Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Koszty wykończenia mieszkania 2021 vs 2022

patrick perkins 3wylDrjxH E unsplash scaled 2

Zmieniające się ceny w Polsce – wynikające zarówno z pandemii, jak i rosnącej inflacji – dotykają niemalże każdej branży i wszystkich usług. Zjawisko to mocno nadszarpnęło portfel i plan budżetowy zarówno osób wynajmujących lokale, kupujących dom, biorących kredyt, jak i wykańczających mieszkanie. Gdy przeanalizujemy ceny z 2021 i 2022 roku wnioski mogą być zaskakujące – zwłaszcza, że różnica w niektórych szczeblach i grupach produktów jest naprawdę ogromna.

Jeśli czeka cię ostatni etap remontu – działaj jak najszybciej. Najbliższe miesiące mogą przynieść jeszcze większe podwyżki cen, a szybka przeprowadzka może okazać się najbardziej opłacalną opcją.

Zatem, jakie są koszty wykończenia mieszkania i jak te sumy prezentują się w porównaniu ostatnich, dwóch lat? Czy koszty wykończenia mieszkania deweloperskiego również zmieniły się na skutek inflacji? Sprawdźmy!

Od czego zależy koszt wykończeniowy mieszkania?

Wykończenie mieszkania zależy od wielu czynników – zarówno od metrażu, typu pomieszczeń, docelowego standardu, nieoczywistych rozwiązań i ewentualnych przeróbek, które nanieść musiał deweloper. Wycena obejmuje więc zarówno rzeczy materialne – takie jak materiały, sprzęt, meble, jak i rzeczy niematerialne – czas i pracę specjalistów, którzy otrzymują wynagrodzenie za zlecenie.

Wszystkie te zmienne mają realny wpływ na wycenę, a co za tym idzie – mogą zmieniać się w zależności od popytu, trendów, warunków ekonomicznych w kraju. Według danych z ostatnich miesięcy – inflacja bardzo mocno odbiła się na branży budowlanej. Dotychczasowe wnioski pozwalają sądzić, że materiały podrożały średnio o 30%! Co ciekawe – prawdziwym rekordzistą są izolacje termiczne, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy podrożały o… ponad 60%!

Jakie są koszty wykończenia mieszkania?

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba nieco bliżej przyjrzeć się zmianom, które mają miejsce od 2021 roku. To właśnie wtedy pojawiły się nowe propozycje podatkowe, wzrosła płaca minimalna, urosły także ceny paliw, koszty transformacji klimatycznej, energii i w końcu – materiałów budowlanych. Wszystkie te zmiany widać zwłaszcza na takich produktach, jak np. termoizolacje czy produkty ze stali i aluminium.

Pierwszy kwartał 2022 roku niestety nie nastraja optymizmem, bowiem tempo wzrostu cen jest zatrważające. Z pewnością czkawką już odbiły się wszelkie planowane i nieskończone remonty, których łączny koszt zwiększyć się mógł o nawet 50%. Grupa PSB przeanalizowała w tym celu rynek i sprawdziła jak prezentują się ceny po pierwszych miesiącach 2022 roku. Porównała je z tym samym okresem 2021 roku. Zebrane wnioski prezentują się następująco:

  • koszt instalacji i systemu ogrzewania wzrósł o 26%,
  • koszty chemii budowlanej wzrosły o 18%,
  • koszty stolarki budowlanej wzrosły o 21%,
  • koszty dekoracji to wzrost 18%,
  • koszty lakierów i farb to wzrost 14%
  • koszty płytek i całej kategorii produktów do łazienki lub kuchni to wzrost 23%,
  • koszty elementów wykończeniowych to wzrost 25%,
  • koszty oświetlenia to wzrost 19%.

To oczywiście nie są wszystkie wzrosty i grupy produktów, których cena diametralnie się zmieniła. Uśredniając powyższe liczby można wnioskować, że łączny, dotychczasowy wzrost kosztów oscyluje w granicach 20-30%, co generuje ogromne wydatki, nierzadko przekraczające możliwości finansowe mieszkańca.

Średni koszt wykończenia mieszkania

Jeszcze w 2019 roku średni koszt wykończenia mieszkania o powierzchni około 60 metrów kwadratowych, wynosił od 90 tysięcy, do nawet 120 tysięcy złotych – w przypadku tzw. średniego standardu. Mając więc na względzie powyższe zmiany – koszta te rosną do 117 – 156 tysięcy złotych, przy zachowaniu tego samego standardu. Daje więc nam to średni wzrost na poziomie od 30 do 40 tysięcy złotych – w zależności od miejsca, firmy itd. W celu dokładnego poznania estymacji, warto korzystać z koszty wykończenia mieszkania kalkulator, który ułatwia oszacowanie przyszłych wydatków.

Wykończenia mieszkań – co dalej z cenami?

Analiza rynkowa wskazuje, że produkty budowlane są jednymi z najbardziej podatnych na zmiany inflacyjne. Eksperci więc jasno wskazują, że ceny nadal będą rosły, co podyktowane jest m.in. rosnącymi kosztami energii, większą presją pracowników i ogromnym zapotrzebowaniem na droższe materiały. Ciężko jednoznacznie stwierdzić o jakim, finalnym wzroście może być mowa. Nikt z branży nie stawia jasnej diagnozy, kiedy ta wzrostowa tendencja się zatrzyma. Można więc sądzić, że pozostało nam jedynie śledzenie zmian rynkowych, czekanie lub działanie – jeszcze zanim koszty ponownie wzrosną.

Wykańczanie mieszkania – samemu czy z firmą?

Mając na względzie powyższe dane w głowie pojawia się pytanie o opłacalność prac wykończeniowych w trybie samodzielnym i podzlecanym – np. konkretnym, profesjonalnym firmom. Powszechnie panuje mit, jakoby praca samodzielna była bardziej opłacalna i dużo tańsza. W rzeczywistości różnica w kosztach nie jest tak duża i – jak pokazują prowadzone kosztorysy – mowa tu o kwocie mniejszej o zaledwie 20%. Warto jednak dodać, że prace wykonywane na własną rękę pociągają za sobą inny, istotny koszt – czas. Tworząc analizy i wyceny warto wziąć pod uwagę ten parametr – w końcu nasza praca i poświęcony czas jest równie cenny i nierzadko wpływa na tempo realizacji projektu.

W Polsce nadal najpopularniejsze jest samodzielne wykańczanie mieszkań. Trend ten jest zupełnie odwrotny w przypadku krajów skandynawskich czy zachodnich. W tych rejonach zdecydowanie częściej sięga się po profesjonalne firmy, które wykonują zlecenie nieco drożej, ale porządniej, szybciej i z pełnym odciążeniem gospodarza.

Bibliografia:

[1] Marchewka-Bartkowiak, K. (2011). Inflacja w Polsce. Analizy BAS, (15), 1-7.

[2] Bolkowska, Z. Rynek materiałów dla budownictwa.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.