Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Co to jest wypukła karta kredytowa?

holiday shopping 1921658 1280

Karta kredytowa, debetowa, internetowa, wirtualna… Terminologii na tej popularny, plastikowy sposób obracania gotówki jest naprawdę wiele. Kiedyś, jednobarwne karty stanowiły nowy sposób, odkrywany z dnia na dzień przez użytkowników. Dziś mamy możliwość posiadania karty z własnym projektem, zdjęciem, elementami 3D i wyświetlaczami. Wśród nich ukazuje nam się karta wypukła. O ile na początku nazwa wydaje się być fantazyjna, o tyle po chwili zastanawiamy się nad kształtem i możliwościami takiej karty. Bo jak karta wypukła zmieści się nam do bankomatu lub portfela? Spokojnie! Nazwa, choć wzbudza zainteresowanie, w gruncie rzeczy opisuje kartę znaną niejednemu z nas. Dlaczego zaczyna wiedzieć prym i czy różni się czymś od tych “nie wypukłych”? Czy to rodzaj dekoracji, czy może realnie wpływa na rodzaje podejmowanych transakcji?

Co to jest karta kredytowa?

Zanim przejdziemy do jej rodzajów, ustalmy czym jest zwykła, tradycyjna karta kredytowa. Wbrew pozorom różni się ona od kart debetowych. Bank przyznaje je tylko osobom zaufanym, a nie każda osoba pełnoletnia, która chce posiadać możliwość płacania bezgotówkowo. Wiąże się to z tym iż w przypadku karty debetowej – płacimy pieniędzmi należącymi do nas (czyli po prostu naszymi), a w przypadku kredytowej – tu wydajemy pieniędzy których nie mamy. Możemy zatem zakupić elementy na które nas pierwotnie nie stać, z uwzględnieniem konieczności oddania tej sumy. Warto zaznaczyć iż karty kredytowe, zwłaszcza na początku,posiadają limit. To przez jego pryzmat bank ocenia czy można nam zaufać i powierzyć większą sumę. Zwykle limit ten osiąga ok 1 000 zł.
Wniosek? Aby otrzymać jakąkolwiek kartę kredytową musimy przekonać bank, że jesteśmy wiarygodni. Przedstawiamy wtedy najczęściej dokumenty potwierdzające nasz dochód.

Karta kredytowa wypukła – czyli jaka?

Karta kredytowa to w gruncie rzeczy każda karta pełniąca rolę karty płatniczej. Społecznie zatraciły się już różnice między nimi i nie przykładamy uwagi do tego czy karta debetowa może być kartą kredytową, czy też nie. Jest to oczywiście błąd, bo wielokrotnie mylące nas pojęcia, mogą przyczynić się do dezinformacji na drodze bank – klient. Karta wypukła, wbrew pozorom, nie obiera innych kształtów, nie pełni innej roli, a jej możliwości nie są determinowane przez jej kształt. Nazwa pochodzi od wypukłych numerów karty, które znajdujemy na całej jej długości. Po przejechaniu po nich palcem, jesteśmy w stanie wyczuć ich obecność i delikatne oznaczanie się.

Po co są wypukłe numery na karcie kredytowej?

No właśnie. Pierwsze pytanie w tym miejscu to: dlaczego właściwie projektuje się karty w taki sposób? Czy jest to rodzaj budowania estetyki karty, urozmaicania jej wizualnie, czy może niesie to za sobą jakieś inne znaczenie?
Oto 3 powody, dla których wypukłości karty mają znaczenie:

  • ciężko o tym pamiętać, ale jeszcze kilka lat temu nie we wszystkich placówkach i restauracjach były terminale płatnicze. Aby zapłacić w takim miejscu kartą, sprzedawca pożyczał ją od właściciel i odbijał na kalce. W ten sposób wszystkie numery pełniły rolę pieczątki i odbijały się na dokumencie kasjera.
  • elementy marketingowe narzucają nakładanie nowych, wyróżniających elementów na tle konkurencji. Jednym z nich są wypukłości karty, które mają stanowić o atrakcyjności karty
  • osoby niewidome lub niedowidzące, które posiadają w swoim portfelu kilka kart o jednakowym kształcie i powierzchni, dużo łatwiej znajdują i płacą taką kartą w miejscach docelowych. Jest więc to nieodzowna pomoc i ułatwienie w codziennych czynnościach.

Podsumowując więc – właściwości i ścisłe funkcje karty kredytowej z wypukłymi cyframi, nie różni się od tej, która tych wypukłości nie posiada. Jest to bez wątpienia ciekawa alternatywa dla tradycyjnych, płaski kart, co chętnie podejmują i propagują banki. Jeśli więc wzbudzamy zaufanie banku i chce on powierzyć nam pieniądze, które nie należą do nas – niewykluczone, że w nasze ręce trafi się karta z atrakcyjnymi, wypukłymi elementami.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.