Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Czy warto mieć klimatyzację w domu?

zulki jrzt Q4f 0gKTMEk unsplash scaled 1

Dane statystyczne wskazują, że polskie lata, z roku na rok, są coraz cieplejsze, suche i znacznie dokuczliwsze. Tylko w ciągu ostatnich lat średnia temperatura wzrosła o prawie 2 stopnie Celsjusza. Nikogo bowiem już nie dziwią termometry, osiągające nawet 40 stopni w cieniu. O ile niegdyś najcieplejszym regionem był zachód, o tyle dziś granice te się zacierają i właściwie cały kraj pokryty jest upałami.

Te coraz trudniejsze warunki klimatyczne – wywoływane m.in. globalnym ociepleniem[1] i działaniem człowieka – są głównym prowodyrem rosnącej popularności klimatyzacji domowych. GUS wskazuje, że ich ilość rośnie, a liczba 150 tysięcy (dane z 2015) już dawno odeszła w zapomnienie. Czy to niewielkie, chłodzące urządzenie faktycznie jest tak niezbędnym elementem polskich mieszkań? Jakie zalety ma klimatyzacja domowa i z jakimi kosztami wiąże się ich montaż?

Do czego służy klimatyzacja?

Pytanie to tylko pozornie jest proste. W rzeczywistości bowiem klimatyzator jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem, proponującym:

  • chłodzenie – oczywiste zastosowanie, przydatne w ciepłe, letnie i wiosenne dni. Dzięki odpowiednim parametrom umożliwia kontrolę i obniżanie temperatury wewnątrz pomieszczenia, zapewniając komfort podczas upalnych dni i nocy.
  • ogrzewanie – podobnie jak w przypadku chłodzenia, urządzenie dostosowuje temperaturę, podwyższając ją we wnętrzu, np. zimą. Świetny substytut dla innych, popularnych systemów grzewczych.
  • oczyszczanie – funkcja umożliwiająca pozbywanie się nieczystości, wirusów i bakterii, znajdujących się w powietrzu. Opcja ta możliwa jest dzięki filtrom, które rekomenduje się zwłaszcza alergikom, cierpiącym na dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych.
  • osuszanie – umożliwia pozbywanie się wilgoci z wnętrza, zapobiegając namnażaniu się pleśni i grzybów.
  • wentylacja – działająca na zasadzie cyrkulacji, podczas której powietrze wewnętrzne, wymieniane jest świeżym powietrzem zewnętrznym.

Jak działa klimatyzacja?

Działanie klimatyzacji jest niezwykle złożone i bazuje na kilku, kluczowych elementach – tj.:

  • jednostce wewnętrznej – montowana jest w środku pomieszczenia, najczęściej pod sufitem, w centralnym punkcie wnętrza. W tej części umieszcza się parownik i wentylator, który wymusza przepływ powietrza. Jednostka wewnętrzna jest głównym punktem, z którego dystrybuowane jest chłodniejsze powietrze.
  • miedzianych rurkach – znajduje się w nich czynnik chłodniczy, który przenosi ciepło z jednostki wewnętrznej do agregatu, który montuje się na zewnątrz elewacji.
  • jednostce zewnętrznej – czyli agregatu, który wyposażony jest w skraplacz, sprężarkę, wentylator i zawór rozprężny. Dzięki sprężenia czynnika chłodniczego, przez wentylator zewnętrzny, wydostawane jest ciepłe, pobierane z wnętrza, powietrze.
  • czynniku chłodzącym – zimny czynnik, który krąży wokół jednostek. Po wydostaniu się z wewnętrznej części zostaje rozprężony, aby ponownie pobrać ciepłe powietrze, znajdujące się w chłodzonym pomieszczeniu.

Aby zrozumieć proces działania klimatyzacji, można posłużyć się krótkim i uproszczonym opisem. Czynnik chłodniczy, który płynie rurami, zyskuje energię z jednostki klimatyzatora, a następnie przedostaje się do innej, drugiej jednostki. W ten sposób nieustannie krąży, pobiera ciepłe powietrze z jednej części, a następnie ochładza je i wydostaje na zewnątrz. Cały ten schemat wykorzystuje termodynamiczne właściwości cieczy i gazów – tj. zmniejszając ciśnienie gazu, zmniejsza temperaturę cieczy.

Jakie są zalety klimatyzacji w domu?

Wśród podstawowych i najważniejszych zalet, jakie ma klimatyzacja do mieszkania, wymienia się:

  • możliwość regulowania temperatury powietrza wewnątrz pomieszczenia,
  • zapewnia komfortowy sen latem,
  • wspomaga wentylację,
  • umożliwia osuszanie pomieszczenia, minimalizując namnażanie drobnoustrojów,
  • służy na wiele lat,
  • prośrodowiskowa alternatywa dla innych systemów grzewczych,
  • wspomaga zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Jakie są wady klimatyzacji?

  • koszty inwestycyjne – jednorazowy wydatek rzędu 3-5 tysięcy, może być zbyt kosztowny,
  • niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja urządzenia – m.in. odgrzybianie, które gwarantuje większe bezpieczeństwo,
  • długotrwałe przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu może powodować ból reumatyczny – dobrze więc zadbać o efektywne działanie sprzętu, np. zamykając okna i odcinając dopływ gorącego powietrza. W takiej sytuacji dużo lepiej sprawdzi się chwilowe uruchomienie urządzenia, a nie jego ciągłe działanie.
  • większe opłaty za prąd.

Powyższe wady można zminimalizować lub całkowicie usunąć – np. poprzez świadome i racjonalne użytkowanie klimatyzacji oraz wybór odpowiedniego, nowoczesnego modelu. W przypadku pytań -zawsze warto porozmawiać z firmą montażową, która pozwoli zweryfikować ewentualne obawy i wady.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

To zależy. Ostateczna wycena to wynik wielu czynników – tj. funkcjonalności, marki, lokalizacji, sezonu (klimatyzacja kupiona w miesiącach letnich jest droższa), mocy, wielkość i ilość dodatkowych opcji (takich jak np. kalibracja z aplikacją, timer itd.). Statystycznie za prostą klimatyzację o mocy 3.5 kW (wraz z montażem), przyjdzie ci zapłacić około 2 tysiące złotych. Urządzenia o większej mocy i zwiększonej efektywności kosztować mogą nawet powyżej 5 tysięcy złotych. Te drugie rekomenduje się zwłaszcza w przypadku większych mieszkań lub otwartych przestrzeni, które docelowo ochłodzić ma jedno urządzenie.

Klimatyzacje stojące – w których główna rura doprowadzająca wystawiana jest za okno lub drzwi balkonowe – kosztuje około 1000-1500 zł. Warto jednak pamiętać, że ich efektywność jest znacznie mniejsza, dlatego najlepiej sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, takich jak pracownia, gabinet czy kameralna sypialnia.

Bibliografia:

[1] De Schryver, A. M., Brakkee, K. W., Goedkoop, M. J., & Huijbregts, M. A. (2009). Characterization factors for global warming in life cycle assessment based on damages to humans and ecosystems.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.