Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Przegląd samochodu – ile kosztuje, jak się przygotować i kiedy go wykonać?

automotive 1866521 1920 scaled 1

Przegląd samochodu potrafi być stresujący dla niemalże każdego kierowcy. Kilkuminutowa wizyta w stacji kontroli ma bowiem kluczowe znaczenie dla naszej mobilności, a otrzymanie negatywnej oceny nierzadko utrudnia życie wielu właścicieli pojazdów. Szacuje się, że rocznie, w Polsce, wykonuje się około 18 milionów okresowych badań, co w bliżeniu daje nam około 9 kontroli dziennie (zakładając, że stacje otwarte są siedem dni w tygodniu).

Te same statystyki informują, że około 3 procent wszystkich kontroli skończyło się tzw. negatywem. Co to oznacza dla kierowcy? Jakie są przyczyny takich decyzji i jaki jest koszt przeglądu samochodu?

Co to jest przegląd samochodu?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia czym właściwie jest przegląd pojazdów. Najprościej mówiąc jest to coroczne (z pewnymi wyjątkami), obowiązkowe badanie techniczne, którego celem jest dopuścić pojazd do poruszania się po polskich (i nie tylko) drogach. Obowiązek dokonywania przeglądu jest odgórny i regulowany prawnie, a nie wywiązanie się z tego obowiązku grozi mandatem wynoszącym nawet 500 złotych oraz zakazem poruszania się wskazanym pojazdem.

Zgoda na poruszanie się samochodem lub motorem, jest tożsama z otrzymaną pieczątką w dowodzie rejestracyjnym. Pieczątka musi zostać potwierdzona podpisem i datą.

Odstępstwem od reguły są sytuacje, w których pojazdy:

 1. wyjechały prosto z salonu. Termin pierwszego przeglądu upływa po trzech latach od pierwszej rejestracji. Potem termin upływa po dwóch, kolejnych latach, a następnie co roku.
 2. są zabytkowe – w takich okolicznościach bada się je raz, tuż przed rejestracją.

Obecne przepisy

Jak obecnie wyglądać będzie przegląd naszego pojazdu? Według przepisów opłatę należy uiścić przed wjazdem do stacji kontroli pojazdu, która wykonuje przegląd naszego auta. Jest to niezwykle ważny zapis, informujący, że jeśli nasz pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu, to nadal obciążony jest koniecznością zapłaty należnej kwoty.

Informacja o usterce lub nieprawidłowościach trafia do ogólnej bazy oraz udostępniana jest wszystkim stacjom kontroli. Oznacza to, że niemożliwe jest znalezienie innej stacji, w celu otrzymania pieczątki i zgody na poruszanie się pojazdem. Przepis ten został wprowadzony po licznych próbach oszustwa, kiedy to właściciele aut zmieniali stacje kontroli dopóki nie otrzymali pożądanej pieczątki.

Co, jeśli mój pojazd nie przeszedł przeglądu?

Jak już wspomnieliśmy – opłata za przegląd obowiązuje na początku uslugi, co oznacza, że należną kwotę uiszczamy nawet po otrzymaniu tzw. “negatywa”.

Po otrzymaniu negatywnej opinii otrzymujemy dokument uprawniający nas do poruszania się po drodze przez najbliższe 14 dni. Wyjątek stanowią uchybienia, które poważnie zagrażją bezpieczeństwu kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Wyjątek ten jest równoznaczny z koniecznością przewiezienia auta z SKP wprost do warsztatu. Co ważne – takie uchybienie musi stwierdzić diagnosta, na wniosek którego auto przetransportowane jest na lawecie.

Właściciel auta ma maksymalnie 14 dni na to, aby wrócić na przegląd, po wcześniejszym usunięciu usterki. Powrót okraszony jest dodatkowymi opłatami – ich ilość i kwota uzależniona jest od liczby awarii (jedna usterka kosztuje średnio 20 zł).

Rekomenduje się, aby wrócić na stację, która pierwotnie wystawia negatywną opinię.

Jakie są najczęstsze przyczyny nieuzyskania pieczątki?

Oczywiście przyczyn negatywnych przeglądów jest cały bezlik, a rodzaju wszystkich usterek nie damy rady wymienić. Najczęściej jednak w grupie pojawiających się awarii wymienia się:

 • braku ważnej legalizacji butli od LPG,
 • zużyty układ hamulcowy,
 • wyciek płynów eksploatacyjnych,
 • luzy w zawieszeniu,
 • luzy w układzie kierowniczym,
 • niedziałający hamulec ręczny,
 • wyświetlanie kontrolek awaryjnych,
 • “łyse” gumy,
 • udogodnienia, będące zagrożeniem na drodze – np. mocno przyciemniane szyby.

Ile kosztuje przegląd?

Cena przeglądu uzależniona jest od kilku czynników, z jednoczesnym zachowaniem niezmiennego cennika. Oznacza to, że zapłacisz za swój przegląd dokładnie taką samą cenę – bez względu na to jaką stację kontroli wybierzesz.

I tak oto za kontrolę samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t zapłacisz zawsze 99 zł.

A ile kosztuje przegląd auta z gazem? Przegląd techniczny auta z instalacją LPG/CNG kosztuje obecnie 162 zł. W cenie wliczone są koszty: regularnej opłaty za przegląd – czyli 98 zł, 1 zł za ewidencję badania, a oprócz tego 63 zł za badania specjalistyczne instalacji gazowej.

Pozostałe ceny, za inne pojazdy, to:

 • motocykl – 63 zł
 • motorower – 51 zł
 • ciągnik rolniczy – 63 zł
 • przyczepa rolnicza do 1,5 t – 41 zł.

Co jeśli zapomnę o przeglądzie?

Jeśli termin ważności dotychczasowego, zeszłorocznego przeglądu już upłynął, musisz jak najszybciej udać się do stacji kontroli pojazdu. Oczywiście wcześniej, bez odpowiedniej pieczątki, nie powinieneś poruszać się owym pojazdem. Jeśli nie przekroczysz 30 dni od docelowej daty zapłacisz ustawowe 126 złotych. Jeśli minęło co najmniej 45 dni będziesz musiał dopłacić 50 procent za owe badanie.

Jak wygląda standardowy przegląd?

Oczywiście ciężko jest mówić jak dokładnie przebiega przegląd na danej stacji. Od decyzji, które podejmuje diagnosta zależą wszystkie kolejne kroki, a tym samym ewentualne wykryte awarie. Standardowo jednak przegląd wygląda następująco:

 1. Diagnosta prosi o wjechanie do stacji kontroli pojazdów (lub robi to samodzielnie),
 2. następnie sprawdzane są numery BIN oraz zgodność z dowodem rejestracyjnym,
 3. sprawdzane jest dodatkowe wyposażenie – instalacja LPG i CNG podlega nieco innym procedurom w tym zakresie,
 4. sprawdzane są hamulce – pod kątem siły, równomierności hamowania i działania hamulca pomocniczego,
 5. sprawdzany jest układ kierowniczy,w tym stopień zużycia drążków kierowniczych,
 6. sprawdzane są zawieszenia, w tym luzy elementów metalowo-gumowych,
 7. sprawdzane są nadwozia,
 8. analiza stanu szyb,
 9. analiza układu wydechowego, w tym ewentualnej głośności,
 10. sprawdzanie silnika (wycieki oleju, pomiar emisji szkodliwych związków, zgodność obowiązującą normą,
 11. analiza ogumienia
 12. prawidłowość działania oświetlenia,
 13. sprawdzenie pasów bezpieczeństwa,
 14. sprawdzenie obowiązkowego wyposażenia, w tym obecność trójkąta i gaśnicy.

Kary za brak przeglądu

Jeżdżenie pojazdem bez ważnego przeglądu jest niezgodne z prawem. Oznacza to, że nie możemy poruszać się pojazdem, który nie przeszedł pozytywnej kontroli. Poruszanie się takim samochodem obarczone jest ryzykiem narażenia zdrowia kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Ponadto kontrola drogowa ma prawo wystawić mandat w wysokości 500 zł oraz zabrać dowód rejestracyjny.

Brak przeglądu, a OC?

Na koniec zajmijmy się ubezpieczeniem auta, które również nadwyręża nasz domowy budżet raz w roku. Czy brak terminowego przeglądu oznacza, że nie możemy zakupić ubezpieczenia OC? Teoretycznie nie, ponieważ brak badania technicznego auta podczas wypadku nie ma wpływu na wypłatę świadczenia polisy. W rzeczywistości więc firma ubezpieczeniowa ma obowiązek wypłacić odszkodowanie lub zwrócić się z żądaniem regresu.

Jeśli na skutek wypadku to my jesteśmy stroną poszkodowaną, zakład ubezpieczeniowy ma w obowiązku sprawdzić, czy szkody które powstały nie są związane ze stanem technicznym pojazdu. Brak aktualnego przeglądu jest poważnym sygnałem dla firmy, a tym samym idealnym argumentem, aby nie wypłacić w całości obowiązującej nas polisy.

Wnioskując więc: jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że wypadek ma związek z brakiem przeglądu nasza należność zostanie pomniejszona.

Co, jeśli nie mam miejsca na pieczątkę w swoim dowodzie?

W dalszym ciągu nie zniesiono obowiązku posiadania papierowej wersji dowodu. Oznacza to, że o ile nie musimy mieć go zawsze przy sobie, o tyle w rzeczywistości konieczne jest posiadania wspomnianych już pieczątek. Jeśli w dokumencie zabraknie miejsca na pieczątkę otrzymamy pozwolenie tymczasowe, które kosztuje 19 zł. Po otrzymaniu takiego dokumentu musimy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego w naszym urzędzie. Do wymiany dokumentu potrzebne będzie m.in. dowód osobisty, ubezpieczenie OC i wspomniane już zaświadczenie wydane przez diagnostę.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.