Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Co możesz zrobić dla swojej planety – czyli jak dbać o środowisko?

environmental protection 326923 1920 scaled 1

Ziemia jest naszym domem, miejscem rozrodu nowych gatunków i rozkwitu pięknej natury. Jej naturalne zasoby pozwalają nam na swobodne życie, rozwój technologii i budowanie cywilizacji – w końcu od setek tysięcy lat korzystamy z jej wód, powietrza i żyznej gleby. Nic więc dziwnego, że dbanie o środowisko stało się synonimem… dbania o naszą przyszłość.

Zatem, jak dbać o ekologię, aby zatrzymać rozpędzoną karuzelę zanieczyszczeń? Co zrobić, aby uchronić najmniejszych i bezbronnych mieszkańców, dając im tym samym przyjazne i bezpieczne schronienie? Czy każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości życia?

Jak dbać o środowisko?

Jesteśmy siłą napędową naszej planety, a nasze poczynania mogą w realny sposób wspomóc środowisko i działania proekologiczne. Każda, nawet najmniejsza zmiana, której celem jest wspierać otaczającą nas naturę, może przyczynić się do poprawy klimatu czy jakości życia fauny i flory. Przygotowaliśmy zatem 6 podstawowych i przykładowych działań, które udowodnią, że dbanie o środowisko nie musi wiązać się z dużą pracą, nakładem czasu czy pieniędzy.

Kupuj mniej.

Konsumpcjonizm jest jedną z największych zmor naszego środowiska. Wyrzucane jedzenie (w Polsce średnio jeden mieszkaniec wyrzuca ponad 230 kg żywności), zużyte opakowania i masowa produkcja śmieci przyczynia się do gromadzenia odpadów, a tym samym – do zaśmiecania naszej planety centymetr po centymetrze. Minimalistyczne podejście do życia powstało z myślą wspierania naszego środowiska, a przemyślane zakupy są nie tylko zbawienne dla naszego portfela, ale także dla produkcji odpadów. Przykładowo więc od 2021 roku plastikowe sztućce, talerze, słomki i kubki mają zniknąć ze sprzedaży na terenie całej Unii Europejskiej. Takie obostrzenie do najpewniej wynik statystyk, które podają iż przeciętny mieszkaniec Europy produkuje rocznie nawet 31 ton plastikowych śmieci. Ostatecznie więc nawet niewielkie ograniczenie w konsumpcjonizmie może realnie wspomóc odbudowę naszej planety.

Oszczędzaj wodę.

Stopniowo ubywa słodkiej wody, która jest cennym składnikiem dla prawidłowego rozwoju wielu organizmów na świecie. Najbardziej przerażające statystyki alarmują, że już za 10 lat co drugi mieszkaniec planety może mieć utrudniony dostęp do wody pitnej. Co w takim razie możesz zrobić? Zacznij od małych kroków: myj naczynia w zlewie, a nie pod bieżącą wodą. Nie bierz zbyt długich kąpieli, dolewając co chwila ciepłej wody do wanny. Zraszaj ogródek w sposób przemyślany i nie myj zębów pod płynącą bezcelowo wodą.

Postaw na rower.

Używanie roweru zmniejsza produkcję spalin nawet 13 krotnie! Ponadto, minimalizuje ryzyko otyłości, chorób serca i cukrzycy, zapewniając tym samym regularny trening o umiarkowanej intensywności. Pamiętaj, że spaliny, czy toksyczne substancje realnie wpływają na ilość CO2, wpływając na min. mikroklimat planety i stan powietrza wdychanego do naszych płuc.

Ogranicz spożywanie mięsa.

Według wielu badań produkcja mięsa przyczynia się do produkcji CO2 na poziomie większym niż cały sektor transportu. Ponadto do wyprodukowania kilku kilogramów mięsa zużywa się ogromne ilości wody, która jak już wspomnieliśmy, jest w coraz większym deficycie.

Działaj aktywnie i wspieraj.

Wybierz odpowiednią akcję charytatywną lub proekologiczną i wspieraj ją finansowo w dogodnym dla siebie wymiarze (np. oddając 1% podatku). Alternatywą dla tego typu pomocy jest np. darmowe, własnoręczne zbieranie śmieci.

Porzuć foliówki.

Zużycie toreb foliowych w Polsce jest wyjątkowo duże. Według statystyk przeciętnie zużywamy (na jedną osobą) około 500 toreb foliowych rocznie, podczas gdy nasi północni sąsiedzi zmniejszyli tą liczbę do… 5. Torby foliowe są zagrożeniem zarówno dla ptaków, jak i dla ryb. W lutym 2018 roku National University of Ireland w Galway stwierdziło obecność cząstek foliówek w 75 proc. ryb głębinowych na północno-zachodnim Atlantyku. Problemem również jest trudny recykling i ogrom elementów, które należy wdrożyć podczas utylizacji składników takich jak PETE, LDPE, PVC, PP i HDPE. Wszystkie one występują w torbach foliowych, które z powodzeniem można zastąpić torbami papierowymi lub płóciennymi shooperkami.

Znajdź najlepszą darmową pożyczkę w Polsce

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.