Energia – BankSecrets https://banksecret.pl Sat, 19 Nov 2022 16:20:52 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.2 https://banksecret.pl/wp-content/uploads/2022/03/cropped-favicon-bs-32x32.png Energia – BankSecrets https://banksecret.pl 32 32 Jak sadzić i pielęgnować drzewo tlenowe? https://banksecret.pl/blog/energia/jak-sadzic-i-pielegnowac-drzewo-tlenowe/ https://banksecret.pl/blog/energia/jak-sadzic-i-pielegnowac-drzewo-tlenowe/#respond Fri, 23 Dec 2022 16:18:00 +0000 https://banksecret.pl/?p=3436 Tlen jest paliwem dla człowieka, niezbędnym składnikiem, który umożliwia funkcjonowanie zarówno fauny, jak i flory. To on bierze udział w oddychaniu komórkowym i redystrybucji energii. Ta z kolei sprawia, że w naszym ciele rozprowadzana jest krew, która z kolei jest nośnikiem składników odżywczych. To dzięki tlenowi oddychamy, a mózg może sprawnie koordynować wszystkie czynności.

Świadomość tego, jak ważny jest tlen w naszym życiu, zdarza się jednak z danymi, jakoby co roku, tylko w Polsce, wycinano nawet 40 mln metrów sześciennych przestrzeni. Szacuje się, że w ten sposób tracimy nawet 40 milionów drzew. Drzew, które nie tylko dają cień i schronienie dla licznych gatunków, ale także tych, które dostarczają tego cennego tlenu.

Z myślą o tych niechlubnych statystykach powstało drzewo tlenowe sadzonki, które docelowo mają stworzyć drzewo tlenowe w ogrodzie. To dzięki niemu możemy “załatać” powstałe ubytki, niejako ratując uszkodzone środowisko.

Jak wygląda drzewo tlenowe?

Drzewo tlenowe – oxytree – jest hybrydą, powstałą z dwóch gatunków: Paulownia fortunei i Paulownia elongata. Za jej stworzenie, wyselekcjonowanie i rozprowadzanie odpowiada innowacyjna, biotechnologiczna firma z Hiszpanii.[1]

Głównym założeniem i zaletą tak stworzonej odmiany, jest fakt, że drzewo tlenowe paulownia jest w stanie pochłonić nawet 10 raz więcej dwutlenku węgla, niż klasyczne, inne, krajowe gatunki. Co więcej – ich wzrost na poziomie 3 metrów zajmuje kilka miesięcy, co pozwala sprawnie i szybko wzbogacić teren o niezwykle wartościową florę.

Drzewo tlenowe dorosłe jest jednym z najszybciej rosnących drzew na świecie. W ciągu 6 lat osiąga wysokość nawet 16 metrów(!). Dodatkowo, wyróżnia je łatwa uprawa, piękna, rozłożysta struktura, a także fioletowo-białe kwiaty, które przyciągają owady i wprowadzają cenną homeostazę.

Drzewo tlenowe zastosowanie to:

  • stanowią za materiał opałowy – z jednego drzewa można uzyskać przynajmniej 0,5 m3 drewna opałowego,
  • produkują nawet 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste,
  • zawierają mikroelementy, które stanowić mogą za pokarm dla zwierząt,
  • jest to naturalna biomasa,
  • drzewo tlenowe kwitnienie wydobywa delikatny, słodkawy zapach,
  • kwiaty przyciągają pszczoły, które produkują miód,
  • źródło drewna.

Drzewo tlenowe cena nie niezwykle atrakcyjna, co dodatkowo ma zachęcić do ich zakupu i tym samym – do wspierania środowiska. Szacunkowa cena wynosi od 40 do 50 zł za sadzonkę. Ta niska cena ma tym większe znaczenie, gdy potraktujemy owe drzewo jako… inwestycję. Szacuje się, że średni roczny zysk z plantacji, po odjęciu kosztów utrzymania i pielęgnacji, wynieść może nawet 13 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że z odciętego pnia, drzewo odrosnąć może nawet 4-krotnie – zysk jest zwielokrotniony, osiągając pułap nawet 20 tysięcy złotych rocznie.

Drzewo tlenowe kiedy sadzić?

Drzewa tlenowe zwykle sadzi się jesienią lub wiosną – ze szczególnym wskazaniem na miesiąc maj. Docelowo ich uprawa jest prosta, a sama sadzonka doskonale sobie radzi zarówno na glebach mało zasobnych, jak i kamienistych. Optymalne pH do wzrostu, oscyluje w granicach od 5 do 8.9.
Jeśli odczyn gleby jest kwaśny – rekomenduje się najpierw przeprowadzenie procesu wapnowania (przy pomocy nawozów wapniowych), które zmienią środowisko na bardziej przychylne. Nie należy sadzić drzew tlenowych na terenach podmokłych i wilgotnych – dużo lepiej sprawdzą się tereny słoneczne, ciepłe i jednocześnie – osłonięte od wiatru.

Drzewo tlenowe jak szybko rośnie?

Drzewo tlenowe rośnie zdecydowanie szybciej, niż to “standardowe”. Szacuje się, że już w ciągu 6 lat może osiągnąć imponującą wysokość 16 metrów. Dla porównania – jodła rośnie do 100 lat, a dąb nawet 160 lat.

Oczywiście, na tempo wzrostu wpływ ma wiele czynników – zarówno warunki środowiskowe, jak i sposób pielęgnacji.

Drzewo tlenowe jak sadzić?

Drzewo tlenowe – podobnie jak inne, dostępne rośliny – wymagają przestrzegania pewnych “ogrodniczych” norm. Pomimo łatwej pielęgnacji i uniwersalności sadzonek, warto pamiętać, że te docelowo powinniśmy sadzić w okresie wiosenno-jesiennym, ze szczególnym wskazaniem na późny maj i wczesny czerwiec. Ze względu na niskie temperatury i trudne warunki atmosferyczne w Polsce – lepiej unikać ich sadzenia zimą lub podczas gorącego lata.

Biorąc pod uwagę docelową wielkość, wysokość i rozłożystość gałęzi, ważne jest, aby podczas sadzenia zachować odpowiednie odstępy. Te docelowo powinni wynosić 4×4 lub 4×5. Pierwsza wartość to odległość w rzędzie, a druga – pomiędzy rzędami.

Jak rozmnożyć drzewo tlenowe?

Jedyną – ale istotną – wadą drzew tlenowych jest fakt, że ich samodzielne rozmnażanie jest niemalże niemożliwe. Z tego też względu nie zaleca się podejmowania tych prób – zwłaszcza niedoświadczonym ogrodnikom czy rolnikom. Ostatecznie jednak – gdy czujesz się na siłach i posiadasz wystarczającą wiedzę – należy tego dokonywać wyłącznie wtedy, gdy roślina wyda odrosty korzeniowe.

Docelowo, cały proces rozmnażania odbywa się w środowisku laboratoryjnym, wykorzystującym tzw. metodę in vitro. Z tego też względu, jeśli chcesz posiadać własne oxytree, powinieneś kupić sadzonkę, która pochodzi z wiarygodnego, typowo laboratoryjnego, źródła.

Bibliografia:
[1] M. Bortniak, T.R. Sekutowski, O. Zajączkowska, M. Kucharski. Influence of the soil from Oxytree plantation on germination and initial growth of winter and winter rape. „Progress in Plant Protection”. 58, 4, s. 247–250, 2018.

]]>
https://banksecret.pl/blog/energia/jak-sadzic-i-pielegnowac-drzewo-tlenowe/feed/ 0
Czy blaszany garaż wymaga zezwolenia na budowę? https://banksecret.pl/blog/energia/czy-blaszany-garaz-wymaga-zezwolenia-na-budowe/ https://banksecret.pl/blog/energia/czy-blaszany-garaz-wymaga-zezwolenia-na-budowe/#respond Wed, 30 Nov 2022 15:48:00 +0000 https://banksecret.pl/?p=3417 Garaż to nie tylko idealne schronienie dla Twojego pojazdu, ale także świetne pomieszczenie do wykonywania codziennych prac warsztatowych i mechanicznych. Nic więc dziwnego, że za każdym razem, gdy budujesz dom, na swojej działce chcesz umieścić domek narzędziowy, którego utworzenie i eksploatacja jest… zaskakująco tania.

Czy domek narzędziowy, który pełni rolę garażu lub pomieszczenia gospodarczego, wymaga zezwolenia na budowę? Jak na to zapatrują się obecne przepisy i o czym trzeba pamiętać, gdy zdecydujesz się na taką formę?

Jak urządzić garaż blaszany?

Niewielki metraż garażu blaszanego wymaga starannego zaprojektowania przestrzeni. W ten sposób masz gwarancję, że wykorzystasz każdy centymetr niewielkiej chatki. Pamiętaj, aby w projekcie pozostawić pustą przestrzeń – to tam wykonywać będziesz większość niezbędnych prac mechanicznych i elektrycznych.
W projekcie musisz uwzględnić:

  • część roboczą, która składać się będzie z prostego i masywnego blatu,
  • część magazynową, w której przechowywać będziesz niezbędny sprzęt i narzędzia,
  • wolną przestrzeń, w której ustawisz naprawiany samochód, kosiarkę lub motor.

Ze względu na ograniczone możliwości aranżacyjne – dużo lepiej sprawdzą się podwieszane półki i stoły warsztatowe, niż duże, masywne meblościanki. Przy blacie należy umieścić uchwyty, na których powiesisz najważniejsze przybory – tj. klucze czy pudełeczka z niezbędnymi śrubami i gwoździami. Niektóre stoły warsztatowe posiadają także zamykane szuflady i półki, dzięki czemu uchronisz dzieci przed dostępem do ostrych narzędzi. W części magazynowej postaw na klasyczne regały, na których ustawisz kartony i kolorowe pudełka. Najcenniejsze i najważniejsze przybory schowaj do szafy pancernej. Zadbaj przy tym o odpowiednie oświetlenie – zarówno punktowe – górne, jak listwy LEDowe, które dokładnie podświetlają strefę roboczą.

Zanim zabierzesz się za urządzanie blaszanego garażu – weź kartkę i długopis. Rozrysuj jak widzisz każdy kąt i stwórz amatorski szkic architektoniczny. Nie musisz stosować do tego fachowej wiedzy czy specjalistycznego sprzętu – wystarczy, że zaznaczysz najważniejsze elementy i punkty, które pozwolą Ci ocenić, ile zostało wolnej, niezaaranżowanej przestrzeni. Docelowo wiata garażowa powinna być funkcjonalna i uporządkowana – pogrupuj więc tematycznie sprzęt i narzędzia, unikając przy tym bałaganu i chaosu.

Ile metrów od granicy można postawić garaż blaszany?

Jeśli docelowo garaż ma być skierowany oknami lub drzwiami w stronę granicy – musisz zachować minimalną odległość 4 m od granicy drugiej działki. Jeśli jednak garaż nie będzie posiadał żadnych okien, a drzwi skierowane będą w przeciwnym kierunku – możesz zachować odległość równą 3m. Pamiętaj także o zachowaniu odpowiedniej odległości od drogi. Obecne przepisy wskazują, że należy zachować:

  • przynajmniej 6 metrów na drodze gminnej,
  • 8 metrów na drodze powiatowej lub wojewódzkiej,
  • w przypadku drogi krajowej mowa o nawet 10 metrach odległości.

Jak ocieplić garaż blaszany?

Zastanawiasz się jej czy domek ogrodowy będzie dobrą opcją do wykonywania wszelkich prac mechanicznych – zwłaszcza jesienią i zimą? Jeśli obawiasz się przymrozków i nagłych porywów wiatru, możesz ocieplić swój blaszak od wewnątrz. Proces ten nie powinien przysporzyć Ci wielkich problemów i co ważne – nie naruszy przy tym domowego budżetu. Najczęściej wykorzystywanym materiałem termoizolacyjnym są płyty styropianowe o grubości od 3 do 5 cm. Im styropian jest grubszy, tym izolacja jest efektywniejsza. Płyty wystarczy przykleić klejem do styropianu lub użyć pianki montażowej. Co ważne – ocieplana blacha powinna być czysta i sucha, dlatego wcześniej umyj ją mokrą ściereczką, upewniając się, że na jej powierzchni nie unosi się kurz.

Uwaga! Metoda na styropian może nie być do końca skuteczna i po około trzech latach trzeba będzie ją powtórzyć. Dużo efektywniejszą i skuteczniejszą metodą jest oklejanie płytami OSB lub dodatkową blachą, którą mocuje się za pomocą śrub. Coraz częściej stosuje się także piankę PUR, którą nakłada fachowiec przy pomocy specjalnego agregatu.

Bibliografia:
[1] PN-EN 300 Płyty o wiórach orientowanych (OSB) – Definicje, klasyfikacja i wymagania techniczne

]]>
https://banksecret.pl/blog/energia/czy-blaszany-garaz-wymaga-zezwolenia-na-budowe/feed/ 0
Pojemnik na bioodpady – gdzie go kupić i jakie normy powinien spełnić? https://banksecret.pl/blog/energia/pojemnik-na-bioodpady-gdzie-go-kupic-i-jakie-normy-powinien-spelnic/ https://banksecret.pl/blog/energia/pojemnik-na-bioodpady-gdzie-go-kupic-i-jakie-normy-powinien-spelnic/#respond Mon, 14 Nov 2022 09:10:00 +0000 https://banksecret.pl/?p=3412 Bioodpady to szeroka grupa odpadów organicznych, powstających z resztek jedzenia. Mianem tym określamy więc zarówno obierki po warzywach i owocach, jak i wszelkie resztki, które zbieramy na co dzień w swojej kuchni. Rosnąca świadomość prośrodowiskowa spowodowała, że wraz z nowymi przepisami, pojawiły się również na rynku specjalnie przystosowane pojemniki. Tak oto nawet najmniejszy pojemnik na bioodpady do kuchni zbiera cenne resztki, które wykorzystać można ponownie – np. w formie nawozu.

Gdzie kupić pojemnik BIO? Jakie normy powinien spełniać i co zrobić, jeśli na Twoim osiedlu brakuje odpowiedniego kontenera?

Dlaczego segregujemy bioodpady?

Rosnąca świadomość konsumencka, liczne kampanie społeczne, raporty środowiskowe – wszystko to wskazuje, że poczynania człowieka mają wręcz destrukcyjny wpływ na faunę i florę. Wśród niezwykle niepokojących danych – czołowe miejsce zajmują statystyki związane z produkcją śmieci. Ciągle naruszane zasoby planety stały się więc prowodyrem nowych przepisów, które narzucają obowiązek ich segregacji (od 2021 roku).

W Polsce, średnio co roku, tylko przez jedną osobę, produkowanych jest ponad 358 kg odpadów. Co niepokojące – wynik z 2021 roku wskazuje na wzrost rzędu 16 kg/osoba. Tworzenie kontenerów BIO ma więc na celu zmniejszyć ilość śmieci na wysypiskach, a także – przyspieszyć cykl ich przetwarzania. Dodatkowo – dzięki nim możliwe jest tworzenie biomasy, która wykorzystywana jest do np. procesów przetwarzania na paliwa ciekłe.

Gdzie kupić pojemnik na bioodpady?

Pojemniki tego typu możesz spotkać zarówno na osiedlach, jak i w prywatnych gospodarstwach domowych. Przypominają one mniejsze, klasyczne kontenery na śmieci – koniecznie zamykane i z odpowiednimi oznaczeniami. Pojemniki przybierają kolor brązowy, dzięki czemu bez problemu rozpoznasz je na tle innych, tj. kontenerów na szkło czy papier.

Pojemnik na bioodpady dostać możesz w niemalże każdym sklepie budowlanym. Wiele z nich dostępnych jest także w sklepach internetowych, dużych supermarketach, a nawet – sklepach z akcesoriami i przyborami domowymi. Ich cena uzależniona jest od wielkości i docelowej lokalizacji – tj:

  • pojemnik na bioodpady mały – doskonały do kuchni i umieszczenia pod zlewem, kosztuje od 20 zł wzwyż,
  • pojemnik na bioodpady duży (nawet 240l) – stawiany na zewnątrz, na terenie osiedla lub ogródka – kosztuje od 170 zł wzwyż.

Pojemnik na bioodpady co wrzucamy?

Jak sama nazwa wskazuje – do pojemnika wrzuca się bioodpady, będące resztkami organicznymi. Ważne zatem jest, aby te ulegały naturalnymi rozpadowi – np. tworząc nawóz roślinny. Mówimy wtedy, że śmieci ulegają “kompostowaniu”, przez co można je wykorzystać ponownie.
Docelowo więc pojawić w nim powinny:

  • odpady warzywne,
  • odpady owocowe,
  • obierki,
  • skorupki po jajach,
  • fusy po kawie i herbacie liściastej,
  • zwiędłe kwiaty, zioła, rośliny,
  • słoma i pestki,
  • grzyby,
  • zawartości konserw warzywnych i owocowych,
  • resztki jedzenia – wyłącznie pochodzenia roślinnego.

Co ważne – do pojemników nie należy wrzucać odpadów odzwierzęcych (np. kości i ości), popiołu, roślin, które są zanieczyszczone żwirem, kamieni, gumy do żucia, oleju jadalnego, a także popsutych resztek jedzenia i “klasycznych” artykułów spożywczych. Co ważne – do bioodpadów nie zalicza się ziemi i torfu. Wyrzucając więc roślinę upewnij się, że korzenie nie są “oblepione” ziemią uprawną.

Jaki pojemnik na bioodpady?

Oprócz pojemników, kluczowe jest także stosowanie szczelnych, specjalnych worków do kompostowania (dzięki nim zabezpieczysz pojemnik przed przeciekaniem). Te, powinny być certyfikowane atestem – tj. powinny gwarantować szybkie rozkładanie się na wysypiskach śmieci. Worki zastąpić można papierowymi torbami – np. po bułkach.

Pojemniki na bioodpady powinny być certyfikowane atestem, o sygnaturze RAL-GZ 951/1. Ważne jest również, aby zapewnić:

  • odpowiedni, stały dostęp powietrza, który zapobiegnie szybkiemu pleśnieniu. Powietrze zapobiega także nagromadzeniu się wilgoci, a tym samym – ulatnianiu się nieprzyjemnych zapachów.
  • stabilne położenie, dzięki któremu kontener nie wywróci się od nadmiaru odpadów,
  • ruszt, który zapewni stały odciek organiczny, co również opóźnić ma procesy gnilne.

Dodatkowo, oprócz dobrania odpowiedniego rozmiaru, ważne jest, aby wybierać pojemniki wykonane z polietylenu. To on gwarantuje nieprzemakalność i trwałość, która przetrwa wieloletnią eksploatację. Jeśli nie chcesz mieć takiego pojemnika w domu – z pewnością znajdziesz go na swoim osiedlu. Pamiętaj, aby wszystkie te śmieci wyrzucać do brązowych kontenerów albo brązowych worków, które następnie stawia się przy głównej wiacie i śmietnikach. W przypadku worków, pamiętaj, aby te wykonane były z materiałów organicznych, które rozłożą się w ciągu maksymalnie 45 dni. W ich produkcji najczęściej wykorzystuje się skrobię kukurydzianą lub ziemniaczaną – jeśli więc nie wiesz, czy dany produkt jest odpowiedni – przeczytaj skład i sposób produkcji, umieszczony na opakowaniu.

Czy pojemnik na bioodpady jest obowiązkowy?

A co, jeśli na osiedlu nie znajdziesz odpowiedniego pojemnika? Czym prędzej warto zgłosić ów problem wspólnocie mieszkaniowej i/lub zarządcy. Brak BIO kontenera to łamanie nowo zarządzonych przepisów. Od 1 maja 2020 roku wprowadzono obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemnik na BIO odpady. Docelowo pojemnik ten musi być oznakowany napisem “BIO” i dodatkowo musi posiadać zatwierdzone atesty PZH, spełniając przy tym normy EN 840-1.

Bibliografia:
[1] Majoch, A., & Jabłońska, M. M. (2013). Bioodpady jako nowe źródło energii odnawialnej. Nafta-Gaz, 69(9), 673-682.

]]>
https://banksecret.pl/blog/energia/pojemnik-na-bioodpady-gdzie-go-kupic-i-jakie-normy-powinien-spelnic/feed/ 0
Czym jest i jak działa zbiornik retencyjny? https://banksecret.pl/blog/energia/czym-jest-i-jak-dziala-zbiornik-retencyjny/ https://banksecret.pl/blog/energia/czym-jest-i-jak-dziala-zbiornik-retencyjny/#respond Mon, 06 Jun 2022 15:40:18 +0000 https://banksecret.pl/uncategorized/czym-jest-i-jak-dziala-zbiornik-retencyjny/ Na skutek zmian klimatycznych – tj. powstających susz oraz gwałtownych opadów deszczu – powstają akcje społeczne i prośrodowiskowe działania, które mają na celu wspierać naszą planetę. Dlatego też, aby wykorzystywać maksymalnie jej zasoby, powstają m.in. zbiorniki retencyjne, które mają za zadanie wykorzystywać wodę do powtórnego działania – np. do działań przeciwpożarowych, rekreacyjnych i turystycznych.

Aby potęgować popularność zbiorników retencyjnych na deszczówkę, które najczęściej znajdują się na przydomowych terenach, stworzono m.in. ulgę od podatku deszczowego. Działania te mają motywować właścicieli gospodarstw do maksymalnego wykorzystywania wód opadowych, a tym samym – do oszczędzania zasobów, które daje nam natura.

W jaki sposób działają takie zbiorniki i dlaczego ich obecność ma realny wpływ na stan naszej planety?

Zbiornik retencyjny co to?

Zbiornik retencyjny jest zbiornikiem wodnym, który powstaje w wyniku zatamowania wód rzecznych. Najczęściej odbywa się to poprzez zaporę wodną, powstałą na np. terenach górskich, gdzie koszt takiej zapory jest zdecydowanie niższy.

Zbiorniki mogą pełnić wiele funkcji – między innymi energetyczną, przeciwpowodziową i turystyczną.

Według definicji wystawionej przez GUS zbiornikiem naturalnym jest m.in.

  • naturalny zbiornik wodny
  • sztuczny zbiornik wodny
  • struga
  • jezioro
  • strumień
  • potok
  • rzeka
  • kanał (cały lub jego część)
  • morskie wody wewnętrzne
  • wody przybrzeżne
  • wody przejściowe.

Funkcje zbiorników retencyjnych

Podstawowe funkcje zbiorników, to:

  • gromadzenie wód na potrzeby ludności i przemysłu – na przykład przydomowy zbiornik retencyjny,
  • wykorzystywanie energii wodnej i hydroenergetyki,
  • ochrona przed powodziami,
  • zmniejszenie nieregularności przepływów rzek,
  • wykorzystywanie w celu irygacyjnych,
  • rozwój turystyki, rekreacji i sportów wodnych.

Warto nadmienić, że powyższe funkcje odnoszą się do każdego typu zbiornika. W naszym kraju spotkasz także zbiornik retencyjny podziemny oraz zbiornik retencyjny na deszczówkę, który najczęściej znajduje się na prywatnych posesjach.

Celem zbiorników retencyjnych jest magazynowanie wody w okresach jej nadmiaru, tak aby wykorzystać ją w późniejszym czasie. Dlatego też zbiorniki charakteryzują się dużymi różnicami poziomu wody. Wahania te uzależnione są od między innymi pogody, wielkości dopływu wody ze zlewni oraz potrzeb gospodarczych użytkowników (co ma miejsce zwłaszcza w przypadku filmu przydomowego zbiornika retencyjnego).

Kto wydaje pozwolenie na zbiornik retencyjny?

Oczywistym jest, że polskie prawo nie zezwala na zakładanie zbiornika retencyjnego na dowolnym terenie. Dlatego też na jego zbudowanie potrzebne jest pozwolenie, które dotyczy wyłącznie zbiorników powyżej określonej pojemności. Pojemności większe wymagają pozwolenia wodnoprawnego i budowlanego, wydawanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W odpowiedzi na Krajową Radę Izb Rolniczych, a tym samym na wnioski rolników, zdecydowano, że możliwe jest budowanie zbiorników retencyjnych do jednego hektara (co ciekawe, wcześniejszy limit zakładał pojemności o 50% mniejsze, a więc apeluje i sprzeciwy okazały się skuteczne).

Uzyskanie niezbędnej zgody trwać może nawet powyżej 65 dni, dlatego też warto (jeśli to możliwe) tworzyć zbiorniki do 1000 m² i głębokości do 3 m (te nie wymagają pozwolenia wodnoprawnego).

Jak działa zbiornik retencyjny?

Zbiornik retencyjny to sztuczny zbiornik wodny, który powstaje zazwyczaj na rzece. Dzięki zaporze, która tamuje odpływ wody, przez co możliwe jest magazynowanie wody w okresach nadmiaru, tak aby wykorzystać ją w późniejszym czasie.

Podobnie oczywiście działa zbiornik retencyjny na deszczówkę, który zbiera deszcz, tak aby wykorzystać wodę do np. uprawy czy działań rolnych. Zbiornikiem retencyjnym, wg. definicji, może być: naturalny zbiornik wodny i sztuczny zbiornik wodny. Według danych w Polsce istnieje 100 sztucznych zbiorników retencyjnych (bez uwzględnienia zbiorników retencyjnych na deszczówkę), a znaczna część z nich powstała jeszcze podczas II wojny światowej. Co ciekawe – ponad 20 lat temu liczba zbiorników była znacząco większa, co nieco kłóci się z tendencjami i trendami, odnoszącymi się do ochrony środowiska.

Zbiorniki mają za zadanie poprawić bilans wodny w danej okolicy, odnosząc się tym samym do zmian klimatycznych, które bardzo mocno nadszarpnęły zasoby, przyczyniając się do długich okresów suszy i gwałtownych opadów. Ostatecznie więc zbiornik ma na celu ochronę mieszkańców przed powodziami i suszami, stanowiąc za poważny bastion dla fauny i flory.

Bibliografia:

[1] Szczykowska, J., & Siemieniuk, A. (2011). Znaczenie zbiorników retencyjnych na terenach rolniczych oraz jakość ich wód. Inżynieria Ekologiczna, 103-111.

[2] Duda-Gromada, K. (2009). Charakterystyka ruchu turystycznego wokół wybranych zbiorników retencyjnych w Polsce. Prace Geograficzne/Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, (121), 87-95.

]]>
https://banksecret.pl/blog/energia/czym-jest-i-jak-dziala-zbiornik-retencyjny/feed/ 0
Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Poznaj nasz ranking https://banksecret.pl/blog/energia/jaki-oczyszczacz-powietrza-kupic-poznaj-nasz-ranking/ https://banksecret.pl/blog/energia/jaki-oczyszczacz-powietrza-kupic-poznaj-nasz-ranking/#respond Mon, 06 Jun 2022 15:40:18 +0000 https://banksecret.pl/uncategorized/jaki-oczyszczacz-powietrza-kupic-poznaj-nasz-ranking/ Lekarze coraz częściej wskazują, że osoby mieszkające w dużych miastach (a także rodzice i opiekunowie małych dzieci) powinny zakupić oczyszczacze powietrza, które dbają o zdrowie, odpowiednią koncentrację i ogólnie rozumianą ochronę organizmu. Ich funkcje i złożoność jest naprawdę duża, a każdy model może przynieść inne, cenne korzyści.

Na szczęście na sklepowych półkach znajdziesz ogrom oczyszczaczy, które różnią się formą, funkcjonalnością i ceną. Aby ułatwić ci wybór tego niezbędnego i bardzo funkcjonalnego urządzenia, przygotowaliśmy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem ranking, dzięki którym dowiesz się, które modele mają szansę spełnić Twoje oczekiwania i potrzeby. Zobacz, który z nich powinien pojawić się w Twoim biurze, salonie lub sypialni.

Co robi oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to rodzaj urządzenia, którego zadaniem jest filtrowanie powietrza w danym pomieszczeniu. Mechanizm jego działania jest dość prosty – polega bowiem na zasysaniu powietrza do urządzenia, gdzie następuje jego filtracja i jonizacja (w takim przypadku polecamy oczyszczacz powietrza z jonizatorem ranking), a następnie zwrotne oddawanie do pomieszczenia.

Oczyszczacz sprawia, że oddychamy czystym, pozbawionym zanieczyszczeń i alergenów powietrzem. Co ważne – nawet bardzo częste wietrzenie pomieszczeń nie jest równie efektywne, co użytkowanie odpowiedniego oczyszczacza. Aspekt ten jest niezwykle istotny, bowiem alergeny, które dostają się do organizmu szkodzą naszemu zdrowiu i wpływają na samopoczucie – między innymi obniżając naszą koncentrację i przyczyniając się do częstych migren. Dlatego też oczyszczacze powietrza poprawiają mikroklimat, powodując, że zarówno dzieci, jak i dorośli są mniej narażeni na szkodliwe substancje, które dostają się do naszych wnętrz.

Większość urządzeń poradzi sobie z takimi zanieczyszczeniami, jak:

  • dym papierosowy
  • smog
  • cząsteczki kurzu
  • roztocza
  • drobnoustroje, wirusy, bakterie
  • wszelkie alergeny – w tym pyłki, zarodniki, grzyby
  • ogólnie rozumiane brzydkie zapachy, wywołane np. obecnością zwierząt

Jakie funkcje może mieć twój oczyszczacz powietrza?

Zanim zobaczysz nasz oczyszczacz powietrza ranking, zapoznaj się z kilkoma, podstawowymi funkcjami, które mogą mieć twoje docelowe oczyszczacze na rynku.

  • funkcja jonizacji – jonizator powoduje, że w powietrzu pojawiają się tzw. jony ujemne, które dużo łatwiej wyłapują drobinki zanieczyszczeń, unieszkodliwiając je i uniemożliwiając przenoszenie w powietrzu, dzięki czemu filtracja jest dużo skuteczniejsza. Ponadto jonizacja poprawia jakość powietrza – zwłaszcza we wnętrzach z dużą ilością urządzeń elektrycznych.
  • funkcja nawilżania – przyjmuje formę delikatnej mgiełki – zarówno ciepłej, jak i zimnej – w zależności od wybranego modelu. Funkcja ta najlepiej sprawdzi się gdy występuje suche powietrze, które prowadzi do podrażnień dróg oddechowych i nadmiernego wysuszania oczu i skóry.
  • funkcja automatycznego czyszczenia – w najnowocześniejszych oczyszczaczach jest to funkcja podstawowa. To dzięki niej urządzenie pozostaje w trybie czuwania, a wbudowany czujnik zanieczyszczeń uruchamia urządzenie tylko wtedy, kiedy powietrze wymaga czyszczenia.

Jaki oczyszczacz powietrza? Ranking

Aby ułatwić Ci zakup docelowego, idealnego modelu, przygotowaliśmy krótki ranking najlepszych, dostępnych na rynku produktów.

1.Vestfrost seria VP

W szczególności model VP – A1M30WH, który uważany jest za jedną z największych rewolucji oczyszczaczy powietrza. Model wyróżnia niewielki rozmiar, niska cena i ogromna skuteczność, która odpowiada większym i droższym modelom. Ponadto dostępna jest funkcja jonizacji powietrza oraz lampa UV led, która sterylizuje powietrze z niebezpiecznych patogenów. Wbudowana lampa wyróżnia się 300-krotnie szybszym działaniem oraz blisko 4-krotnie dłuższym czasem pracy (w porównaniu z standardowymi lampami tego typu). Urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 42 m². Co istotne – oczyszczacz nie posiada funkcji nawilżania. Cena 999zł.

2.Sharp KCG60EUW

Model niezwykle nowoczesny, ale także stosunkowo duży, co zaowocowało możliwością przepływania powietrza na poziomie nawet 408 m³ na godzinę. Model poradzi sobie z powierzchnią przekraczającą 50 m².

Według danych – wbudowany filtr usuwa smog ze skutecznością prawie 100%, a obecny węgiel aktywny radzi sobie z zanieczyszczeniami gazowymi, w tym z dymem papierosowym. Model posiada wbudowany jonizator, który produkuje jony ujemne oraz nawilżacz ewaporacyjny, który zadba o odpowiednią wilgotność. Wyróżnia go bardzo cicha praca oraz energooszczędność. Cena poniżej 3000 zł.

3.Coway Storm

Model posiadający dwa wyloty powietrza i cztery, różne sposoby cyrkulacji powietrza. Dostępna, duża wydajność pozwala zastosować go w ogromnych pomieszczeniach – nawet przekraczających 70 m² – przez co doskonale sprawdzi się w sali konferencyjnej, szpitalu, biurze. Urządzenie jest inteligentne, pracuje w trybie automatycznym, a także przełącza się na tryb nocny. Podobnie jak powyższe modele wyróżnia go cicha praca i blokada rodzicielska, przez co często pojawia się w pokoju dziecięcym, w szkołach czy przedszkolach. W systemie znajdziemy filtr drobnego pyłu i węgiel aktywny, dzięki czemu usuwanie zanieczyszczeń (takich jak smog) następuje dużo szybciej. Coway Storm nie posiada jonizatora, nawilżacza i sterowania zdalnego. Cena 1800 zł.

Bibliografia:

[1] Ryńska, J. (2017). W poszukiwaniu czystego powietrza. Działanie i eksploatacja oczyszczaczy. Chłodnictwo i Klimatyzacja, 12.

[2] Szulc, D., Wargocki, P., Fang, L., & Zhang, X. J. (2013). Reakcje fizjologiczne w warunkach pogorszonej jakości powietrza. Instal, (10), 26-32.

]]>
https://banksecret.pl/blog/energia/jaki-oczyszczacz-powietrza-kupic-poznaj-nasz-ranking/feed/ 0
Czy piec indukcyjny się opłaca? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania https://banksecret.pl/blog/energia/czy-piec-indukcyjny-sie-oplaca-poznaj-wady-i-zalety-tego-rozwiazania/ https://banksecret.pl/blog/energia/czy-piec-indukcyjny-sie-oplaca-poznaj-wady-i-zalety-tego-rozwiazania/#respond Mon, 06 Jun 2022 15:40:18 +0000 https://banksecret.pl/uncategorized/czy-piec-indukcyjny-sie-oplaca-poznaj-wady-i-zalety-tego-rozwiazania/ Piec indukcyjny nazywany jest inaczej piecem elektrycznym. Jego popularność gwałtownie rośnie, głównie dlatego, że świadomość pro-środowiskowa odbiła się echem na wielu branżach – również w kontekście nowych rozwiązań i technologii. Jeśli chcesz dbać o środowisko, to właśnie piec indukcyjny okazuje się być najbardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Zanim zdecydujesz się na zamontowanie pieca w swoim domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka, najczęściej zadawanych pytań. Po pierwsze – czy piec indukcyjny jest opłacalny i w jaki sposób może wpłynąć na nasze rachunki? Po drugie – jak działa piec indukcyjny i czy możemy wykonać go samodzielnie? Po trzecie – jakie zalety niesie ze sobą to rozwiązanie i jakie ma piec indukcyjny opinie?

Jak działa piec indukcyjny?

Piec indukcyjny jest ogrzewany poprzez napływ prądów wirowych, tworzonych przez zjawisko tak zwanej indukcji elektromagnetycznej. Ze względu na formę, rozróżniamy dwa rodzaje pieców indukcyjnych: rdzeniowe oraz bezrdzeniowe. Te pierwsze są zasilane prądem przemiennym o małej częstotliwości i to je najczęściej stosuje się do ogrzewania domów jednorodzinnych.

Zalety kotłów indukcyjnych

  • są niezwykle wydajne i mają szerokie zastosowanie – najczęściej w ogrzewaniu domów jednorodzinnych, ale także lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych, bloków, zakładów produkcyjnych hall, a nawet basenów i zbiorników wodnych,
  • jest to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, bazujących na energii elektrycznej,
  • nie produkuje dodatkowych spalin, które wytwarzane są w przypadku innych rozwiązań,
  • kotły indukcyjne są dość łatwe w montażu i instalacji, ponieważ możemy podłączyć się do tak zwanego ogrzewania centralnego,
  • podczas pracy nie hałasują,
  • do zasilania potrzebują jedynie energii elektrycznej, a rozwiązanie to nie wymaga komina oraz wentylacji.
  • nie ma ryzyka wydostania się tlenku węgla, który bywa szkodliwe i niebezpieczne dla domu.

Piec indukcyjny CO zużycie prądu

Czy piec indukcyjny, jako proekologiczne ogrzewanie grzewcze, jest w 100% opłacalne?

Zacznijmy od tego, że instalacja pieca nie jest małym wydatkiem, dlatego też warto zaplanować jego zakup już na etapie projektu budowlanego, kiedy to szacujemy kosztorysy. W ten sposób możemy zrównoważyć wydatki – np. rezygnując z budowy komina dymowego.

Oczywiście, aby odpowiedzieć na pytanie tytułowe musimy oszacować i przybliżyć koszty rocznego ogrzewania. Kocioł indukcyjny posiada wydajność rzędu 99%. Biorąc pod uwagę podwyżki, które miały miejsce w styczniu 2022 roku, możemy uśrednić, że cena jednej kilowatogodziny wynosi około 66 gr. Oczywiście to, jakie koszty poniesiemy uzależnione jest między innymi od powierzchni użytkowej – dużo więcej przyjdzie nam zapłacić za ogrzewanie domu 200m, niż domku 100m. Ważna jest także obecność skutecznej izolacji termicznej.

Biorąc pod uwagę wszystkie te parametry i uśredniający koszty, możemy założyć że średni koszt ogrzewania 200m2 domku wynosi około 9000 zł (zakładając, że instalacja nie została sprzężona z fotowoltaiką, a budynek posiada wydajną izolację termiczną). W przypadku ogrzewania modelowego koszty te wynosić będą około 6000zł. Pamiętajmy jednak, że wraz z wyższą ceną w parze idą liczne zalety – w tym większy poziom bezpieczeństwa i działań prośrodowiskowych, owocem którego jest większa ochrona naszej planety.

Warto w tym miejscu podkreślić, że piec indukcyjny fotowoltaika jest niezwykle opłacalnym rozwiązaniem – zwłaszcza jeżeli dochodzi do tego dobra izolacja termiczna. Połączenie indukcyjnego centralnego ogrzewania z rozwiązaniami, które mogą ograniczać koszty dają bardzo efektowne i obiecujące wyniki. W ostateczności więc cena inwestycji może być wysoka, ale ponoszone koszty dość szybko pozwalają na zwrot inwestycji.

Jak zrobić piec indukcyjny?

Wszelkie prace elektryczne czy budowlane wymagają odpowiedniej wiedzy, przygotowania i doświadczenia. Dlatego też – jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu i wiedzy – zrezygnuj z samodzielnych prac, które mogą okazać się zbyt obciążające i znacznie kosztowniejsze, niż pierwotnie sądziliśmy. Dużo bezpieczniejsza będzie współpraca ze specjalistami, którzy nie tylko doradzą ci odpowiedni model, ale także wspomogą w montowaniu i odpowiedzą na wszelkie, trapiące pytania. W obszarze stawiania i montowania pieca rekomenduje się więc wybór sprawdzonej na rynku firmy, która zagwarantuje nam najwyższą jakość.

Bibliografia:

[1] Dulęba, A. (2014). Piec indukcyjny kanałowy–charakterystyka ogólna. Stal, Metale & Nowe Technologie, (9-10), 134-138.

]]>
https://banksecret.pl/blog/energia/czy-piec-indukcyjny-sie-oplaca-poznaj-wady-i-zalety-tego-rozwiazania/feed/ 0
Biopaliwo do kominka – ceny, wady i zalety https://banksecret.pl/blog/energia/biopaliwo-do-kominka-ceny-wady-i-zalety/ https://banksecret.pl/blog/energia/biopaliwo-do-kominka-ceny-wady-i-zalety/#respond Mon, 06 Jun 2022 15:40:18 +0000 https://banksecret.pl/uncategorized/biopaliwo-do-kominka-ceny-wady-i-zalety/ Liczne kampanie społeczne, wzmożona edukacja i masowe uświadamianie jak funkcjonuje współczesna planeta, sprawiają, że coraz chętniej szukamy nowocześniejszych i bezpieczniejszych dla środowiska alternatyw. Oprócz działań proekologicznych i recyklingu, popularne stało się biopaliwo – biodegradowalna alternatywa dla dotychczasowych paliw, naruszających dobro planety.

Liczne zalety tego rozwiązania spowodowały, że wkład do kominka na biopaliwo jest jednym z najchętniej kupowanych surowców. Wiadomość ta cieszy zwłaszcza ekologów, którzy który w ten sposób otrzymali kolejny produkt, wspierający ich działania. Zatem, jakie zalety ma to rozwiązanie, ile kosztuje, gdzie je kupić i czym jest biopaliwo do kominka zapachowe?

Biopaliwo do kominka co to jest?

Biopaliwa to ogólna grupa paliw, wyprodukowanych z tzw. biomasy. Za biomasę uznaje się materię roślinną i zwierzęcą, która jest zdolna do biodegradacji.

Dobrej jakości biopaliwo zawiera bioetanol – substancję, którą produkuje się surowców roślinnych. Wykorzystywanie tego typu składników powoduje, że ten jest biodegradowalny, odnawialny i przede wszystkim – bezpieczny dla środowiska.

Obecnie na rynku wyróżnia się różne typy biopaliw:

  1. stałe – tzw. pellet, drewno, siano i wszelki przetwarzane odpady pochodzenia roślinnego,
  2. ciekłe – biobenzyny i substancje bazujące na olejach roślinnych,
  3. gazowe – w tym biogaz lub gaz drzewny, powstający w wyniku zgazowania biomasy.

Biopaliwo do kominka gdzie kupić?

Biopaliwo jest popularną substancją, coraz częściej wykorzystywaną w gospodarstwach domowych. Dlatego też z powodzeniem znajdziesz je zarówno w większych sklepach budowlanych, jak i w lokalnych, profesjonalnych salonikach, specjalizujących się w konkretnych grupach produktów. Biopaliwo znajdziesz zarówno w mniejszych butelkach, jak i większych baniaczkach. Ich cena zwykle wynosi od 15 do 20 zł za litr produktu.

Biopaliwo do kominka na ile starcza?

Długość użytkowania biopaliwa uzależniona jest od kilku czynników – głównie od palnika oraz od stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Trudno więc jednoznacznie wskazać, na ile starczy jeden litr zakupionego produkty. Statystycznie jednak producenci wskazują, że litr biopaliwa starcza na od 3 do 6 godzin spalania. Jeśli chcesz wydłużyć ten czas – zadbaj o to, aby płomień był mniejszy (a tym samym – aby moc biokominka była niższa).

Czy biopaliwo do kominka jest szkodliwe?

Nie! Wbrew przeciwnie – biopaliwo jest zdecydowanie mniej szkodliwą i bezpieczniejszą substancją, niż inne, popularne i alternatywne metody. Należy jednak pamiętać, aby podczas jego użytkowania zachować ostrożność – tj. uważać na łatwopalne, okoliczne przedmioty, chronić dzieci i zwierzęta oraz zainstalować odpowiednie czujniki alarmujące i sygnalizacyjne.

Czy biokominek dymi?

Jeśli zdecydujesz się na zakup taniego i nieatestowanego biopaliwa, Twój kominek może nie tylko wydalać nieprzyjemny zapach, ale także – dymić i stwarzać realne zagrożenie użycia. Dlatego też specjaliści rekomendują, aby wybierać wysokiej jakości paliwo, które spełnia wymogi, posiada atesty i wyróżnia się prestiżową, uznawaną na rynku marką. Jeśli wybierzesz produkt wyższej jakości – zyskasz gwarancję równego palenia, braku zapachu i braku dymu, który w innych okolicznościach mógłby być drażniący.

Jakie biopaliwo do kominka?

Głównym czynnikiem, który powinien wpływać na nasze decyzje konsumenckie jest jakość biopaliwa i prestiż marki na rynku. Połączenie tych dwóch elementów to niemalże gwarant prawidłowego funkcjonowania urządzenia i – co ważniejsze – bezpieczeństwa wszystkich domowników. Zwróć uwagę, czy sprzedawane biopaliwa posiadają odpowiednie certyfikaty – w tym tzw. atest Międzynarodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Wysoka jakość biopaliwa to nie tylko gwarant funkcjonalności, ale także bezwonności. Produkty tańsze bardzo często bazują na gorszym składzie – w tym na intensywnym i drażniącym zapachu alkoholu, który może być uciążliwy w przypadku wrażliwego nozdrza. Właściwie cena powinna być ostatnim czynnikiem determinującym, bowiem w tym kontekście bardzo często wyższa kwota jest tożsama z wyższą jakością.

Zalety i wady biopaliwa

Jeśli nadal nie jesteś przekonany do stosowania tej popularnej alternatywy, w ramach podsumowania, zebraliśmy największe zalety i istotne wady stosowania biopaliw:

  • rozwiązanie pozytywnie wpływa na stan środowiska,
  • niewielka emisja gazów cieplarnianych (nawet 30% mniejsza niż w przypadku innych rozwiązań),
  • biodegradowalność,
  • wsparcie dla rolnictwa,
  • rozwiązanie, będące zabezpieczeniem na wypadek przerwania paliw z zagranicy (lub utraty konwencjonalnych metod),
  • bezwonność.

Wśród wad, które mogą być decydujące w kontekście zakupów biopaliwa, wymienia się:

  • cena biopaliw może być zbyt wysoka dla niektórych gospodarstw,
  • wskazuje się, że rosnąca popularność biomasy może powodować spadek produkcji rolnej, a co za tym idzie – wzrost cen produktów i żywności,
  • na rynku dostępne są zarówno wysokiej jakości produkty, jak i biopaliwo tańsze, które niestety może stwarzać szereg nieprzyjemnych efektów ubocznych – np. drażniący zapach lub dymienie,
  • stosunkowo niewielka wydajność, co dodatkowo może zwiększać ponoszone koszty.

Bibliografia:

[1] Roszkowski, A. (1996). Biopaliwo z rzepaku a ekologia. Problemy Inżynierii Rolniczej, 3(04), 113-121.

[2] Pawlak, J. (2000). Czy biopaliwo moze byc oplacalne. Technika Rolnicza, 49(4), 10-11.

]]>
https://banksecret.pl/blog/energia/biopaliwo-do-kominka-ceny-wady-i-zalety/feed/ 0
Czy warto mieć klimatyzację w domu? https://banksecret.pl/blog/energia/czy-warto-miec-klimatyzacje-w-domu/ https://banksecret.pl/blog/energia/czy-warto-miec-klimatyzacje-w-domu/#respond Mon, 06 Jun 2022 15:40:18 +0000 https://banksecret.pl/uncategorized/czy-warto-miec-klimatyzacje-w-domu/ Dane statystyczne wskazują, że polskie lata, z roku na rok, są coraz cieplejsze, suche i znacznie dokuczliwsze. Tylko w ciągu ostatnich lat średnia temperatura wzrosła o prawie 2 stopnie Celsjusza. Nikogo bowiem już nie dziwią termometry, osiągające nawet 40 stopni w cieniu. O ile niegdyś najcieplejszym regionem był zachód, o tyle dziś granice te się zacierają i właściwie cały kraj pokryty jest upałami.

Te coraz trudniejsze warunki klimatyczne – wywoływane m.in. globalnym ociepleniem[1] i działaniem człowieka – są głównym prowodyrem rosnącej popularności klimatyzacji domowych. GUS wskazuje, że ich ilość rośnie, a liczba 150 tysięcy (dane z 2015) już dawno odeszła w zapomnienie. Czy to niewielkie, chłodzące urządzenie faktycznie jest tak niezbędnym elementem polskich mieszkań? Jakie zalety ma klimatyzacja domowa i z jakimi kosztami wiąże się ich montaż?

Do czego służy klimatyzacja?

Pytanie to tylko pozornie jest proste. W rzeczywistości bowiem klimatyzator jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem, proponującym:

  • chłodzenie – oczywiste zastosowanie, przydatne w ciepłe, letnie i wiosenne dni. Dzięki odpowiednim parametrom umożliwia kontrolę i obniżanie temperatury wewnątrz pomieszczenia, zapewniając komfort podczas upalnych dni i nocy.
  • ogrzewanie – podobnie jak w przypadku chłodzenia, urządzenie dostosowuje temperaturę, podwyższając ją we wnętrzu, np. zimą. Świetny substytut dla innych, popularnych systemów grzewczych.
  • oczyszczanie – funkcja umożliwiająca pozbywanie się nieczystości, wirusów i bakterii, znajdujących się w powietrzu. Opcja ta możliwa jest dzięki filtrom, które rekomenduje się zwłaszcza alergikom, cierpiącym na dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych.
  • osuszanie – umożliwia pozbywanie się wilgoci z wnętrza, zapobiegając namnażaniu się pleśni i grzybów.
  • wentylacja – działająca na zasadzie cyrkulacji, podczas której powietrze wewnętrzne, wymieniane jest świeżym powietrzem zewnętrznym.

Jak działa klimatyzacja?

Działanie klimatyzacji jest niezwykle złożone i bazuje na kilku, kluczowych elementach – tj.:

  • jednostce wewnętrznej – montowana jest w środku pomieszczenia, najczęściej pod sufitem, w centralnym punkcie wnętrza. W tej części umieszcza się parownik i wentylator, który wymusza przepływ powietrza. Jednostka wewnętrzna jest głównym punktem, z którego dystrybuowane jest chłodniejsze powietrze.
  • miedzianych rurkach – znajduje się w nich czynnik chłodniczy, który przenosi ciepło z jednostki wewnętrznej do agregatu, który montuje się na zewnątrz elewacji.
  • jednostce zewnętrznej – czyli agregatu, który wyposażony jest w skraplacz, sprężarkę, wentylator i zawór rozprężny. Dzięki sprężenia czynnika chłodniczego, przez wentylator zewnętrzny, wydostawane jest ciepłe, pobierane z wnętrza, powietrze.
  • czynniku chłodzącym – zimny czynnik, który krąży wokół jednostek. Po wydostaniu się z wewnętrznej części zostaje rozprężony, aby ponownie pobrać ciepłe powietrze, znajdujące się w chłodzonym pomieszczeniu.

Aby zrozumieć proces działania klimatyzacji, można posłużyć się krótkim i uproszczonym opisem. Czynnik chłodniczy, który płynie rurami, zyskuje energię z jednostki klimatyzatora, a następnie przedostaje się do innej, drugiej jednostki. W ten sposób nieustannie krąży, pobiera ciepłe powietrze z jednej części, a następnie ochładza je i wydostaje na zewnątrz. Cały ten schemat wykorzystuje termodynamiczne właściwości cieczy i gazów – tj. zmniejszając ciśnienie gazu, zmniejsza temperaturę cieczy.

Jakie są zalety klimatyzacji w domu?

Wśród podstawowych i najważniejszych zalet, jakie ma klimatyzacja do mieszkania, wymienia się:

  • możliwość regulowania temperatury powietrza wewnątrz pomieszczenia,
  • zapewnia komfortowy sen latem,
  • wspomaga wentylację,
  • umożliwia osuszanie pomieszczenia, minimalizując namnażanie drobnoustrojów,
  • służy na wiele lat,
  • prośrodowiskowa alternatywa dla innych systemów grzewczych,
  • wspomaga zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Jakie są wady klimatyzacji?

  • koszty inwestycyjne – jednorazowy wydatek rzędu 3-5 tysięcy, może być zbyt kosztowny,
  • niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja urządzenia – m.in. odgrzybianie, które gwarantuje większe bezpieczeństwo,
  • długotrwałe przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu może powodować ból reumatyczny – dobrze więc zadbać o efektywne działanie sprzętu, np. zamykając okna i odcinając dopływ gorącego powietrza. W takiej sytuacji dużo lepiej sprawdzi się chwilowe uruchomienie urządzenia, a nie jego ciągłe działanie.
  • większe opłaty za prąd.

Powyższe wady można zminimalizować lub całkowicie usunąć – np. poprzez świadome i racjonalne użytkowanie klimatyzacji oraz wybór odpowiedniego, nowoczesnego modelu. W przypadku pytań -zawsze warto porozmawiać z firmą montażową, która pozwoli zweryfikować ewentualne obawy i wady.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

To zależy. Ostateczna wycena to wynik wielu czynników – tj. funkcjonalności, marki, lokalizacji, sezonu (klimatyzacja kupiona w miesiącach letnich jest droższa), mocy, wielkość i ilość dodatkowych opcji (takich jak np. kalibracja z aplikacją, timer itd.). Statystycznie za prostą klimatyzację o mocy 3.5 kW (wraz z montażem), przyjdzie ci zapłacić około 2 tysiące złotych. Urządzenia o większej mocy i zwiększonej efektywności kosztować mogą nawet powyżej 5 tysięcy złotych. Te drugie rekomenduje się zwłaszcza w przypadku większych mieszkań lub otwartych przestrzeni, które docelowo ochłodzić ma jedno urządzenie.

Klimatyzacje stojące – w których główna rura doprowadzająca wystawiana jest za okno lub drzwi balkonowe – kosztuje około 1000-1500 zł. Warto jednak pamiętać, że ich efektywność jest znacznie mniejsza, dlatego najlepiej sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, takich jak pracownia, gabinet czy kameralna sypialnia.

Bibliografia:

[1] De Schryver, A. M., Brakkee, K. W., Goedkoop, M. J., & Huijbregts, M. A. (2009). Characterization factors for global warming in life cycle assessment based on damages to humans and ecosystems.

]]>
https://banksecret.pl/blog/energia/czy-warto-miec-klimatyzacje-w-domu/feed/ 0
Teraz łatwiej wybudujesz dom! Poznaj zasady domu bez pozwolenia! https://banksecret.pl/blog/energia/teraz-latwiej-wybudujesz-dom-poznaj-zasady-domu-bez-pozwolenia/ https://banksecret.pl/blog/energia/teraz-latwiej-wybudujesz-dom-poznaj-zasady-domu-bez-pozwolenia/#respond Mon, 06 Jun 2022 15:38:39 +0000 https://banksecret.pl/uncategorized/teraz-latwiej-wybudujesz-dom-poznaj-zasady-domu-bez-pozwolenia/ Dotychczas polskie prawo zakładało możliwość budowania domu bez pozwolenia. Zasady i normy te były skrajnie restrykcyjne i dotyczyły głównie niewielkich domków rekreacyjnych lub altanek. Wchodzący program Nowy Polski Ład ma wprowadzić kluczowe zmiany w tym zakresie, ułatwiając budowę domu wszystkim zainteresowanym. Według nowych przepisów zabudowa do 70m2 może powstać bez pozwolenia, a normy i warunki, w teorii, mają być dużo łatwiejsze do wdrożenia.

Jak dokładnie wygląda i co nowego wnosi owa zmiana? Jakie warunki musi spełnić dom bez pozwolenia 70m2?

Budynki bez pozwolenia – czyli jakie?

Obecnie polskie Prawo Budowlane odnosiło się do nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku. Według niej, wiele obiektów nie wymaga pozwolenia na budowę, opierając się wyłącznie na akcie zgłoszenia budowy. Wspomniane obiekty to np.:

  • budynki wolnostojące (mieszkalne jednorodzinne), których obszar mieści się w całości na działce/działkach, na których zostały zaprojektowane,
  • wolnostojące budynki parterowe o charakterze gospodarczym – np. altany, garaże, przydomowe ganki i ogrody zimowe o powierzchni nie większej niż 35m2. Łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 działki.
  • budynki wolnostojące, parterowe, służące rekreacji indywidualnej – ponownie mowa o budynkach nie przekraczających zabudowy do 35m2, a ich łączna liczba nie może przekraczać jednego, na każde 500m2 powierzchni.
  • wiaty do 50m2, które stawia się na działkach, do których przynależy budynek mieszkalny lub budownictwo mieszkaniowe,
  • przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności maksymalnej 7.5m3 na dobę,
  • zbiorniki bezodpływowe na nieczystości o pojemności max 10m3,
  • przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50m2.

Co ważne – przepis ten dotyczy domów, które wykonane są z drewna lub w przypadku domów murowanych, modułowych, szkieletowych, kanadyjskich, a także domów z bali.

Nowe przepisy na dom 70 m bez pozwolenia

Premier Morawiecki na początku września 2021 roku ogłosił, że do Sejmu został przekazany projekt sankcyjny dotyczący budowy domu, który docelowo ma mieć mniej niż 70m2. Według głównych założeń – procedura ma wnieść sporo usprawnienia i ułatwienia. Zgodnie z zapowiedziami – zgłoszenie, bez dziennika i bez kierownika budowy, zostaje rozpatrzone w ciągu 21 dni. Po poprawnym rozpatrzeniu osoba zainteresowana uzyskuje niezbędne warunki zabudowy.

Oto najważniejsze, nowe założenia, które wnosi ze sobą ustawa:

  1. Budowa małych domów musi być zgodna ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie ma takiego planu niezbędna będzie decyzja o warunkach zabudowy.
  2. Ustawa nie zwalnia z obowiązku projektowania i realizowania budynków zgodnie z przepisami nałożonymi przez Ministra Infrastruktury,
  3. Uzyskanie decyzji musi zostać poprzedzone analizą urbanistyczną.
  4. Ulegnia również zmiana w obrębie trybu karania za przewlekłość przy wydawaniu decyzji celu publicznego.
  5. Zostaną wdrożone nowe terminy wydawania decyzji o warunkach zabudowy (i co ciekawe – planowane jest wprowadzenie kar za przekroczenie terminu przez odpowiednie organy)

Docelowo więc ustawa wnosi, że od teraz zabudowa domu poniżej 70m2 pozbawiona jest: decyzji i pozwolenia na budowę, ustanawiania kierownika budowy, a także prowadzenia dziennika budowy.

Jaki dom bez pozwolenia?

Utarło się, iż wprowadzone, nowe zmiany pozwalają na zabudowę każdego domu jednorodzinnego bez pozwolenia. Podejście to jest nieco mylące, bowiem ustawa zakłada ewentualne odstępstwa.

Po zgłoszeniu – możliwe jest wybudowanie domu jednorodzinnego wyłącznie wtedy, gdy jego obszar mieści się całkowicie na działce, na której został zaprojektowany. Oznacza to bowiem, że dom bez pozwolenia 70m2 projekty musi spełnić szereg norm i przepisów, dotyczących np. emisji wytwarzanych zanieczyszczeń. Wszystkie te elementy pozostają w kwestii oceny urzędników, co bywa stresujące i długotrwałe. Dlatego też ostatecznie wiele osób pozostaje wiernym pozwoleniu na budowę.

Warto w tym miejscu nadmienić, że nieco mniej kwestii formalnych mają domki rekreacyjne, osiągające maksymalnie 35m2. Ich jedynymi wymogami jest: zachowanie budowy parterowej, z jednoczesnym sezonowym użytkowaniem.

Dom do 70m2 bez pozwolenia od kiedy?

Ustawa powstała 17 września 202, a następnie została opublikowana 2 listopada 2021 (Dz.U. 2021 poz. 1986). Oznacza, że zacznie obowiązywać od 2 stycznia 2022. Dokładne dane i informacje o nowych przepisach znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które nie tak dawno opublikowało obszerny materiał, rozwijający najczęściej powtarzane, sporne kwestie i wątpliwości.

]]>
https://banksecret.pl/blog/energia/teraz-latwiej-wybudujesz-dom-poznaj-zasady-domu-bez-pozwolenia/feed/ 0