Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Świadczenie rodzicielskie, czyli kosiniakowe w Polsce

brothers 457234 1920

Obecnie rząd przygotował zestaw świadczeń rodzicielskich, dzięki którym osoby bez uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego mogą skorzystać z nieocenionej pomocy finansowej. Kosiniakowe w Polsce przyznawane jest określonej grupie i zarówno w 2019, jak i w 2020 roku system ten nie zapowiada zmian. Ile dokładnie wynosi? Który rodzic może z tej możliwości skorzystać i jakie warunki należy spełnić?

Co to jest kosiniakowe?

Najprościej mówiąc jest to rodzaj świadczenia rodzinnego, które przysługuje wszystkim tym, którzy ze względu na rodzaj pracy lub statusu zawodowego, nie mogą skorzystać z zasiłku macierzyńskiego. Na liście więc znajdziemy zarówno studentów, jak i rolników lub pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Co ciekawe, ze świadczenia mogą również skorzystać osoby bezrobotne.

Kosiniakowe w Polsce funkcjonuje od 2016 roku, a nazwa pochodzi od nazwiska Ministra Pracy, który wprowadził ten rodzaj pomocy finansowej.

Wysokość świadczenia podlega weryfikacji co trzy lata (ostatnia miała miejsce w 2018 roku). To właśnie wtedy wprowadzona została ustawa zakładająca kosiniakowe w wysokości 1000 zł.

Kosiniakowe a dochód

Jak już wspomnieliśmy – ten rodzaj świadczenia przysługuje osobom zatrudnionym na umowy cywilnoprawne, a także bezrobotnym. Oznacza to, że kwota wypłacana jest niezależnie od dochodu. Co ważne – świadczenie wlicza się do łącznego dochodu i brane jest pod uwagę w przypadku innych rodzinnych świadczeń (np. zasiłków).

Kto może skorzystać ze świadczenia?

Kosiniakowe przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka, a także rodzicom adopcyjnym czy opiekunom prawnym. Dokładną listę i uprawnienia znajdziemy w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zadaniem tej formy pomocy jest uwzględnienie osób, które nie pracują na umowę o pracę i nie podlegają innym, popularnym zasiłkom wynikającym z tej formy umowy. Co ważne i zgodne z ustawą, świadczenie w pierwszej kolejności otrzymuje matka. Ojciec może ubiegać się o tą formę zasiłku na skutek działań matki, która skraca okres pobierania świadczenia. Oczywistym jest, że świadczenie to przechodzi również na drugiego rodzica, w momencie śmierci lub porzucenia potomka.

Jako, iż kosiniakowe jest alternatywą dla zasiłku macierzyńskiego, nie można pobierać dwóch świadczeń jednocześnie (podobnie jak w przypadku zasiłku dla opiekuna, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego).

W związku z powyższym osoby uprawnione do pobierania 1000 zł to min:

  • osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub umowę zlecenie
  • studenci
  • rolnicy
  • osoby bezrobotne

Czas trwania świadczenia

Jak łatwo się domyśleć – świadczenie to ograniczone jest czasowo, a okres pobierania uzależniony jest od ilości dzieci podczas jednego (!) porodu. Tak oto czas świadczenia wynosi:

  •  52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 65 tygodniu w przypadku urodzenia bliźniąt
  • 67 tygodni w przypadku trojaczków
  •  69 w przypadku czworaczków
  • 71 tygodni w przypadku pięcioraczków (i więcej)

Wniosek o kosiniakowe

Aby pobrać świadczenie, należy złożyć wniosek w terminie do 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, na które owe świadczenie przysługuje. W przypadku późniejszego zgłoszenia okres świadczenia naliczany jest później, a rodzic jest nijako “stratny”. Odpowiednie dokumenty należy złożyć osobiście w urzędzie gminy lub miasta, a także internetowo, poprzez portal Emp@tia.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.