Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Żarówka energooszczędna a LED – porównanie

ceiling lighting 80207 1920 scaled 1

W 1980 roku Thomas Alva Edison pracował nad urządzeniami elektrycznymi w pracowni ulokowanej na Ward Street. Od dziecka wiedział, że jego przyszłość pójdzie właśnie w tym kierunku, a zwieńczeniem jego pracy i wiedzy stała się żarówka elektryczna. To ona dawała rażące, intensywne światło i… pękała po niedługim czasie, stając się niezwykle nieefektycznym wynalazkiem.

Samoświadomość konsumencka, dbanie o środowisko, rozwój technologii i zmienne oczekiwania użytkowników przyczyniły się do powstawania nowych, alternatywnych rozwiązań. W taki właśnie sposób powstały żarówki energooszczędne i żarówki LED. Czym właściwie się one różnią i który model będzie idealny do twojego domu lub miejsca pracy?

Budowa żarówki

Żarówki różnią się między sobą swoją budową i to właśnie ta konstrukcja wpływa na ich klasyfikację. Tak oto żarówka klasyczna zbudowana jest z drutu wolframowego, umieszczonego w szklanej bańce wypełnionej mieszaniną gazów szlachetnych i próżnią. Standardowa wersja przypomina kształtem gruszkę i posiada trzonek o skrócie E7. Bańka ta oznaczona jest skrótem GLS, którą wielokrotnie obserwujemy na opakowaniach producentów.

Z kolei żarówka energooszczędna istnieje w dwóch typach – z zintegrowanym układem zapłonowym i bez tego układu. Najbardziej charakterystycznym elementem budowy żarówek jest szklana rurka, ułożona na kształt litery U lub spirali. W przypadku żarówki LED znajdziemy w środku diody, generujące światło.

Najważniejsze informacje o żarówce energooszczędnej

Zastępcza nazwa dla żarówki energooszczędnej to tzw. świetlówka kompaktowa CFL. Jej specyficzny kształt, przypominający literę “U” lub spiralę, cechuje się przede wszystkim mniejszym zużyciem prądu i znacznie większą żywotnością niż wspomniane już żarówki klasyczne. Co ważne – wytwarzająca mniej ciepła świetlówka zmniejsza również ryzyko termicznego uszkodzenia opraw.

Warto podkreślić, iż żarówka energooszczędna – jak sama nazwa wskazuje – jest proekologiczna, a jej stosunkowo niska cena powoduje, że ta staje się główną konkurencją dla klasycznych, pierwotnych źródeł światła.

O ile można by przypuszczać, że tego typu oświetlenie nie spotyka się z krytyką, o tyle w rzeczywistości żarówki energooszczędne opinie są podzielone. Pierwszy obóz zwolenników docenia jej żywotność, a drugi, przeciwników, podkreśla jej wysokie zużycie energii.

Najważniejsze informacje o żarówce LED

Żarówka LED stoi w opozycji dla żarówek klasycznych. Przy ich produkcji wykorzystuje się najnowszą technologię, która wzbudza wiele kontrowersji i przyczynia się do równie wielu pytań. Po pierwsze – podstawą niepewności jest dokładne parametry mówiące o zużyciu energii. Według statystyk żarówki te zużywają niemal 10% mniej energii niż żarówki klasyczne. Dodatkowo, żarówki LED są niezwykle trwałe – średnio wykazują się ponad 50 tysiącami godzin świecenia. Ponadto LED wymaga znacznie mniejszej mocy do wytworzenia danej ilości światła, a w ofertach sklepu najdziemy wiele żarówek o charakterze dekoracyjnym.

Największą wadą żarówek LED jest ich cena – przez wielu sprowadzona do inwestycji, która może naruszyć nasze oszczędności.

Którą wybrać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie spróbujmy porównać obie żarówki pod kątem kosztów zakup i rocznego użytkowania. Tak oto żarówka energooszczędna E27 kosztuje do 20 zł za sztukę, a żarówka LED E27 to koszt ok 30 zł od sztuki. Zakładając pewną kwotę energii elektrycznej (za 1kWh) i nakładając limity dzienne użytkowania danej żarówki, otrzymujemy wyniki wskazujące, iż: cena jednorazowego zakupu przemawia na rzecz żarówek energooszczędnych, ale to LEDy zużywają mniej prądu. Ostatecznie więc obie żarówki są do siebie zbliżone pod kątem zalet i łącznie ponoszonych kosztów, a wskazanie jednoznacznego zwycięzcy jest niezwykle trudne i uzależnione od różnych parametrów i wartości.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.