Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Kredyt dla młodych czyli jakie szanse na kredyt mają młodzi ludzie?

automobile camaro car 1131575

Dorosłość. Kiedyś, upragniony etap, na który czekaliśmy zniecierpliwieni, dziś – prawdziwa lekcja życia. Rozpoczęcie swojej kariery zawodowej to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli planujemy jeden z poważniejszych i największych zakupów w naszym życiu. Czy dostanie kredytu na mieszkanie jest możliwe, kiedy dopiero wkraczamy w dorosłość? Co zrobić by to sobie umożliwić?

Wysokość zarobków i forma zatrudnienia vs kredyt dla młodych

Obecnie najniższa krajowa wynosi ponad 1500zł netto, co oznacza, że taka właśnie kwota często proponowana jest “na start”. Tak niska kwota minimalizuje szansę dostania kredytu, niemalże do zera. Średnia kwota, która obecnie upoważnia do dostania kredytu to około 2500 netto. Przekroczenie tej kwoty umożliwia zaciągnięcie kredytu, który może pokryć koszty zakupu kawalerki w małym mieście. Podkreślić również należy fakt, iż obecnie gwałtownie rosną ceny na rynku nieruchomości. W dużych miastach, pokroju Warszawy, Wrocławia czy Krakowa cena za kawalerkę przekracza 180 tys złotych, a tym samym, rośnie kwota koniecznego kredytu.

Zdecydowanie największą szansę mają osoby zatrudnione na umowę o pracę, zwłaszcza umowę tą, podpisywaną na czas nieokreślony. Popularność “umów śmieciowych” (czyli umów zlecenie i umów o dzieło) jest jednak zatrważająca. Podpisywanie ich często ogranicza koszty zleceniodawcy, dlatego też tak chętnie proponowane są na obecnym rynku pracy. Często, takie umowy, podpisywane są na czas określony i mogą być zerwana z dnia na dzień. Większość banków nie patrzy przychylnie na takie warunki współpracy, nazywając to “brakiem ciągłości” lub “brakiem zdolności”.

Banki, co oczywiste, zanim przyznają kredyt sprawdzają tzw. zdolność kredytową. Im wyższa zdolność tym większa szansa otrzymania danego kredytu. Elementy, które mają na niego realny wpływ:

  • wielkość uzyskiwanych dochodów ( a w tym kontekście, również, rodzaj podpisywanej umowy)
    zeznania podatkowe przez ostatnie lata ( najczęściej 2 lata)
  • ciągłość pracy – co w kontekście umowy o dzieło lub umowy zlecenia, może mieć wartość wyjątkowo znaczącą i ostatecznie decydującą (chociaż, zdarzają się wyjątki również w tym zakresie)
  • historia kredytowa – o ile takowa występuje. Im “czystsza” historia, potwierdzona rzetelnością i terminowością, tym większa szansa na powierzenie kolejnego kredytu. Wbrew pozorom zupełnie “pusta karta” nie jest najlepszych rozwiązaniem. Dlatego też, często zaleca się wzięcie kredytu, po czym szybkie, poprawne spłacanie go. Punkt ten bywa niezwykle uciążliwy, zwłaszcza gdy banki patrzą i sugerują się tylko i wyłącznie tzw. scoringiem punktowym, bez indywidualnej i niekrzywdzącej analizy.
  • inne – czyl wszystkie te cechy, które mogą mieć lub nie mieć znaczenia, w kontekście wybranego banku. Należą do tego min: oszczędności, okres zatrudnienia czy posiadanie kart kredytowych lub płatniczych

Kredyt na mieszkanie dla młodych – o co chodzi?

Program stworzony kilka lat temu, mający na celu pomoc wszystkim młodych osobom, które rozpoczynają swoje życie w dorosłości. Jego założeniem jest pomoc w “pójściu na swoje”, podlegając w pewnej części dofinansowaniu państwowemu. Celem takiego dofinansowanie jest umożliwienie i przyśpieszenie zakupu swojego m4. Co istotne, pomoc nie polega na wspomaganiu banków, lub spłacaniu zaciągniętego kredytu. Państwo “dokłada” 10% wartości wybranego mieszkania, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni odkładać kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kredyt dla młodych małżeństw – zasady przyznawania

Pomoc polega na uzyskaniu tzw. wkładu własnego (10% całej kwoty, w przypadku singli i bezdzietnych małżeństw), a nie samego kredytu. Aby taką pomoc dostać wymagane jest spełnienie poniższych warunków:
1. maksymalny wiek, uprawniający do uczestnictwa w programie to 35lat
2. minimalny okres kredytowania to 15 lat
3. kredyt musi być udzielony w złotówkach
4. mieszkanie musi być z rynku pierwotnego
5. mieszkanie nie może przekraczać 75mkw

Jeśli któryś z powyższych wymagań nie zostało spełnionych lub jeśli nie posiadamy np. ciągłości zleceń, pozostają jeszcze pożyczki firmowe. I chociaż są one wyjątkowo popularne, trzeba pamiętać o ich wysokim oprocentowaniu i stosunkowo nieatrakcyjnej formie spłacania.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.