Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Ekogroszek – poradnik dla początkujących |

bbq 810545 1920 scaled 1

Budując dom większość z nas decyduje się na ogrzewania za pomocą tzw. ekogroszku. Metoda ta jest niezwykle popularna w Polsce i występuje w zdecydowanej większości wśród obecnych gospodarstw. Ta niesłabnąca popularność w naturalny sposób przyczyniła się do powstawania licznych pytań: jaki piec na ekogroszek będzie najlepszy? Czym się kierować podczas jego zakupu? Czym różnią się obecne na rynku piece na ekogroszek i czy ta metoda ogrzewania jest całkowicie bezpieczna?

Zebraliśmy najważniejsze pytania w formie poradnika, który powinien przeczytać każdy początkujący. Jeśli planujesz budowę domu i szukasz odpowiedniego dla siebie rozwiązania – poniższy materiał z pewnością pozwoli ci odpowiedzieć na kilka, zasadniczych pytań.

Co to jest ekogroszek?

Zacznijmy od najważniejszej informacji, czyli od charakteryzacji ekogroszku. Obecnie jest to najchętniej wybierana metoda ogrzewania domów w Polsce. Sławę zyskał głównie dzięki atrakcyjnej cenie i łatwości obsługi. Jego forma sprowadza się do (w dużym uproszczeniu) zamówienia i zasypania pieca. Kocioł sam podaje ekogroszek do danego paleniska, a użytkownikom (np. nam) pozostaje jedynie doglądanie i wyrzucanie popiołu, powstałego na skutek spalania. Czynność tą należy powtórzyć raz, na kilka dni.

Najważniejsze informacje, które musisz znać:

Po pierwsze – kupując ekogroszek nie kupuj “pierwszego lepszego”. Każdy z nich różni się między innymi kalorycznością czy ilością wilgoci, dlatego warto analizować każdą informacją zawartą na opakowaniu. Pamiętaj, że od jakości groszku zależy jaki piec na ekogroszek postawisz. Ekogroszek cena różni się w zależności od producenta i jakości materiału.

Po drugie – w przypadku zainstalowania ogrzewania i zamontowania pieca skorzystaj z porad fachowca. To on pozwoli ci odpowiedzieć na pytanie jak ustawić piec na ekogroszek oraz który z nich będzie najlepszy dla twojego gospodarstwa. Okazuje się bowiem, że w wyborze należy uwzględnić zarówno metraż domu, jak i jego rodzaj, jakość ocieplenia i ilość domowników.

Po trzecie – przed użyciem susz ekogroszek. Jeśli kupiłeś go zimą lub jesienią, jest szansa że będzie on zawierał sporą ilość wilgoci. Dlatego też otwórz worek z ekogroszkiem i postaw w suchym miejscu, tak aby wilgoć mogła odparować. Najlepiej, abyś kupował ekogroszek latem.

Po czwarte – w sklepach znajdziesz ekogroszek sprzedawany w workach (po około 25 kilogramy) oraz taki, sprzedawany luzem. Ze względu na wygodę i komfort używania zaleca się tą pierwsza opcję.

Bezpieczeństwo to podstawa

Ekogroszek jest jednym z bezpieczniejszych sposobów na ogrzanie twojego domu. Zwróć zatem uwagę, aby piec na ekogroszek posiadał certyfikaty oraz czujniki temperatury. Ponadto pilnuj, aby w pobliżu mieć gaśnicę, która uratuje dorobek w przypadku niespodziewanej sytuacji kryzysowej. Dodatkowo nie przechowuj w kotłowni materiałów ładowalnych i dokonuj regularnych przeglądów instalacji i pieca. Co istotne – nie podejmuj się żadnych, samodzielnych napraw, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Jak czyścić piec na ekogroszek?

Gdy zdecydujemy się na ekogroszek musimy liczyć się z koniecznością regularnego czyszczenia i pielęgnowania pieca. Czynność tą należy powielać od 1 do nawet 3 razy na tydzień. Jest to krok obowiązkowy, jeśli chcemy zachować ciągłość grzewczą. Z tego też względu polecaliśmy ekogroszek w workach – jego porcjowanie ułatwia wsypywanie zawartości do zabonika, minimalizując ryzyko wybrudzenia. Ponadto, do naszych obowiązków należeć będzie opróżnianie popielnika oraz dokładne czyszczenie kotłowni – średnio raz w miesiącu. Proces ten sprowadza się do otwierania szuflad, wygaśnięcia sadzy, która osadziła się na ściankach, a następnie wyczyszczeniu komina.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.