Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Czyste powietrze 2020 – wnioski i zasady programu

the eleventh hour 1156792 1920

Smog jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego środowiska. Jak podają statystyki – od września do niemal końca kwietnia – Polacy wdychają ogrom niebezpiecznych i szkodliwych substancji. Tylko w tym roku stężenia pyłów PM10 potrafiły przekroczyć normę niemalże 500 krotnie.

Jest to niezwykle niebezpieczne, bowiem regularne wdychanie tak “brudnego” powietrza przyczynia się do powstawania astmy, do obniżenia odporności, a także do przewlekłych chorób serca i płuc.

Na skutek tak poważnych zmian środowiskowych i behawioralnych wprowadzony został program “Czyste powietrze”.
Poniżej przedstawiamy jego główne zasady oraz wnioski, które pozwolą nam do niego dołączyć.

Co to jest smog?

Zanim jednak przejdziemy do samego programu, spróbujmy zrozumieć czym jest smog i w jaki sposób znajduje się on w naszym środowisku. Najprościej mówiąc smog jest rodzajem zjawiska atmosferycznego, w którym dochodzi do wymieszania się powietrza z dymem i spalinami. W Polsce głównym prowodyrem powstawania owych spalin i dymu jest przemysł (ponad 20%), a także rolnictwo, transport i energetyka. Co ciekawe, od kilku lat w tym rankingu pojawiamy się także my – codzienni mieszkańcy kraju – którzy przy pomocy niskiej emisji zanieczyszczają ulice mniejszych i większych miast. Aby reagować, pomagać i uświadamiać ludzi o niebezpieczeństwie powstał program “Czyste powietrze”.

Zasady programu Czyste Powietrze

Głównym celem programu jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów rodzinnych. Jak się okazuje, większość Polaków wykorzystywała do tego przestarzałe źródła ciepła, które w ostateczności szkodziły zarówno nam, jak i zwierzętom oraz otaczającej nas przyrodzie. W związku z tym program oferuje dofinansowanie do m.in:

  • zastąpienia nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła
  • dofinansowanie do prac montażowych
  • dofinansowanie do prac termomodernizacyjnych naszego budynku
  • wymiany stolarki okiennej i drzwiowej,

Co ważne – sama wymiana źródła ogrzewania to zaledwie pierwszy krok do poprawy jakości naszego powietrza. Niezwykle ważna jest izolacja, ograniczająca przenikanie ciepła na zewnątrz elewacji. W Polsce wiele domów pomija ten krok, przyczyniając się do utraty energii. Na skutek jej marnowania mieszkańcy muszą palić więcej, wytwarzając tym samym więcej szkodliwych dla zdrowia spalin. Program więc pozwala zaoszczędzić nawet połowę rocznych wydatków, wynikających z dotychczasowego ocieplania domu.

Warunkiem podstawowym uczestniczenia w programie jest:

  1.  wymienienie stałego pieca na nowe źródło ciepła, które spełni wymagania Czystego Powietrza (to w przypadku domostw już istniejących)
  2.  zakup i montaż nowego ciepła spełniające wymogi programu (to w przypadku budynków dopiero planowanych)

Ile wynosi dofinansowanie?

Uczestnicząc w programie możesz otrzymać zwrot kosztów. Maksymalna kwota, którą możemy uzyskać to 53 tysiące złotych. Minimalny koszt zwrotu to kilka tysięcy. Wielkość zwrotu uzależniona jest od wielu czynników min. od miesięcznego dochodu, który przypada na jedną osobę w danym gospodarstwie.

Jakie zmiany przyniósł 2020 rok?

Niezwykle ważną zmianą, która obowiązuje od stycznia 2020 roku, jest zawieszenie dofinansowania do pieców do nowo wybudowanych domów. Ten obowiązek spada całkowicie na barki gospodarza.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.