Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Zwroty podatku – kiedy je otrzymam i jak je wyliczyć?

calculator 428294 1920

Podatki to jeden z najczęstszych problemów lub utrudnień zarówno dla osób prywatnych, działalności gospodarczych, jak i ogromnych korporacji. Ów trudność wynika z konieczności pilnowania i dbania o daty, poprawność dokumentów i działania księgowości. Na szczęście istnieją tzw. zwroty podatku, które są zdecydowanie najprzyjemniejszą częścią kontaktów z fiskusem.

Dla przypomnienia – na rozliczenie podatku od dochodów mamy czas do końca kwietnia danego roku. Wtedy też, na skutek wyliczeń, dowiadujemy się czy przysługuje nam zwrot (czy niestety – nadpłata). Zwrot podatku jest naszym prawem, a sposób rozliczenia – obowiązkiem. Dlatego też warto dopilnować zarówno pierwszego, jak i drugiego elementu. Poniższa lektura odpowie na kilka najważniejszych i trapiących kwestii. Jeśli więc zastanawiasz się do kiedy zwrot podatku obowiązuje w Polsce, ile czeka się na zwrot podatku, czy zwrot podatku na konto możliwy jest w każdym przypadku i jaką kwotę możesz otrzymać, zapraszamy do poniższego materiału.

Kiedy zwrot podatku?

Powyżej wspomnieliśmy, iż zwrot jest naszym prawem. Wynika to z faktu, że Ministerstwo Finansów założyło, że nadpłata podatku powstaje w momencie opłacenia podatku nienależnego (czyli wtedy, kiedy nie było obowiązku jego zapłaty). Zdarza się również, że płatnik (np. nasz pracodawca) pobrał podatek nienależny lub zbyt wysoki, co oczywiście należy uregulować.

Wartość zwrotu podatku wynika z rozliczeń PIT. Kiedy wartość zaliczek pobranych jest wyższa, niż wartość zobowiązania podatkowego, wtedy istnieje szansa na zwrot pewnej należności.

Zwrot nadpłaty PIT – w jaki sposób dostanę pieniądze?

Jeszcze nie tak dawno, jedynym sposobem rozliczenia i zwracania kwoty była poczta polska. Daną należność odbierało się w okienku i potwierdza swoim podpisem oraz dokumentem tożsamości. Dziś sytuacja wygląda trochę inaczej, bowiem dołączyło drugie, bardzo wygodne rozwiązanie:

  1. Na rachunek bankowy podatnika. Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest podanie jego numeru w formularzu ZAP-3 — jeżeli jesteśmy objęci rejestrem PESEL lub NIP-7 / CEIDG-1 — jeżeli nie jesteśmy objęci rejestrem PESEL. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które nierzadko wiąże się też z szybszym rozliczeniem i zwrotem.
  2.  W gotówce, w placówce pocztowej – nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu.

Ponadto, Ministerstwo przypomina, że w przypadku nadpłaty, której wysokość nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu (23,20 zł), możliwy jest jedynie zwrot w kasie.

Kiedy nastąpi zwrot podatku? Jak go wyliczyć?

Przejdźmy do najważniejszej informacji, a więc do daty, kiedy dana należność zostanie nam dostarczona w formie gotówki lub przelewu bankowego. Po pierwsze – jeśli kwota jest zbyt niska, Urząd Skarbowy nie musi zwrócić nam nadpłaty podatku. Ustalona kwota, która nie podlega zwrotowi wynosi poniżej 8,70 zł. Kwota ta zostaje zaliczona na poczet obecnych lub przyszłych zaległości podatkowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku istniejących zaległości z płatnościami (za np. mandaty). Wówczas pieniądze ze zwroty automatycznie idą na spłatę wszystkich naszych, dotychczasowych długów.

We wszystkich pozostałych sytuacjach, zwrot nadpłaconego podatku następuje w przeciągu 90 dni od momentu rozliczenia. W takim wypadku działa zasada kto szybciej ten lepiej, dlatego też zachęca się do korzystania z takiej opcji jak kalkulator zwrotu podatku, który pozwoli oszacować daną kwotę. Jeśli ta będzie duża, a nam będzie zależało na czasie, należy rozliczyć się możliwie jak najszybciej. Obecnie rozliczenia z przelewem bankowym następują szybciej niż z osobistym zwrotem gotówkowym. W przypadku zwłoki możemy ubiegać się o odsetki. Obecnie wynoszą one 8% w skali roku.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.