Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Czy inwestycja w startup się opłaca – zalety, ryzyko, trendy

mailchimp lsdA8QpWN A unsplash

Decyzja o zainwestowaniu swoich oszczędności jest niezwykle ważnym, finansowym przedsięwzięciem. Jeden niewłaściwy ruch i źle ulokowane finanse, mogą wyraźnie nadszarpnąć dotychczasowy budżet. Nic więc dziwnego, że w obliczu inwestycji (w np. startup) pojawiają się liczne wątpliwości i pytania. Dlatego też tak ważne jest, aby wcześniej poznać trendy oraz stopień ewentualnego ryzyka. Nie jest bowiem tajemnicą, że im więcej informacji o zagrożeniu i szansach zdobędziesz, tym mniej prawdopodobne będzie “przepalenie budżetu”.

Jeśli więc zastanawiasz się czy inwestycja w startup jest słusznym, biznesowym posunięciem – przeczytaj poniższy artykuł.

Startup co to?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest startup? Określeniem tym mianujemy nowo utworzone przedsiębiorstwo albo tymczasową organizację, która jest na pierwszym etapie poszukiwania docelowego modelu biznesowego. Jest więc to przedsiębiorstwo, które dopiero poszukuje drogi do swojego rozwoju. Najczęściej startupy wykorzystują innowacyjne, nietestowane wcześniej rozwiązania oraz finansowane są ze środków własnych założycieli lub z tzw. funduszy kapitałowych.

Jak założyć startup?

No dobrze, a jak wygląda zakładanie przedsiębiorstwa mianowanego jako “startup”? Najważniejsze jest stworzenie innowacyjnego, mającego szanse na przebicie, pomysłu. Swoje działanie należy więc rozpocząć od zweryfikowania rynku, przeprowadzenia rozmów z potencjalnymi klientami i przeanalizowania potencjalnej konkurencji. Ważne jest, aby już na początku zweryfikować czy klienci będą skłonni zapłacić za daną usługę – w ten sposób będziesz w stanie ocenić opłacalność swojego przedsięwzięcia.

Jeśli okaże się, że Twój pomysł ma szansę powodzenia – nie musisz od razu rejestrować działalności gospodarczej. Wystarczy, że zapiszesz się do dowolnego akceleratora przedsiębiorczości, który wspiera osoby fizyczne oraz firmy, których pomysł jest w początkowej fazie. Pomóc w tym może np. Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój Startup, która powstała z myślą o firmach, które szukają sposobu na zrealizowanie swoich pomysłów.
Bardzo wielu przedsiębiorców decyduje się także na skorzystanie z pomocy doradcy biznesowego, które pozwoli przeanalizować ryzyko, szanse, a także pomoże w poszukiwaniu prosperujących dróg na przebicie i realizowanie poszczególnych etapów projektu.

Pamiętaj, że rozpoczynając swoją przygodę z e-biznesem będziesz potrzebować kapitału. O ile w początkowej fazie oszczędności może być mniej, o tyle wraz z rozwojem, konieczna będzie większa poduszka finansowa (tu pomocne będzie np. startup dofinansowanie).

Startup jak zacząć?

Twój startup ma szansę się przebić, jeśli… starannie zaplanujesz jego wszystkie, początkowe fazy. Nierzadko to właśnie przygotowanie swojego pomysłu, jeszcze przed jego realizacją, jest kluczowe. Dlatego też:

  • Sprecyzuj swój pomysł. Zastanów się co dokładnie chcesz zrealizować, jakie elementy, kroki i dodatkowe przedsięwzięcia będą Ci potrzebne do wystartowania projektu?
  • Stwórz biznesplan. Komu chcesz sprzedawać swoje produkty? Jakie cele biznesowe chcesz realizować? W jaki sposób pozyskasz dofinansowanie? Jak sfinalizujesz zarobione pieniądze? To na tym etapie warto też przeprowadzić swoje pierwsze badania rynkowe.
  • Przeanalizuj zasoby finansowe. Oceń możliwości dodatkowego dochodu, poznaj nowe drogi pozyskiwania funduszy, stwórz poduszkę finansową.
  • Zarejestruj startup. Zastanów się jaką formę prawną będzie miał Twój startup. Zdecydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą, czy może spółkę cywilną?
  • Wybierz i wykup polisę. Bardzo ważnym krokiem jest wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, która ochroni cię przed ewentualnymi kosztami, związanymi z uszkodzeniem bądź kradzieżą imienia.
  • Zespół. O ile na początku najprawdopodobniej poradzisz sobie sam, o tyle z czasem będziesz potrzebować dodatkowego wsparcia. Zastanów się na jakim etapie będziesz rozpoczynać rekrutację, jakich specjalistów będziesz potrzebować?
  • Marketing i reklama. Zastanów się w jaki sposób przebić się na rynku, co zrobić aby zyskać klientów i jak tworzyć przewagę konkurencyjną? Stwórz identyfikację wizualną, buduj komunikacje swojej marki na stronie internetowej i w social mediach. Rozważ dodatkowe akcje promocyjne i marketingowe u profesjonalnych agencji.

Jak zainwestować w startup?

Inwestycja w startup może być ogromną szansą na zwiększenie swoich dotychczasowych dochodów. Zanim jednak to zrobisz – przeanalizuj dokładnie ryzyko i prawdopodobieństwo powodzenia tego projektu. Nie działaj pod wpływem chwili. Zamiast tego – na spokojnie oceń dany pomysł.

Skaluj projekt, dzięki czemu będziesz w stanie wychwycić moment w którym firma osiągnie najwyższy stopień rozwoju. Im lepiej ocenisz potencjał startupu – tym większa jest szansa, że osiągniesz finansowy sukces. Ważne jest więc analizowanie unikatowości modelu biznesowego, dotychczas osiąganych efektów czy przyszłych, planowanych działań, które będą rozwijać biznes. Opieraj się na danych i na \analizach, a także na zbudowanym portfolio i trendach w branży.

Dodatkowo pamiętaj, aby jasno określić:

  • kwotę, którą chcesz przeznaczyć na inwestycję,
  • branże, które są dla ciebie interesujące,
  • oczekiwaną stopę zwrotu,
  • formę wyjścia z inwestycji, gdy ta nie spełni Twoich oczekiwań.

Po spełnieniu wszystkich tych kroków – znajdź stabilną platformę CFD, dzięki której będziesz mógł zainwestować swoje oszczędności w dobrze prosperujący projekt.

Bibliografia:
[1] Agnieszka Skala: Startupy. Wyzwanie dla zarządzania i edukacji przedsiębiorczości. Kraków-Legionowo: Wydawnictwo edu-Libri, 2018, s. 7. ISBN 978-83-65648-89-1.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.