Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek online?

beach 3369140 1920 scaled 1

Upragniony urlop, wymarzone wakacje, długo oczekiwany wyjazd za granicę to czas budowania wspomnień i planowania trasy, podczas której zwiedzimy największe zabytki i najpiękniejsze miejsca na świecie. Niestety, los bywa przewrotny i podczas planowanych wakacji może dojść do nagłego pogorszenia zdrowia lub co gorsza – wypadku. Znalezienie opieki zdrowotnej poza granicami kraju to nie tylko ogromny stres, ale także – kosztowne przedsięwzięcie. Jest to tym trudniejsze, gdy nie posiadamy wszystkich dokumentów, nie znamy języka albo nie wiemy, gdzie szukać odpowiedniej opieki medycznej.

Na wypadek tak nieplanowanych i przykrych doświadczeń stworzono kartę EKUZ, której celem jest pomóc każdemu turyście.

Jak ją wyrobić? Jakie zabiegi medyczne można wykonać w jej ramach? Co powinniśmy wiedzieć, zanim złożymy wniosek na jej wyrobienie?

Co to jest karta EKUZ?

EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach. Co ważne – państwa te muszą być członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Świadczenia te mogą być płatne, bezpłatne lub częściowo płatne, w zależności od odwiedzanego państwa.

Jej zadaniem jest zapewnienie niezbędnego świadczenia medycznego, które zapobiegnie konieczności powrotu pacjenta do swojego kraju.

W Polsce, karta ma różny okres ważności – i tak oto emeryci otrzymują kartę na okres 5 lat, studenci, renciści, osoby zatrudnione i ich rodziny rok, bezrobotni na maksymalnie 2 miesiące.

Dane zapisywane na karcie

Karta wydawana jest indywidualnie, a każde państwo wydaje ją we własnym języku urzędowym. Oznacza to, że każda karta posiada takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko ubezpieczonej osoby,
  • data urodzenia ubezpieczonego,
  • numer PESEL (w Polsce),
  • numer instytucji, która wydaje kartę,
  • numer karty,
  • data ważności wydanej karty.

Dlaczego karta EKUZ jest ważna?

EKUZ jest podstawowym dokumentem, który powinna mieć każda osoba planująca swój wyjazd za granicę. Jej wyrobienie nie jest obowiązkowe, stanowi jednak za pokaźny benefit dla każdej, często podróżującej osoby. Ostatecznie bowiem w zagranicznych placówkach takich jak np. szpitale, nie sprawdza się czy pacjent należy do Narodowego Funduszu Zdrowia. Element ten zastępuje karta EKUZ, którą należy okazać po udaniu się do placówki medycznej.

Czego nie zapewni karta EKUZ?

Warto podkreślić, że karta nie obowiązuje w każdej sytuacji. Ostatecznie zapewnia ona jedynie zwrot części kosztów, które ponosi się w związku z koniecznym leczeniem. Oznacza to, że kartę nie uwzględnia się w przypadku:

  • planowanych zabiegów, które stają się celem podróży,
  • pomocy medycznej w każdej placówce – usługi na kartę EKUZ oferują tylko placówki, które podpisały umowę z lokalnym ubezpieczycielem,
  • wszelkich dodatkowych zabiegów/operacji, które nie są koniecznością,
  • transportu medycznego do kraju,
  • ubezpieczenia OC, transportu zwłok,
  • rekompensaty z powodu opóźnionego lotu,
  • usługi ratownictwa.

EKUZ wniosek

Wyrobienie karty jest bezpłatne, a do jej otrzymania niezbędne jest złożenie wnioski w odpowiednim wydziale NFZ. Ostatecznie, gdy złożymy wniosek EKUZ, otrzymamy plastikową kartę, którą powinniśmy nosić w portfelu, razem z pozostałą dokumentacją.

Co ważne, EKUZ Warszawa, EKUZ Kraków oraz EKUZ w każdym innym miejscu złożyć można na 4, różne sposoby:

  1. Sposób pierwszy – w wydziale NFZ (np. EKUZ Poznań), gdzie kartę otrzymuje się bezpośrednio po złożeniu wniosku.
  2. Po drugie – EKUZ wniosek online – drogą mailową lub drogą pocztową. Ta pierwsza wymaga pobrania i wydrukowania wniosku na stronie
  3. Po trzecie – za pomocą ePUAP.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.