Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Czym jest monitor sądowy i gospodarczy?

hammer 620011 1920 scaled 1

Obowiązujące obecnie przepisy głoszą, iż spółki są zobligowane do dokonywania określonych ogłoszeń w tzw. Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Obowiązki te wynikają z wprowadzonych, różnorodnych przepisów.

Czym dokładnie jest MSiG, czego dokładnie dotyczy i jak dokonywać tych zgłoszeń? Co dokładnie powinniśmy wiedzieć w temacie Monitora, aby uniknąć ewentualnych pomyłek?

Co to jest Monitor Sądowy i Gospodarczy 2019?

Najprościej mówiąc Monitor Sądowy i Gospodarczy jest jednym z dostępnych źródeł uzyskiwania informacji o podmiocie. Przyjmuje on formę ogólnodostępnego dziennika o charakterze urzędowym, w którym określone ustawowo podmioty zobowiązane są do umieszczenia informacji w formie obwieszczeń lub ogłoszeń. W Polsce sądy rejonowe są zobligowane do udostępnienia przeglądów Monitora w sposób bezpłatny. Co ważne – przedsiębiorca, którego dotyczy ogłoszenie w Monitorze, jest obowiązany do przechowywania w siedzibie swojej firmy właściwych numerów.

Pismo zostało wydane przez Ministra Sprawiedliwości na podstawie ustawy z dnia 22 grudnia 1995 roku. Zgodnie z zawartą w niej definicją – jest ona “ogólnokrajowym dziennikiem urzędowym przeznaczonym do zamieszczania obwieszczeń lub ogłoszeń.”

Co ogłasza się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?

W Monitorze znajdziemy (zgodnie z art. 1 ust.3):

1) wszelkie wpisy do rejestru handlowego, chyba że ustawa stanowi inaczej,

2) ogłoszenia wymagane przez Kodeks spółek cywilnych oraz Kodeks postępowania cywilnego,

3) pozostałe obwieszczenia i ogłoszenia, pod warunkiem, że ich ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest wymagane lub dopuszczone przez ustawy.

W dużym uproszczeniu mowa więc o zgłoszeniach np. w kwestii zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym (np. dotyczącym likwidacji spółek), wpisów dotyczących partii politycznych, postanowień o ogłoszeniu upadłości, wezwaniach spadkobierców, ogłoszeniach o wszczęciu postępowań o uznanie za zmarłego, wezwaniach w sprawach o zasiedzenie.

Jak dokonać wpisu?

Ogłoszenia i dokumenty, które docelowo mają znaleźć się w Monitorze przyjmują sekretariaty sądów rejonowych. Dokładny wykaz sądów znajdziesz w załączniku do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 1996 roku. Umieszczenie w liście związane jest z koniecznością zapłaty. Opłatę tę uiszcza się z góry na rachunek bieżący Ministerstwa. Taksa obowiązująca to 70 groszy za jeden znak i nie mniej niż 60 zł za całe ogłoszenie.

Ogłoszenia dotyczące wpisów w KRS następnie przekazuje się przez Centralną Informację KRS – zaraz po dokonaniu wspomnianego wpisu. Opłata uiszczona z góry znaleźć się powinna na bieżących rachunku sądu rejonowego. Opłata stała wynosi 500 zł w przypadku pierwszego wpisu lub 250 złotych w przypadku wpisów kolejnych.

Monitor Sądowy i Gospodarczy wyszukiwarka

W ramach Monitora istnieje wyszukiwarka online, która pozwala na:

  • wyszukiwanie na podstawie imienia i nazwiska (jest możliwe tylko we wpisach do KRS)
  • wyszukiwanie na podstawie numeru PESEL (obejmuje wpisy do KRS oraz postanowienia o ogłoszeniu upadłości).

Aby skorzystać z wyszukiwarki należy podać m.in. takie dane jak numer KRS, numer REGON, numer NIP, swoje imię, nazwisko, numer PESEL oraz rok urodzenia.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.