Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Wypowiedzenie umowy pożyczki – teoria a praktyka

agreement 3399518 1280

Dostałeś wypowiedzenie ze strony firmy pożyczkowej? Sam planujesz wypowiedzieć umowę, w związku z niedotrzymaniem obowiązujących zasad? Czy powód wypowiedzenia musi zostać podany i jak poprawnie tego dokonać, aby wypowiedzenie zostało poprawnie zastosowane i odczytane? Jak wygląda taki dokument w teorii, a jak w praktyce? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej, podpowiadając co zrobić, aby nie otrzymać, albo poprawnie wysłać wypowiedzenie umowy.

Co to jest wypowiedzenie?

Zanim przejdziemy do konkretów, postarajmy się wytłumaczyć czym jest wypowiedzenie. Wbrew pozorom wypowiedzenie to nie to samo co odstąpienie, chociaż często te pojęcia ze sobą mylimy. Owszem, zarówno pierwsze jak i drugie, prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania. Wypowiedzenie służby przede wszystkim jako środek zakańczający stosunek prawny, z podkreśleniem o tym, iż dalsza współpraca nie leży w naszym kręgu zainteresowania. Wypowiedzenie więc może nastąpić:

  • z tytułu konkretnego powodu, głównie z tytułu naruszenia dotychczasowego zobowiązania którejś ze stron
  • bez podania konkretnego powodu, wywodząc się z prawnego przyzwolenia na odstąpienie każdej umowy

Kiedy możemy otrzymać wypowiedzenie umowy?

Przejdźmy do konkretów, czyli do sytuacji w której to my otrzymujemy wypowiedzenie. Do wypowiedzenia ze strony pożyczkodawcy doprowadzić może głównie nasze niedopatrzenie i niewywiązanie ze złożonych deklaracji. Jeśli więc pożyczkobiorca nie spłaca na czas zobowiązania, zdolność kredytowa diametralnie się zmienia, a dług piętrzy się i nie daje realnych szans na spłatę zobowiązania, możemy liczyć się z wysłaniem wypowiedzenia. Wbrew pozorom zdarza się to często, głównie ze względu na stały dostęp do krajowych rejestrów, takich jak BIK czy BIG. Pewnie zastanawiasz się, jaki limit i dług jest podstawą do takiego wypowiedzenia? To oczywiście zależy od standardów firmy, w której się zadłużasz. Nie mniej jednak artykuły prawne mówią już o dwóch, niespłacanych terminowo ratach.

Spokojnie, pożyczkodawcę też obowiązują pewne reguły, które regulują proces wypowiedzenia. Oznacza to, że żądanie zwrotu pieniędzy nie powinno nastąpić w trybie natychmiastowym. Firma powinna zagwarantować ci 30-dniowy okres wypowiedzenia, dając tym samym szansę na zgromadzenie funduszy. Jako druga strona, masz prawo wymagać podania wypowiedzenia w formie pisemnej, zapewniając sobie tym samym bezpieczeństwo warunków. Pamiętaj – po wypowiedzeniu obowiązuje cię konieczność spłaty zadłużenia. Czas minimalny to 6 tygodni na dokonanie spłaty, ale firmy często wydłużają ten termin.

Kiedy możemy wysłać wypowiedzenie umowy?

Prawo do wypowiedzenia działa w dwie strony, co oznacza, że skorzystać z niego możesz również ty, jako strona zapożyczając się w danej firmie pożyczkowej. Twoje wypowiedzenie może zarówno posiadać jasno wskazany powód, jak i przeciwnie – nie wskazywać go w ogóle. Wysyłając wypowiedzenie możesz zrobić to zarówno drogą elektroniczną jak pocztą polską. Pamiętaj jednak, aby zarówno jedna, jak i druga forma, posiadała potwierdzenie o dostarczeniu do odbiorcy. Zasady wypowiedzenia mogą być podane w podpisanej wcześniej umowie. Zapisy te dotyczą umowy podpisywanej zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Jeśli w umowie nie ma punktu dotyczącego wypowiedzenia, obowiązują nas zasady kodeksu cywilnego.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.