Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Numer konta bankowego- ile ma cyfr,co oznaczają poszczególne liczby, jak go sprawdzić?

pexels photo 534216 800x438 1

Długi, tajemniczy numer, który posiada każdy usługobiorca banku. Jeśli posiadasz kartę, stosujesz płatności online i płacisz prostokątnym plastikiem to znak że numer konta przysługuje również tobie. Zastanawiałeś się kiedyś czy numery, które widzisz coś oznaczają, czy są przyznawane w sposób randomowy? Czy umiesz sprawdzić (i czy wiesz gdzie) ciąg tych cyfr? Dlaczego znajomość numeru konta jest ważna i czy pomyłka w jego wpisywaniu ma negatywne konsekwencje? Jeśli na któreś pytanie nie znasz odpowiedzi koniecznie zerknij na nasz artykuł. Oto 5, najczęściej zadawanych pytania, na które śpieszymy odpowiedzieć.

1.Co to jest numer konta?

Jest to unikalny, czyli niepowtarzający się, oryginalny ciąg cyfr. Ciąg ten podzielony jest na kilka części, a każdy z nich oznacza coś innego i powiązany jest z czymś innym. Określana funkcja każdej grupy cyfr (oraz cały podział) został wdrożony w 2004 roku. Przydzielony, indywidualny ciąg cyfr podawany jest podczas zakładania konta, na który docierają wpłaty i przelewy bankowe. Pomyłka jednej cyfry zmienia całkowicie adresata i może prowadzić do problemów. Dlatego też, warto zwrócić szczególną uwagę i zachować ostrożność, podczas jego wpisywania.

2. Ile ma cyfr numer konta?

Ujednolicone wymagania i standardy tworzenia kont bankowych wymagają obecności 26 cyfr. Zbudowane są w postaci bloków, składających się z kilku cyfr, oddzielonych spacjami. Głównie po to by umożliwić łatwiejsze podawanie, przepisywanie i odczytywanie tak długiego ciągu cyfr.

3. Co oznaczają poszczególne liczby?

Wbrew pozorom tak podany wąż cyfr ma znaczenie i każda z nich związana jest z czymś konkretnym. Aby dokładnie wyjaśnić i przedstawić ich zależność posłużmy się randomowym przykładem.

  • numer konta bankowego przykład: 01 2345 6789 0000 1100 2200 3330
    Mamy tu podanych siedem grup cyfr. Ich podział nie jest wcale przypadkowy. Oto kilka najważniejszych informacji, odnośnie oznaczeń.
  • pierwsze dwie cyfry, które rozpoczynają cały ciąg, to tzw. liczy kontrolne twojego rachunku. Ich generowanie odbywa się za pomocą pozostałych, dalszych liczb i to one są pierwszym “informatorem” tego, czy podany numer konta jest prawdziwy, a nie wpisany błędnie lub z brakującymi cyframi.
  • kolejne 2 grupy, po 4 cyfry to numer rozliczeniowy danego banku. To one określają filię i rodzaj banku, który jest miejscem docelowym. Inne numery ma bank GetinBank, a inny Alior Bank.
  • ostatni ciąg cyfr to indywidualne liczby, dobierane losowo, pod każdego klienta. Numery wybierane są losowo przez system (nie można więc ich sobie wybrać), podczas zakładania konta.
  • Można więc powiedzieć iż numer bankowy to brat bliźniak numeru pesel. Również za jego pomocą można określić miano właściciela i wszystkie dane teleadresowe. O ile w przypadku numer PESEL mamy zawartą naszą datę urodzenia, o tyle w przypadku konta bankowego – rodzaj wybranego banku

4.Jak sprawdzić numer konta?

Zadawałeś sobie kiedykolwiek pytanie “Numer konta bankowego gdzie jest?”. Jeśli tak, to już spieszymy z odpowiedzią. Najprostszym sposobem dostania i dowiedzenia się, gdzie znajduje się nasz numer bankowy jest udanie się do swojej placówki bankowej. Tam, za okazaniem dowodu, przekażą pełen numer. Powinieneś go też dostać na formularzu, kiedy to zdecydowałeś się na założenie swojego numeru bankowego. Drugim sposobem jest zalogowanie się na swoją bankowość internetową. By to zrobić potrzeby ci jest unikatowy kod PIN, który również powinieneś otrzymać od banku, oraz wybrane i założone własne hasło. Numer konta powinien znajdować się w kilku miejscach – po pierwsze w wykonanych przez ciebie przelewach (uważaj, nie pomyl go z odbiorcom!), w informacji o koncie jak i na stronie głównej, która pojawia się zaraz po zalogowaniu.

5. Numer konta to to samo co IBAN i SWIFT?

Nie. Często mylone są te trzy numery, traktując je niemal identycznie. Numer konta już wyjaśniliśmy, dlatego skupmy się na pozostałych numerach, które są tzw. kodami szyfrowanymi przez bank.

  • kod IBAN – kod najczęściej potrzebny do wykonywania przelewów międzynarodowych. Za jego pomoca oznacza się rachunki bankowe, co pomaga zidentyfikować transakcje wykonywane poza granicami kraju. Polega on na wpisywaniu przedrostka przez ciągiem cyfr kodu bankowego. W przypadku Polski skrót ten to – PL.
  • kod SWIFT – kod również używany do komunikacji międzynarodowej. Składa się on z 8 znaków, które są dobierane indywidualnie i stanowią kolejny, swoisty znak rozpoznawczy właściciela. Co ważne – kod ten przypisywany jest na terenie wszystkich państw, nie tylko Polski. Jego zadanie jest podobne jak w przypadku 2 grup cyfr w numerze bankowym. Dzięki niemu rozpoznaje się rodzaj placówki bankowej.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.