Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Obligacje skarbowe – co trzeba o nich wiedzieć?

money 3115981 1280

Obligacje skarbowe uznawane są za jedne z najpopularniejszych, ale też najbezpieczniejszych sposobów inwestowania. Jeśli nasze pieniądze zalokowane mają być w miejscu, które jest nam znane, ale także możliwie przez nas kontrolowane – jest to bez wątpienia decyzja trafna, którą należy rozważyć. Zanim jednak to zrobisz spójrz na poniższy materiał, w którym odpowiemy na najważniejsze pytania związane z obligacjami skarbowymi.

Co to jest obligacja?

Obligacja to inaczej rodzaj papieru wartościowego. W procesie jego zaciągania mamy nabywcę i tzw. emitenta, czyli dłużnika. Obligacje więc stwierdzają fakt zaciągania takiego długu przez emitenta u nabywcy. Ten pierwszy wpłaca systematycznie oprocentowanie (wykup) nabywcy. Wielkość takiego oprocentowania zależy od wielkości długu emitenta – zwykle jest dość niskie, chociaż oczywiście reguły na takie działanie nie ma. Z racji takiej charakterystyki jest to jedno z najbardziej pewnych i najpopularniejszych sposobów lokowania swoich oszczędności oraz ich sukcesywnego pomnażania.

Czy jest tylko jeden rodzaj obligacji?

Nie. Nieprawdą jest iż obecnie dostępna jest dla nas tylko jedna opcja obligacji skarbowych. Na dzień dzisiejszy możemy wyróżnić kilka z nich, a najnowszymi projektami Ministerstwa Finansów są tzw. obligacje rodzinne lub trzymiesięczne. Sumując zatem wszystkie z nich otrzymuje 7 rodzajów, co daje nam naprawdę szerokie spektrum możliwości, a nasze oszczędności mogą obrać naprawdę różny kierunek. By poznać je bliżej i zrozumieć pewną zależność,skoncentrujmy się na 3 z nich, podanych w poniższym punkcie.

Obligacje skarbowe oprocentowanie – co to znaczy?

Jak już wspomnieliśmy – oprocentowanie obligacji może być różne i zależy od wielu czynników. Głównie od wielkości długu, ale te długości trwania wykupu obligacji. Mechanizm jest dość prosty – im dłuższy okres wykup tym oprocentowanie jest wyższe. Skoncentrujmy się na poniższych przykładach, realnie istniejących obligacji w Polsce:

  • oprocentowanie obligacji tzw. trzymiesięczne wynosi na dzień dzisiejszy 1.5% i ze względu na krótki okres trwania – jest stałe
  • oprocentowanie obligacji trzyletnie z kolei jest stale jedynie przez pół roku (wynosi 2,4%), po czym obliczane jest za pomocą iloczynu stawki WIBOR i mnożnika 1.00. Co więcej – naliczane są one co sześć miesięcy
  • oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich wynosi 2,7 %, po czym naliczane jest jako 1,5% ponad inflację za rok poprzedni

Ciekawym aspektem są rodzinne obligacje, o których już wspomnieliśmy. One również objęte są inflacją. W takim wypadku jedna odsetki obligacji naliczane są według oprocentowania 2,8% ( przez pierwszy rok), a następnie rośnie o 1,75% od inflacji. Tak jest w przypadku obligacji sześcioletnich. Sytuacja zmienia się gdy obligacje są pomnożone (dwunastoletnie) – w pierwszym roku wynosi 3.2 % a potem jest powiększane o 2% inflacji.

Obligacje skarbowe czy warto?

Oczywiście jednoznacznie ciężko odpowiedzieć na takie pytanie. Bez wątpienia obligacje skarbowe są świetnym, innym wyborem, gdy bierzemy pod uwagę depozyty bankowe. Jeśli więc jesteśmy zwolennikami oprocentowań indeksowanych inflacją, długoterminowych i gwarantujących zysk – jest to idealny wybór dla nas. Nie gwarantuje on konkretnej kwoty zarobku,ale też nie wymaga ogromnej ceny sprzedaży takie obligacji. Warto jednak zaznaczyć iż obligacja to nie to samo co akcja. W przypadku tej pierwszej nie zyskujemy żadnych uprawnień odnośnie emitenta (np. prawa do własności).

Gdzie kupuje się obligacje skarbowe?

No właśnie. Skoro już wiemy czym są obligacje, jakie są ewentualne plusy i minusy ich posiadania i od czego zależy oprocentowanie, musimy uzmysłowić sobie w jaki sposób je zdobyć. Wbrew pozorom jest to bardzo prosty sposób. Możliwości mamy cztery – przez internet, w punktach Sprzedaży Obligacji, przez telefon i za pomocą tzw. konta Inteligo.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.