Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Rejestracja samochodu z zagranicy – co musisz wiedzieć?

bmw 768688 1920 scaled 1

Polacy coraz częściej kupują pojazdy za granicą. Szacuje się, że w ciągu 12 miesięcy sprowadzamy nawet milion aut spoza naszego kraju. Przyczynami tego typu praktyk jest lepszy stan techniczny pojazdów, atrakcyjne ceny i ciekawe propozycje od zagranicznych komisów. Jeśli dołączyłeś do tej szerokiej grupy konsumentów i właśnie sprowadzasz swoje wymarzone auto do Polski, sprawdź jakie konieczne kroki musisz podjąć aby zarejestrować swój pojazd.

Jak wygląda i ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy? Na co musimy się przygotować przed pójściem do urzędu i czy jest jakaś szansa na ominięcie całego tego procesu?

Auta z zagranicy a podatek akcyzowy

Zacznijmy od początku, czyli od najważniejszej opłaty, obejmującej wszystkie samochody z zagranicy. Mowa o tzw. podatku akcyzowym, którego należy odprowadzić w ciągu 30 dni, a następnie złożyć w urzędzie uproszczoną deklarację od owego podatku.

Podatek akcyzowy jest nazywany podatkiem od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego. Formularz i informacje na ten temat znajdziecie pod skrótem AKC-U/S.

Jak złożyć taki podatek? Masz dwie możliwości. Pierwsza – wypełnić druk dokumentu i dostarczyć go osobiście (lub za pośrednictwem poczty polskiej) do urzędu. Druga – elektronicznie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo- Celnych.

Jak wygląda rejestracja w urzędzie?

Jeśli wybrałeś opcją pierwszą – a więc opcję w której osobiście udasz się do swojego urzędu, musisz być przygotowany na kilka kroków.

Po pierwsze – musisz dostarczyć wszelkie niezbędne, przetłumaczone już(!) dokumenty. Wśród nich wymienia się m.in. umowę kupna, kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny.

Po drugie – dołączyć musisz zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu.

Po trzecie – złożyć musisz dowód opłacenia akcyzy.

Po czwarte – musisz pokazać dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu z kraju, w którym był pierwotnie zarejestrowany.

Po piąte – i ostatnie – musisz dołączyć zagraniczne tablice rejestracyjne.

Po złożeniu wszystkich tych dokumentów otrzymasz tzw. czasową rejestrację pojazdu, a także tablice tymczasowe. Oprócz nich dołączone będzie pozwolenie obejmujące 30 dni, które upoważnia cię do poruszania się pojazdem na polskich drogach.

Ile kosztuje rejestracja auta zza granicy?

Na ostateczną kwotę składa się wiele czynników i elementów. Wśród nich wymienia się m.in.: opłatę za ubezpieczenie OC, przetłumaczenie wszystkich dokumentów, wspomniany już podatek akcyzowy i wszelkie dodatkowe koszty, wynikające z regulacji prawnych. Średnio – kwota łączna oscyluje od 250 do nawet 360 złotych.

A co z przeglądem?

No dobrze, masz już za sobą całą podróż, rejestrowanie auta i pierwsze kroki formalne. Czy obok tych wszystkich, koniecznych obowiązków powinieneś udać się na tzw. badanie techniczne? Najprościej mówiąc: tak.

Nawet jeśli twój nowy pojazd ma aktualne badania techniczne musisz odwiedzić wybraną stację kontroli pojazdów. Twoim obowiązkiem jest bowiem zlecić uzupełnienie badań i stworzyć kompleksowy przegląd. Bywa jednak tak, że niektóre auta zwolnione są z wykonywania pełnego badania. Po więcej informacji na temat zakresu koniecznych badań (a tym samym ponoszonych kosztów) warto udać się do swojego wydziału komunikacji.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.