zająć komornik.Po pierwsze – nie może zająć wszystkiego, co posiadamy na koncie. Po drugie – musi pozostawić pewien procent środków, pozwalających na opłacenie najważniejszych produktów i rachunków. Kwota wolna, która musi pozostać na koncie, uzależniona jest od przychodów. Tak oto:

  • w przypadku emerytury i renty kwota wolna wynosi 825 zł
  • w przypadku umowy o pracę – komornik zajmuje dokładnie połowę (50%) wynagrodzenia wynikającego z takiej umowy z pracodawcą. Jak zatem łatwo się domyśleć, kwota minimalna wynosi tyle co minimalna krajowa w danym roku
  • umowa zlecenie lub umowa o dzieło – najbardziej surowe i bezprecedensowe zasady, obowiązujące w przypadku tych dwóch umów. Komornik bowiem nie ma żadnych ograniczeń i zdarza się, że zajmuje dokładną równoważność danej pensji. Jeśli jednak wykażemy, że umowa zlecenie jest jedyną umową, która pozwala nam przeżyć z danych środków, możemy wnioskować o potraktowanie naszego przypadku w identyczny sposób co w przypadku umowy o pracę.

W jaki sposób możesz zabezpieczyć swoje konto?

Oczywiście najprostszym sposobem jest założyć konto bankowe, które nie znajduje się w systemie OGNIVO. Jednym z najpopularniejszych, który spełnia te wymogi, jest Skok. Brak konta w systemie uniemożliwia kontakt z podmiotem, utrudniając tym samym przepływ informacji. Co ciekawe, system jest z roku na rok doskonalony i docelowo ma również obejmować takie przypadki. Dlatego też, coraz częściej, komornicy korzystają z Centralnej Informacji Rachunkach lub wystosowują pismo do pracodawcy dłużnika, w celu udostępnienia konta bankowego, na które przelewana jest comiesięczna pensja. Zarówno jeden jak i drugi przypadek umożliwia dotarcie do konta poza systemem OGNIVO. Docelowo, jak można się domyślić, wszystkie konta będą znajdowały się w tym nowoczesnym systemie. Można więc przypuszczać, że wcześniej czy później, należny dług zostanie zajęty.My jednak, idąc za duchem odpowiedzialności za swoje podjęte decyzje finansowe, uznajemy, że najlepszym zabezpieczeniem jest sumienne i terminowe spłacanie długu. Tylko dzięki temu unikniemy wkroczenia komornika oraz wiążących się z tym ograniczeń.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.