Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Ile kosztuje rozwód w 2020 roku? Pozew o rozwód

angry argue argument 343

Czy wiesz, że w Polsce coraz częściej dochodzi do rozwodów? W 2017 doszło do złożenia ponad 190 tysięcy pozwów, a eksperci szacują, że liczba ta będzie się stopniowo zwiększać. W ponad 25% przyczyną, wpisaną w pozew o rozwód, to “niezgodność charakteru”. Dochodzi więc do sytuacji, że szybkość działania urzędów, lepsza sytuacja majątkowa kobiet i możliwość podawania tak ogólnego powodu ułatwia decyzję o rozstaniu. Sprawdźmy zatem ile kosztuje rozwód kościelny w 2020 roku.

Koszty rozwodowe – czyli za co właściwie płacimy?

Zacznijmy więc od początku, czyli od wyjaśnienia za co płacimy, decydując się na rozwód. Wbrew pozorom opłat nie ma tak dużo, a ich kwota wynika głównie z konkurencyjności cen poszczególnych przedstawicieli.

 • cena adwokata lub radcy prawnego – jak łatwo się domyślić nie ma tu jednej, odgórnej stawki, obowiązującej zawsze i w przypadku każdego rozwodu. Cena najczęściej idzie w parze z doświadczeniem i skutecznością, a za to musimy po prostu zapłacić więcej. Strona może zrezygnować z pełnomocnika i występować samodzielnie – głównie w celu obniżenia łącznych kosztów lub gdy rozwód przebiega w przyjaznych i bezkonfliktowych okolicznościach. Uznajmy jednak, że najmniejsze kwoty za przedstawiciela zaczynają się od kilkuset, do nawet kilkudziesięciu złotych. Warto w tym elemencie podkreślić, iż Ministerstwo Sprawiedliwości reguluje opłaty w rozporządzeniu o czynnościach adwokackich. Według nich, minimalna stawka w sprawie o rozwód wynosi 720 zł. Niezwykle istotny jest aspekt orzekania o winie – w przypadku przegranego procesu opłacamy koszty zarówno swojego pełnomocnika, jak i pełnomocnika drugiej strony (tj. naszego byłego małżonka).
 • cena opłaty sądowe – w tym elemencie, opłata sądowa jest stała i nie zmienia się, bez względu na rodzaj i przebieg sprawy. W Polsce opłata wynosi 600 zł i uiszczamy ją wraz z pozwem o rozwód(pozew o rozwód wzór podajemy poniżej). Koszty te ponosi osoba przegrywająca proces, czyli osoba z wyłączną winą, stwierdzoną przez sąd. Oznacza to, iż jedna osoba opłaca zarówno koszty pozwu jak i koszty powołania biegłego (jeśli sytuacja tego wymaga), a druga nie zostaje obarczona dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak powództwo jest oddalone, to koszty procesu ponosi powód. W przypadku braku orzekania o winie – pozwany oddaje 150 zł, a resztą dokłada sąd.
 • koszty oceny biegłego – jeśli występuje konieczność porady biegłego, koszty wliczane są w łączną sumę, wynikająca z postępowania sądowego.W te same koszta wlicza się mediacje, czy koszty wynikające z zabezpieczenia kontaktów z dziećmi. Wniosek ów kosztuje około 40 zł.

Jeśli jednak posiadasz duże problemy finansowe i powyższa suma jest zbyt pokaźna, możesz wnioskować o zwolnienie kosztów sądowych. Aby jednak to zrobić musisz wykazać, z całą stanowczością, o problemach i braku płynności finansowych. Jest to niezwykle cenna informacja, zwłaszcza, że zapowiedziano zwiększenie łącznych kosztów, o niemalże 4- krotność obecnej kwoty.

Ślub kościelny a rozwód

Powyżej wspomnieliśmy również o tzw. rozwodzie kościelnym. W tym wypadku przyczyna, podana podczas wnioskowania, musi spełniać kilka, zasadniczych aspektów. Aby doszło do unieważnienia ślubu kościelnego, musi zostać spełniony przynajmniej jeden “warunek”:

 • ślub w młodym wieku (tj. poniżej 16 roku życia)
 • inny związek małżeński którejś ze stron
 • różność religii
 • święcenia
 • pokrewieństwo w linii prostej i do 4 stopnia linii bocznej
 • pokrewieństwo na linii prawnej (powstałego z adopcji)

No właśnie, w przypadku rozwodu kościelnego, tak naprawdę. mowa o unieważnieniu zawarcia związku małżeńskiego. Wniosek też rozpatrzony może być nawet w przeciągu 4 dni, a koszty w głównej mierze uzasadnione są kosztów danej parafii. W procesie pomoże kancelaria kanoniczna, która wstępnie szacuje powodzenie takiego wniosku, a następnie kieruje skargę powodową do sądu biskupiego. Cały proces, wraz z indwydiualnymi postawami i wnioskami, wymaga złożenia szeregu dokumentacji, często wykorzystujących materiały publiczne lub prywatne. To one stanowią za dowód w sprawie.

Pozew o rozwód wzór

Na koniec kilka cennych porad, jak poprawnie złożyć wniosek o rozwód. Dzięki temu, że złożymy go w sposób staranny i poprawny, unikniemy ewentualnych, dodatkowych kosztów i co ważniejsze – stresu i czasu.

Pozew o rozwód – darmowy wzór do pobrania doc/pdf

Word 2007

pdf logo

 1. Zadbaj o poprawne zaadresowanie i oznaczenie sądu. Uwzględnij kto jest powództwem, a kto pozwanym
 2.  Dokładnie podkreśl o co wnosisz – poczynając od rozwiązania małżeństwa, a na opiece rodzicielskiej kończąc. Elementy te możesz wypunktować, łącznie ze wskazaniem kto w twoim mniemaniu ma ponosić łączne koszta.
 3. Uzasadnij powód wnoszonego dokumentu – umieść w nim również informację o dowodach, które zostaną dołączone w załączniku (np. akt urodzenia dziecka). Dokładnie opisz zaistniałą sytuację, wskazując na źródło konfliktu. Dokładnie podkreśl co jest przyczyną rozpadu związku. W tym punkcie często dochodzi do eskalacji emocji, opisywania problemów na tle emocjonalnym, finansowym i seksualnym. Staraj się ważyć słowa tak, aby przedstawić najważniejsze punkty i elementy, które w całej sprawie będą miały kluczowe znaczenie.
 4. Umieść załączniki, na które powołujesz się w punkcie trzecim.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.