
Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z pieniędzmi, gdy Twój bank ogłasza upadłość? Perspektywa ta często budzi niepokój i strach o dotychczasowe oszczędności. Bo czy utrata stabilnej pozycji na rynku jest równoznaczna z utratą osobistych finansów i nieodwracalnym brakiem zdolności do ich wypłacenia? Na szczęście nie.
To właśnie o tych sytuacjach i zabezpieczeniach przeczytasz więcej w poniższym artykule.
Bankowy fundusz gwarancyjny co to?
Bankowy Fundusz Gwarancyjny to rodzaj instytucji, która ma gwarantować depozyty banków. Zabezpieczenie to realizuje ogólnie pojmowaną działalność pomocową, która nakierowana jest na instytucję bankową, zagrożoną upadłością.
Koncepcja ta bazuje na ustawie o bankowym funduszu gwarancyjnym z dnia 10 czerwca 2016 roku i odnosi się do sytuacji, w której gwarantowane są depozyty:
- osób fizycznych
- osób prawnych
- jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej
- szkolnych kas oszczędnościowych
- rady rodziców
Pisząc nieco prościej – Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma na celu uchronić pieniądze, które trzymane są na kontach, w lokatach bankowych oraz spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, na wypadek gdyby te, musiały ogłosić upadłość.
Kogo obejmuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?
Obecnie bankowy fundusz obejmuje swoją gwarancją zarówno banki akcyjne i spółdzielcze – które mają siedzibę na terenie Polski – jak i SKOK-i czy oddziały banków zagranicznych.
Ile wynosi bankowy fundusz gwarancyjny?
Jak czytamy w ustawach powstałych w 1994 roku – instytucja gwarantuje, że w razie niewypłacalności bądź upadłości banku, wkłady o wartości 100 tysięcy euro zostaną wypłacone w sposób całkowity.
Oznacza to, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny kwota depozytów o wartości do 100 000 euro.
Co istotne – kwota ta przeliczana jest po kursie z dnia zawieszenia działalności banku lub SKOk-u.
Bankowy fundusz gwarancyjny jakie banki?
Do bankowego funduszu gwarancyjnego przynależą największe banki w Polsce – wśród nich wymienia się:
- Alior Bank SA
- Bank BPH SA
- Bank Handlowy w Warszawie SA
- Bank Millennium SA
- Bank Nowy SA
- Bank Ochrony Środowiska SA
- Bank Pocztowy SA
- Bank Polska Kasa Opieki SA lub inaczej Pekao SA
- Bank Polskiej Spółdzielczości SA
- BNP Paribas Bank SA
- Crédit Agricole SA
- Deutsche Bank Polska SA
- DNB Bank Polska SA
- Getin Noble Bank SA
- Idea Bank, który jest w restrukturyzacji
- ING Bank Śląski SA
- mBank SA
- Mercedes Benz SA
- Nest Bank SA
- Plus Bank SA
- Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski – inaczej PKO BP
- Santander Bank SA
- SGB Bank SA
- Toyota Bank Polska SA
Bankowy Fundusz Gwarancyjny – banki po upadłości
Należy więc w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie: jakie banki w Polsce są najbardziej zagrożone upadłością?
Dotychczasowe informacje i głosy pozwalają wskazać, że najbardziej narażony jest BOŚ Bank – Bank Ochrony Środowiska oraz Idea Bank.
Na przełomie września i października potwierdzono również upadłość Getin Bank, którego właścicielem od 3 października jest właśnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Masz konto w Getin Banku? Spokojnie!
W przypadku ogłoszenia upadłości, Bankowy Fundusz Gwarancyjny potwierdza i zapewnia, że pieniądze klientów są całkowicie bezpieczne. Co ważne – obsługa klientów oraz poszczególne punkty działają bez zmian, funkcjonują także karty bankomatowe i bankowość elektroniczna.
Docelowo więc nie zmieniają się numery rachunków bankowych, nadal dostępna jest strona logowania, hasła i loginy. Najważniejszą, kluczową zmianą jest to, że ostatecznie działalność Getin Banku zostaje przeniesiona do innego banku, w tym przypadku – Velo Bank.
Jak odzyskać pieniądze z gdy bank ogłosił upadłość?
W dużym uogólnieniu – jako konsument nie musisz podejmować praktycznie żadnych kroków. To BFG ma 20 dni roboczych, aby przygotować pełną listę deponentów i przekazać ją do banku, w celu rozpoczęcia wszelkich wypłaty środków. Zatem zwrot oszczędności dostaniesz w ciągu 7 dni od dnia decyzji Komisji Nadzoru Finansowego o upadłości danego banku lub SKOku. Co ważne – pieniądze możesz odebrać w siedzibie BFG w ciągu 5 lat – to ty zdecydujesz, kiedy chcesz odebrać swoją należność.
Środki otrzymasz zarówno w gotówce, jak i w formie bezgotówkowej – tj. poprzez przelew na nowe, wskazane konto bankowe.
Tego typu działania miały już miejsce w Polsce – przykładem jest Raiffeisen Bank, który został przejęty przez BNP Paribas.
[1] Dz.U. z 1995 r. nr 4, poz. 18
Brak komentarzy!