Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Wynajem długoterminowy aut – wady i zalety

bmw 768688 1280

Niespodziewana podróż, która wymaga od nas własnego auta. Konieczność posiadania dodatkowego auta dostawczego, który służy twojej firmie i usługom, jakie prowadzisz. Samochód staje się koniecznym i nieodzownym elementem naszego życia, ułatwiając i umożliwiając zarówno codzienną, jak i zawodową działalność. Co jednak się dzieje, gdy nasza sytuacja materialna i dotychczasowe dochody nie pozwalają na zakup auta? Czy w takiej sytuacji jesteśmy skazani na podróżowanie komunikacją miejską lub pociągami?
Na szczęście – nie. Wynajem długoterminowy aut umożliwia użytkowanie pojazdu w dużo atrakcyjniejszej dla nas cenie, w ograniczonym i wskazanym przez nas czasie. Jeśli więc poszukujesz sposobu na zdobycie samochodu, zobacz czym jest najem długoterminowy i jakie są jego wady i zalety.

Czy taka forma wynajmu się opłaca? Jakie są jej zagrożenia? Na co zwrócić uwagę i jakie najważniejsze wady trzeba znać, zanim zdecydujesz się na długoterminowy wynajem samochodów? Sprawdź!

Rodzaje finansowania pojazdu

Nowy samochód nabyć możemy trzema, różnymi sposobami:

 1. znalezienie i skorzystanie z ofert osób prywatnych (tzw. leasing konsumencki). W tym elemencie efektem jest posiadanie samochodu (nie zawsze z wkładem własnym). Klient zanim tego dokona musi uiszczać raty w rozliczeniu comiesięcznym. Czas spłacania wynosi najczęściej 4 lata. Po zakończeniu spłacania rat klient może: oddać auto do dealera; wykupić spłacić ostatnią ratę (ok 50% wartości auta).
 2. wynajem długoterminowy, o którym więcej powiemy niżej, polega na płaceniu abonamentu przez około 2 lata użytkowania samochodu. W wartość tego abonamentu wlicza się min. naprawy, przeglądy i wymianę części. Kierowca więc ponosi koszty takie jak np. paliwo czy wszelkie inne, niezaplanowane wydatki. Co ważne, z auta korzystać mogą wszyscy członkowie rodziny i z punktu widzenia użyteczności – najlepiej sprawdzi się w przypadku sporadycznego użytkowania.
 3. tzw. leasing z wysokim wykupem – osoba finansująca przedstawia i przekazuje danemu przedsiębiorcy pojazd, który po określonym czasie jest zdolny do wykupienia. Z punktu widzenia korzyści materialnych, leasing jest najbardziej opłacalną (tj. najtańszą) formą zakupu auta dla firm.

Wynajem długoterminowy samochodów, czyli…?

Aby zakupić sobie pojazd decydujemy się często na kredyt. Spłacanie rat bywa nie tylko problematyczne, ale często wręcz niemożliwe. Raty kredytu często obciążają nasze finanse, powodów spiralę długów i w ostateczności – ogromne problemy. Jak łatwo się domyśleć, w przypadku wynajmowania aut ten etap i aspekt zostaje całkowicie pominięty. Co więcej, oferty nie wymagają wpłacania wkładu własnego, a nierzadko oferty nakazują opłacania jedynie składek wartości auta lub uiszczania stałego abonamentu. Z oczywistych względów jest to rozwiązanie atrakcyjne dla osób, które mają ograniczony budżet. Co ważne, wynajem aut musi obowiązywać okres minimum 24 godzin i różni się od popularnego leasingu.

Leasing a wynajem długoterminowy samochodów

Wynajem aut długoterminowo obowiązuje okres przynajmniej 24 godzin. Osoba decydująca się na wynajem musi zaakceptować regulamin wypożyczalni, który oczywiście różni się w zależności od firmy, na którą się ostatecznie zdecydujemy. Zanim podpiszesz regulamin, pamiętaj aby dokładnie go przeczytać, bowiem dokument często zawiera informacje o opłatach związanych z dodatkowymi usługami, które nie wchodzą w skład podstawowych pakietów wypożyczalni (np. łańcuch na koła, gdy wybieramy się na wczasy w góry).

W przypadku wynajmowania musisz liczyć się z opłatami dodatkowymi, jeśli dojdzie do uszkodzenia samochodu. Pamiętaj, iż samochód który chwilowo posiadasz musi być przez ciebie pielęgnowany i zadbany. Jeśli nadmiernie go będzie eksploatował i nie dopilnujesz takich elementów jak np. wymiana płynów, zostaniesz pociągnięty do dodatkowych opłat. W takim wypadku dobrze jest zwrócić uwagę na tzw. aneks do umowy, który może ewentualnie uchronić nas przed niespodziewanymi kosztami.
Coraz częściej, w ujęciu powyższych informacji, podkreśla się, że wynajem samochodu jest korzystniejszą opcją niż leasing.

Używając np. kalkulator leasing, porównując oferty pojawia się pytanie czy faktycznie tak jest?

Aby lepiej odpowiedzieć na to pytanie, uściślijmy czym jest leasing kalkulator i na czym polega taka forma usługi. Kalkulator przedstawia nam najkorzystniejsze oferty według naszego zapytania, wyliczając przy tym raty i wszelkie warunki, przedstawiając co oczywiste daną ofertę.

Sam leasing jest rodzajem najmu, gdzie podpisuje się umowę na określony czas. Co ważne, w umowie ustalany jest także harmonogram spłat rat, który jest narzucony przez firmę. Idąc dalej za tą informacją – kosztem przedsiębiorcy staje się rata miesięczna, która w ostateczności doprowadza do wykupienia danego pojazdu. W przypadku najmu długoterminowego, możliwa jest wymiana pojazdu nawet po 2 latach użytkowania, a sam pojazd nie jest wykupywany po okresie najmu. Mówiąc więc prościej: leasing doprowadza do sytuacji w której po spłacie rat stajesz się właścicielem, a najem pozwala na dobrowolne zmiany pojazdów, bez ich wykupienia.

Najem umożliwia więc:

 • oddanie samochodu i wymiana na nowy model;
 • zwrot pojazdu do firmy;
 • wykupienie samochodu po wartości rynkowej.

Wniosek jest więc taki, że leasing opłaca się bardziej, ale wiąże nas na dłużej. Ponadto jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które pragną wykupić auto na swoje własne użytkowanie. Wynajem aut umożliwia krótką współpracę i jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie podróżują zbyt często i poszukując pojazdu do codziennego eksploatowania. Takie wartości i zalety przyczyniają się co coraz większej popularności wynajmu aut, co powoli zastępuje tradycyjny leasing. Zwolennicy krótszych zobowiązań dużo chętniej korzystają z najmu, nie nadwyrężając przy tym swoich dochodów. Jak zawsze należy dokładnie przeszukać usługi, które oferują firmy, aby wybrać ofertę najlepszą i bez ukrytych kosztów.

Zalety wynajmu długoterminowego

 • niższe opłaty/raty w porównaniu z leasingiem pojazdów
 • duży wybór ofert i firm, udostępniających wynajęcie pojazdów
 • możliwość wynajęcia samochodów osobowych, dostawczych, vanów itd.
 • wypożyczanie nie obciąża firmy i nie wpływa na zdolność kredytowej (co może mieć miejsce w przypadku leasingu aut)
 • ogromne możliwości w wyborze ofert, pakietów – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla komercyjnych
 • wiele firm dopasowuje ofertę do potrzeb i możliwości klienta
 • często firmy nie wymagają wniesienia wkładu własnego, a sami klienci mają różne terminy
 • obowiązywania umowy i wliczone w cenę benefity
 • ciekawe oferty np. wyliczające cenę w zależności od realnie przejechanych kilometrów
 • możliwość przeznaczenia kwoty na miesięczną ratę za użytkowanie auta określa jego segment i poziom wyposażenia. Oznacza to, że rodzaj auta i jego ewentualne dogodności uzależnione są od naszych możliwości i płynności finansowych. Nie płacimy więc za auto na które nas nie stać i które jest zdecydowanie droższe niż dochody

Wady wynajmu długoterminowego

 • w umowie zawarte są sztywne wytyczne dotyczące kilometrów oraz ewentualnych modyfikacji auta
 • w przypadku przekroczenia limitu kilometrów nakładane są dodatkowe koszty (nawet 1zł za 1 km)
 • dużo ukrytych kosztów, o których łatwo zapomnieć
 • dodatkowe zobowiązania finansowe w przypadku uszkodzenia auta (w wynajmie terminowym uiszcza się wkład własny w szkodzie).
 • leasing dopuszcza niewielkie defekty bez dodatkowych opłat, co nie ma miejsca w wynajmu
 • wiele różnych umów, które należy dokładnie przeczytać, razem z regulaminem
 • wypożyczający ponosi również koszty w przypadku kradzieży
 • ubezpieczenie jest dodatkowo płatne
 • w momencie skrócenia okresu najmu wynajmujący będzie musiał ponieść karę, która określona jest w umowie
 • nie zawsze wszystkie naprawy samochodu są pokrywane przez firmę wynajmującą. Pamiętaj, że wtedy należy wykonywać je w autoryzowanym serwisie, co oczywiście jest droższe
 • dodatkowa opłata za aneksowanie umowy
 • należy dodatkowo opłacić polisę za okres niewykorzystanej umowy
 • wysokie kary za przewożenie zwierząt (nawet 500 zł), co uzależnione jest od umowy
 • kara za palenie w wynajmowanym pojeździe

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.