Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Wiatraki pionowe – ciekawostka czy rewolucyjne rozwiązanie?

windmill 62257 1920 scaled 1

Wysokie wiatraki, przypominające te stawiane na biurku podczas upałów, kojarzone są głównie z rynkiem zachodnim. Buduje się je w celu pozyskiwania energii w bezpieczniejszy dla środowiska sposób. Obok nich coraz częściej montuje się profesjonalne turbiny wiatrowe pionowe, będące atrakcyjną alternatywą dla tych pierwszych. Ich nowoczesna konstrukcja pozostawia wiele pytań i poddawana jest coraz to nowym udoskonaleniom.

Ostatecznie, w wyniku przeprowadzonych analiz warto jest odpowiedzieć sobie, czy elektrownie wiatrowe pionowe to przyszłość, czy nieefektywna ciekawostka?

Czy wiatraki pionowe to przyszłość?

Aby odpowiedzieć na to pytanie warto jest nakreślić najważniejsze zalety.

Bezapelacyjnie pierwszą zaletą jest relatywnie niewielka liczba wykorzystywanych części. Turbina pozioma, aby się obracać, musi zostać skierowana w stronę wiatru. Jego podmuch porusza łopaty, wprowadzając je w ruch. Ostatecznie te zaczynają się obracać. W przypadku turbiny pionowej nie jest istotny kierunek wiatru, bowiem ta pracować może bez względu na to w którą stronę wieje wiatr. Zatem wystarczy naprawdę niewielki podmuch wiatru, aby wiatrak zaczął działać, wytwarzając tym samym niezbędną energię.

Po drugie – rozwiązanie to jest niezwykle bezpiecznie – zarówno dla ludzi jak i dla środowiska. Większość turbin znajduje się na poziomie gruntu, nie wpływając na strukturę krajobrazu. Ich ulokowanie pozwala uniknąć niebezpiecznych konserwacji, zmniejszając tym samym ryzyko urazów.

Po trzecie – konstrukcja wiatraków pozwala na ich umiejscowienie zarówno w gęsto zamieszkałych terenach, jak i na odludziach z dala od dachów budynku. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie może skutkować wysoką wydajnością.

Elektrownia wiatrowa pionowa – wady

No dobrze, ale jakie wady niesie ten typ energii? Czy faktycznie rozwiązanie nie jest okraszone niebezpieczeństwem, a przyszłość widnieje pod szyldem energii napędzanej wiatrem?

Nie do końca. Wiatraki poziomie nie są wydajne, bowiem uzależnione są od czynników atmosferycznych. Mówiąc wprost: im mniej wiatru tym mniejsza ilość wytwarzanej energii. Dlatego też turbiny nie cieszą się dużą popularnością jako inwestycje długoterminowe, gwarantujące efektywność na wiele lat.

Po drugie, sama konstrukcja wiatraków musi zostać zabezpieczona odciągami, ze względu na obciążenia. W efekcie farma wiatrowa pionowa jest dużo bardziej skomplikowana niż klasyczne wiatraki poziome.

Po trzecie – turbiny wymagają częstej, wspomnianej już, konserwacji. Ich użytkowanie i forma pracy narażona jest na częste usterki. Siła o dużej zmienności wpływa negatywnie na trwałość systemu, przez co rosną koszty konserwacji i napraw.

Przyszłość czy nieefektywne rozwiązanie?

Analizując wszystkie wady i zalety tego rozwiązania, a także związane z nimi ryzyko, odpowiedzieć należy: zależy dla kogo. Wiatraki pionowe nie są zdecydowanie rozwiązaniem dla każdego państwa, zwłaszcza jeśli nie znajdują się odpowiednio nawietrznej części globu. Co więcej, specjaliści informują, że jest to doskonałe rozwiązanie w przydomowych, małych instalacjach, gdzie np. przestrzeń ogranicza inne, ekologiczne rozwiązania. Ich cichsza i bezpieczniejsza dla środowiska forma jest zdecydowanie ciekawszą alternatywą dla turbin poziomych. Ostateczne pionowe turbiny nie cieszą się zainteresowaniem komercyjnym – spekulacje i analizy nie sugerują zmian w tym elemencie w najbliższej przyszłości.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.