Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

3 sposoby na bezpieczne płacenie telefonem

arnel hasanovic 4oWSXdeAS2g unsplash scaled 1

Nowoczesne technologie powstają w celu udoskonalenia i usprawnienia codziennych czynności. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, nasze życie jest łatwiejsze, a wiele czasochłonnych obowiązków wykonujemy szybciej, zdalnie lub automatycznie. Wśród możliwości, jest m.in. tryb płacenia telefonem, który powoduje, że nie musisz już nosić gotówki lub pękatego portfela z kartami. Wszystko znajduje się w jednym miejscu – w naszym telefonie. Według danych Garner Group[1] liczba osób korzystających z mobilnych płatności rośnie z roku na rok (w 2009 wyniosła 73,4 mln, podczas gdy w Polsce 2017 przekroczyła już pułap 140 mln).

Funkcjonalność ta jest na tyle popularna, że znajdziemy płacenie telefonem mBank, płacenie telefonem ING i inne banki, które nadążają za tym technologicznym trendem. Tylko jak korzystać z tej opcji, zachowując bezpieczeństwo i komfort? Na co uważać i w jaki sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi atakami hakerskimi? Jak wygląda cały proces płacenia przy pomocy swojego smartfonu?

Jak działa płacenie telefonem? 3 metody

Wśród wielu, współczesnych systemów płatności mobile, na szczególne wyróżnienie zasługują 3., najpopularniejsze metody.

Płatność BLIK

Zdecydowanie najpopularniejsza metoda, która nie potrzebuje dedykowanego numeru konta. System od 2015 roku umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowych zarówno w sklepach online, jak i w sklepach stacjonarnych. Funkcjonalność rozszerzona także o możliwość wypłacania gotówki w bankomatach i generowanie czeków z kodem. Według NBP – w 2019 r. liczba transakcji BLIK przekroczyła liczbę transakcji online wykonanych kartami płatniczymi w Polsce. System ten jest całkowicie bezpieczny i mogą z niego korzystać klienci banków, którzy połączyli system informatyczny z aplikacją bankową. Transakcje realizowane są za pośrednictwem apek, a potwierdzeniem transakcji są jednorazowe kody. Te, ważne są przez 2 minuty, co stanowi za dodatkowe zabezpieczenie dla systemu.

Autoryzacja BLIKa przebiega w następujący sposób:

  • uruchom aplikację bankową i “poproś” ją o kod autoryzacyjny,
  • wygenerowany kod zostanie wyświetlony na ekranie telefonu,
  • wprowadź kod w punkcie akceptacji (np. w terminalu),
  • bank rozpoznaje zgodność kodu, autoryzuje płatność. Gotowe!

Aplikacje bankowe

Oczywistą formą płatności mobilnych są aplikacje dedykowanych banków. Ich forma i obsługa przypomina logowanie do klasycznych kont online – tj. przy pomocy loginu, hasła i autoryzacji kodem SMS. Aby skorzystać z tej funkcjonalności należy pobrać oryginalną aplikację banku (znajdziesz ją w Google Play i Android Play). Następnie, po pobraniu i zalogowaniu, zostaniesz przekierowany na swój profil. Upewnij się, że w ustawieniach masz włączoną płatność mobilną, a następnie dokonuj transakcji w podobny sposób, jak przy pomocy komputera.

HCE

Technologia HCE (ang. Host Card Emulation) umożliwia stworzenie cyfrowej wersji karty. Dzięki tej metodzie płacisz za zakupy, przykładając telefon do terminala (w podobny sposób, jak w przypadku karty). Operacja odbywa się na tych samych zasadach, co w przypadku kart kredytowych. Transakcje droższe niż 50 zł wymagają zaakceptowania PINem (ten wprowadza się do wirtualnej karty HCE). Obecnie usługę tą znajdziesz w największych bankach w Polsce – m.in w Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Eurobank, ING Bank Śląski, PKO BP, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe.

Płacenie telefonem jak kartą – zalety

Wśród zalet tego nowoczesnego i funkcjonalnego rozwiązania wymienia się głównie:

  • Wygodę – rezygnujesz z dużych portfeli i tysiąca kart, na rzecz wyłącznie jednego przedmiotu – telefonu,
  • Szybkość – transakcja wykonywana przy pomocy smartfona przebiega równie szybko, co płatność kartą. Tempo księgowania i odnotowywania wypłat na koncie bankowym jest dokładnie taka sama, jak w przypadku klasycznych, starszych metod,
  • Bezpieczeństwo – sama idea płatności mobilnych spełnia najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Warto jednak zachować ostrożność, wprowadzić unikatowe hasło do logowania oraz kontrolować wszelkie podejrzane działania na koncie.
  • Funkcjonalność – metody te doskonale sprawdzają się we wszystkich punktach sprzedaży w Polsce. Wystarczy jedynie wybrać najlepszą i najdogodniejszą dla siebie formę, a następnie czerpać z niej wszystkie te korzyści.

Jak włączyć płacenie telefonem?

To zależy, jaką formę płacenia wybierzesz i wdrożysz u siebie na telefonie. Wszystkie te, powyższe możliwości wyróżniają się intuicyjnością i prostą obsługą – najczęściej złożoną z kilku kroków. Tak oto, idąc za przykładem metody NFC, wystarczy, że:

Krok 1: włączyć funkcję NFC w ustawieniach swojego telefonu (najczęściej opcja ta ukryta jest w kategorii połączeń sieciowych),

Krok 2: odblokujesz telefon,

Krok 3: przyłożysz telefon do terminala, potwierdzając tym samym płatność. Transakcje, które przekroczą 50 zł musisz potwierdzić na terminalu, wpisując PIN do karty (podobnie jak w przypadku płacenia kartą).

Nieco inaczej wygląda opcja płatności kartą zbliżeniową na swoim telefonie. W takim wypadku należy:

Krok 1: zalogować się do aplikacji bankowej, którą wcześniej musisz pobrać na swój telefon.

Krok 2: wybrać typ karty – w tym przypadku kartę zbliżeniową, dla której chcesz uruchomić opcję płatności telefonem,

Krok 3: aktywować płatność telefonem, wg. wytycznych banku,

Krok 4: ustawić w aplikacji domyślną metoda płatności dla transakcji – często nazywana jest ona trybem “Dotknij i zapłać”.

Bibliografia:

[1] Chmielarz, W. (2009). Ocena wybranych płatności mobilnych w Polsce. Zeszyty Naukowe. Studia Informatica/Uniwersytet Szczeciński,(24), 85-102.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.