Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Ranking najlepszych uczelni na świecie – gdzie udać się na studia?

vasily koloda 8CqDvPuo kI unsplash

Obowiązkowa edukacja w Polsce obowiązuje do 18. roku życia. Oznacza to, że wraz z uzyskaniem pełnoletności uczeń ma prawo zakończyć swoją “szkolną karierę”, wyruszając na rynek pracy. Jednakże znaczna część z nich, nie zaprzestaje rozwijania swoich kompetencji i w celu – udaje się na studia.

Obecnie w Polsce działa około 400 publicznych i niepublicznych uczelni wyższych. Na świecie ich ilość liczona jest w tysiącach. Tak wiele placówek otwiera szereg drzwi dla ambitnych, młodych ludzi, którzy pragną zostać lekarzami, prawnikami i psychologami.

Z myślą o rozwijaniu swoich kompetencji, co roku, powstaje ranking uczelni wyższych na świecie i w naszym kraju. Jego celem jest “zwiększenie obecności instytucji akademickich i badawczych w Internecie”[1]. Dzięki niemu dużo szybciej (i być może łatwiej) wybierzesz prestiżową placówkę, w której walczyć będziesz o dyplom.

Rodzaje uczelni w Polsce (i na świecie)

Miano “uczelni wyższej” jest bardzo ogólne i dotyczy wielu podtypów, które różnią się specjalnościami, trybem nauki, zajęciami oraz nomenklaturą prawną. Mówiąc więc o uczelniach wyższych mamy na myśli wszystkie te, które kontynuują naukę po obowiązku szkolnym i których ukończenie związane jest z otrzymaniem wykształcenia wyższego (np. magistra).

W Polsce obecnie w grupie tej znajdują się:

  • Uniwersytety,
  • Uczelnie medyczne – z których często robi się osobnych ranking uczelni medycznych na Świecie lub w Polsce,
  • Uczelnie ekonomiczne,
  • Uczelnie pedagogiczne,
  • Uczelnie informatyczne – z których również robi się dedykowany ranking uczelni informatycznych na świecie lub w Polsce,
  • Uczelnie techniczne – z których robiony jest ranking uczelni technicznych na świecie lub w Polsce,
  • Uczelnie rolnicze,
  • Uczelnie artystyczne,
  • Uczelnie teologiczne,
  • Akademie wychowania fizycznego,
  • Uczelnie Morskie,
  • Uczelnie resortu obrony narodowej.

Oprócz powyższych istnieje ponad 200 placówek, które nie klasyfikują się do tego podziału.

Ranking uczelni na świecie 2022 w Polsce

Znając już powyższy podział, pora wskazać listę najlepszych uczelni w Polsce.
Wszystkie uczelnie klasyfikuje się według kilku wskaźników – tj. wyników akademickich lub badawczych (w tym absolwentów i pracowników). Bierze się więc pod uwagę np. absolwentów i wykładowców, zdobywających nagrody Nobla i medale Fieldsa, wysoko cytowanych naukowców, artykuły opublikowane w profesjonalnych publikacjach, artykuły indeksowane w głównych indeksach cytowań oraz wyniki akademickie instytucji w przeliczeniu na mieszkańca.

Za najwyższy wynik uznaje się 100 pkt w skali. Wartość tą z automatu otrzymuje uczelnia, która zajęła w danym kraju pierwsze miejsce. Pozostałym placówkom oblicza się procent z najwyższego wyniku.

Miejsce 1: Uniwersytet Jagielloński – Kraków – 100 pkt

Uniwersytet zyskujący najwięcej punktów zwłaszcza w zakresie przedmiotów takich jak: Zdrowie publiczne, Matematyka i Nauki weterynaryjne. Uczelnia wyróżnia się nie tylko bogatą, wieloletnią historią (założono go 1363 roku), ale i sporym odsetkiem studentów zagranicznych (ponad 8%).

Miejsce 2: Uniwersytet Warszawski – Warszawa – 76,8 pkt

Uniwersytet założony w 1816 roku, znajdujący się na Krakowskim Przedmieściu. Najlepiej oceniane przedmioty to: Fizyka i Matematyka, a także Nauka i technologia. To właśnie Fizyka na Uniwersytecie Warszawskim jest jednym z najwyżej ocenianych przedmiotów w ogólnym, światowym rankingu

Miejsce 3: AGH – Kraków – 70.1 pkt

Uczelnia doceniana zwłaszcza Inżynierię chirurgiczną i fizykę. Uczelnia założona w 1913 roku ma zaledwie 2% studentów zagranicznych, przez co musi ustąpić miejsca Uniwersytetowi Jagiellońskiemu.

Dalsze miejsca odpowiednio przypadają: Politechnice Gdańskiej (4.), SGGW w Warszawie (5.), Wrocławski Uniwersytet Medyczny (6.), Uniwersytet Adama Mickiewicza (7.), Warszawski Uniwersytet Medyczny (8.), Uniwersytet Mikołaja Kopernika (9.), Politechnika Warszawska (10.), Politechnika Wrocławska (11.), która uzyskała 48 pkt.

Ranking najlepszych uczelni na świecie

Ranking uczelni wyższych na Świecie bazuje na podobnej metodologii. W tym kontekście bierze się jednak pod uwagę wszystkie uczelnie, przez co konkurencja jest naprawdę ogromna, a o pierwszym TOP3 nierzadko decydują niuanse.

Miejsce 1: Uniwersytet Harvard – Harvard University, Cambridge, Massachusetts 02138-3800, United States of America – 100 pkt
Absolutny lider wśród szkół wyższych na całym świecie. Zajmuje pierwsze miejsce w 9 kierunkach, ciesząc się uznaniem wśród 24% studentów, przyjeżdżających zza granicy. Wśród szczególnie cennych przedmiotów są m.in. Inżynieria biomedyczna, Biotechnologia, Medycyna Kliniczna.

Miejsce 2: Uniwersytet Stanford – Stany Zjednoczone – 76 pkt.
Od 2018 roku plasuje się na pierwszym miejscu, wyróżniając się tak prestiżowymi kierunkami, jak np. Informatyka i inżynieria, Statystyka i Chemia. Podobnie jak w przypadku Harvardu – ponad 24% studentów przyjeżdża z zagranicy, aby uczyć się za murami tego uniwersytetu.

Miejsce 3:Massachusetts Institute of Technology (MIT) – Stany Zjednoczone – 70 pkt
Uniwersytet, który dopiero w 2022 roku wkroczył na podium, spychając na dalszy plan Uniwersytet Cambridge z UK. W tym momencie – zajmuje pierwsze miejsce na świecie w takich kierunkach, jak np. Fizyka czy Automatyzacja.

Bibliografia:
[1] In The Know: Webometrics Ranking of World Universities – inquirerdotnet on Facebook. Philippine Daily Inquirer, 6.09.2011. [dostęp 2014-02-09]. (ang.).

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.